Grillowanie, czyli smażenie potraw na ruszczcie umieszczonym nad ogniem ma wieloletnią tradycję, ponieważ już w czasach prehistorycznych wykorzystywano tę metodę do obróbki żywności. Grille, jakie znamy obecnie, są wynalazkiem stosunkowo nowym.

Historia grillowania – Ojciec grilli

Pierwszy grill, który wyglądem przypominał ten współczesny powstał po II Wojnie Światowej, a jego twórcą był Amerykanin George Stephen, który pracował w firmie Weber Brothers Metal Works. Grill gazowy jest nieco młodszym wynalazkiem, ponieważ po raz pierwszy został zaprojektowany w roku 1960, a jego twórcami byli również Amerykanie: William G. Wepfer i Melton Lancaster.

Historia grillowania grill-gazowy-Genesis E-310 Black

Historia grillowania na gazie

Grille gazowe zrewolucjonizowały sposób grillowania. Okazały się o wiele wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne grille węglowe. Nie wymagają używania węgla ani brykietu, co eliminuje konieczność częstego czyszczenia grilla. Grille gazowe są najczęściej opalane propanem i gazem ziemnym umieszczonym w butli, jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Wyglądem przypominają tradycyjne grille, choć należy przyznać, że są zdecydowanie bardziej funkcjonale. Wszystkie modele oferowana przez markę Weber posiadają wygodną półkę, na której mogą być umieszczane gotowe już potrawy. Ponadto mają pokrywę, która chroni dania przed deszczem i znacznie skraca proces smażenia. Bardzo istotną cechą grilla gazowego jest możliwość regulacji temperatury smażenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że potrawy będą miały idealną dla siebie temperaturę pieczenia oraz, że ich nie przypalimy.

Dlaczego warto?

Pierwsze grille gazowe miały dość prostą konstrukcję, butla gazowa często znajdowała się na zewnątrz, dziś jest przeważnie ukryta, co zapewnia większe bezpieczeństwo i estetycznie wygląda. Są funkcjonalne i mobilne, w większości przypadków posiadają wygodne kółka, które umożliwiają przemieszczanie ich w dowolne miejsce. Zaletą grilla gazowego jest także fakt, iż jest od razu gotowy do pracy, nie wymaga wcześniejszego rozgrzania, jak w przypadku tradycyjnego grilla węglowego. Najnowsze grille wyposażone są w takie rozwiązania techniczne, które nie dopuszczają do spalania tłuszczów wytapianych z jedzenia i nie dopuszczają do emisji szkodliwych dla zdrowia substancji oraz nie emitują nieprzyjemnego zapachu.

Ponadto dostępne na rynku grille gazowe, to nie tylko urządzenia, służące do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu, ale i są świetną dekoracją naszego tarasu i ogrodu.

Historia grillowania grill-gazowy-historia-2