Do ulubionych smakołyków Polaków, szczególnie w okresie letnim, należą przekąski z grilla. Ich fenomen tkwi nie tylko w niepowtarzalnym smaku, ale i w tym, że można je przygotować właściwie wszędzie. A grillowanie na plaży? Czy jest dozwolone i czy możemy zabrać ze sobą grilla na wakacje nad jeziorem?

Pisaliśmy już o możliwościach grillowania, jakie oferują nam największe polskie miasta. Wiosna już w pełni, a lato zbliża się wielkimi krokami. Dlatego wielu z nas planuje wakacje nad morzem, które z pewnością spędzimy w większości na plaży. Warto wiedzieć, czy możemy tam pozwolić sobie na wszystko, również na rozpalenie grilla.

Sprawdź także: Grill na balkonie – wolno czy nie?

Grillowanie na plaży

Polskie prawo nie zabrania jednoznacznie rozpalania grilla nad samym morzem. Odnosi się jednak do zakłócania spokoju publicznego i zagrożenia pożarowego, jakie może nieść przyrządzanie potraw na wolnym powietrzu. Już na początku pod uwagę musimy wziąć zatem otoczenie i obecność innych osób. Warto podkreślić, że dym i zapach unoszący się nad grillem może przeszkadzać innym wypoczywającym osobom. Jeśli więc rozpalamy grilla na zatłoczonej plaży, musimy liczyć się z tym, że przyłapani przez straż miejską otrzymamy mandat w wysokości nawet 500 zł.

Czy wolno grillować na plaży

Kwestię grillowania czy rozpalania ogniska w miejscach publicznych często regulują władze miasta lub gminy. Informacje na ten temat możemy znaleźć w regulaminach parków miejskich, plaż i kąpielisk. Są one zwykle ustawione przy wejściu na chroniony różnymi obostrzeniami teren. Jednak to, że na takim wykazie nie znajdą się wskazówki na interesujący nas temat, nie oznacza, że rozpalenie grilla jest dozwolone. O zakazie może być mowa jednie w regulaminach gminy, które są udostępniane na stronie internetowej. Jako turyści powinniśmy zapoznać się z warunkami korzystania z terenów, na których odpoczywamy.

Grill na plaży

Specjalne miejsca do grillowania

W niektórych obszarach Polski, na przykład w Trójmieście lub przy plażach nad Wisłą w Warszawie utworzono miejsca specjalnie przeznaczone do grillowania. Są one nieco oddalone od brzegu, dlatego nie powinny przeszkadzać innym korzystającym z plaży i kąpielisk. Takie grille lub specjalnie wyznaczone polany są odpowiednio zabezpieczone, aby nie stwarzać zagrożenia pożarowego.

Warto dodatkowo wspomnieć, że niektóre miejscowości wyznaczyły specjalne polany do grillowania. Zazwyczaj udostępniają je w wybrane wakacyjne miesiące, dzięki czemu miłośnicy grilla mogą bezpiecznie i w pełni legalnie przygotować dania na ruszcie.

Sprawdź także: Grill bezdymny – czy można grillować bez dymu?

Jak nie przeszkadzać innym, grillując na plaży?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości grill. Na rynku dostępne są grille bezdymne, które nie tylko praktycznie nie wytwarzają dymu, ale również są niezwykle poręczne. Możesz zabrać je sobą nie tylko na plażę, ale również na piknik czy kemping. Kompaktowe wymiary oraz nowoczesna technologia sprawiają, że sprawdzą się one doskonale podczas grilla na plaży. Dodatkowo grille te są w pełni mobilne, co oznacza, że bez problemu przeniesiesz je w dowolnie wybrane miejsce.

Kolejne praktycznie rozwiązanie, to wybór grilla gazowego, który również emituje bardzo znikomą ilość dymu. Dzięki temu, możemy grillować na plaży, nie przeszkadzając innym osobom.

Sprawdź także: Ranking grilli turystycznych do 1 tys. zł