Jak bezpiecznie grillować? To pytanie można rozumieć na dwa sposoby. Z jednej strony ważne jest, aby potrawy przyrządzane na ruszcie były zdrowe dla naszego organizmu. Z drugiej strony rozpalanie grilla powinno wiązać się z zachowaniem zasad przeciwpożarowych oraz zasad pozwalających zdrowo i smacznie grillować.

Zasady zdrowego grillowania

Grillowane mięso, ryby i warzywa są o wiele zdrowsze niż ich smażone odpowiedniki. Grill pozwala na przyrządzanie jedzenia bez dodatku tłuszczu i pozbycie się zbędnych jego ilości z potrawy. Na grillowane jedzenie, podobnie jak na inne dania, uważać muszą osoby chore lub z różnymi dolegliwościami, które obowiązuje specjalistyczna dieta, np. diabetycy.

Sprawdź także: Grillowanie na tackach aluminiowych – dlaczego jest niezdrowe?

Tradycyjne grillowanie powoduje również pewne zagrożenia, których jednak w łatwy sposób możemy uniknąć. Przede wszystkim nie należy zbytnio spiekać produktów ułożonych na ruszcie. Zwęglone kawałki mięsa posiadają niebezpieczne substancje, dlatego warto pilnować stopnia upieczenia dań i w razie potrzeby przełożyć je na wyższy poziom nad paleniskiem. Trzeba także wiedzieć, że kapiący na rozżarzony węgiel tłuszcz wytwarza związki, które mogą mieć charakter rakotwórczy. Substancje te unoszą się i osadzają z powrotem na potrawach.

Grill kamado Big Green Egg

Unikajmy grillowania na grillu jednorazowym

Aby bezpiecznie grillować, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości grill węglowy, gazowy lub elektryczny. W żadnym wypadku nie decydujmy się na grillowanie na grillu jednorazowym. Mają one wiele szkodliwych aspektów zdrowotnych. Przede wszystkim między jedzeniem a węglem istnieje bardzo niewielka odległość. Grillowanie na grillu węglowym jest najmniej zdrowe dla naszego organizmu, ponieważ podczas grillowania potraw wytapia się tłuszcz, który skapuje na rozgrzany węgiel. To właśnie wtedy wytwarza się najwięcej substancji rakotwórczych. Jeżeli pod grillowanym mięsem będzie znajdował się zbiornik na tłuszcz lub możliwość jego odprowadzenia, wówczas ilość szkodliwych związków się zmniejszy. Niestety grille jednorazowe nie posiadają takiego rozwiązania.

Niezdrowy grill jednorazowy

Dodatkową przyczyną, dla której powinniśmy zrezygnować z grilli jednorazowych, jest także zawartość aluminium, jaka dostaje się do jedzenia, kiedy znajduje się ono na ruszcie grilla jednorazowego.

Sprawdź także: Grill jednorazowy – czy warto kupić i czy jest zdrowy?

Jak bezpiecznie grillować?

Mogłoby się wydawać, że reguły przeciwpożarowe podczas grillowania zna każdy. Jednak pożary spowodowane niewłaściwym korzystaniem z grilli zdarzają się dosyć często. Warto zatem przed sezonem przypomnieć sobie, co robić, żeby nie stwarzać zagrożenia. Jak wiadomo, podstawą bezpieczeństwa jest odpowiednia lokalizacja. Regulaminy wprowadzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i gminy w większości regulują tę kwestię, jednak nawet w dozwolonych do rozpalania grilla miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej organizować czas spędzony na grillowaniu z dala od lasów, drewnianych zabudowań i suchych pól i łąk, na których mała iskra może wzniecić ogień. Warto również pamiętać, aby podłoże, na którym postawimy nasze urządzenie, było płaskie i równe. Wówczas unikniemy przewrócenia grilla i wysypania rozżarzonych węgielków na podatny na zapalenia grunt.

Sprawdź także: Grill na balkon w bloku? Poznaj 5 zasad

Gdy już uruchomimy naszego grilla i rozpoczniemy pieczenie kiełbasek, musimy zadbać, aby cały czas ktoś nadzorował pracę urządzenia. Pozostawienie go bez opieki jest jednym z częstszych powodów wypadków. Jest to niebezpieczne tym bardziej, gdy w pobliżu znajdują się dzieci lub zwierzęta, które przez przypadek mogą przewrócić grilla i nie tylko spowodować zagrożenie dla innych, ale także dla siebie. Na wszelki wypadek warto w niedalekiej odległości trzymać wiadro z wodą lub piasek, którym w razie pożaru ugasimy ogień albo zalejemy węgiel po grillowaniu.

Czerwony grill Kamado Joe