Rok 1952 to przełom w świecie grillowania. George Stephen, założyciel firmy Weber, zaprojektował i stworzył zupełnie nowy model grilla – kulisty z pokrywą. Jak działa taki grill i w jaki sposób przygotować go do pracy? Grill z pokrywą to nie tylko oryginalny design i ochrona przed deszczem. Taki model daje przede wszystkim wiele nowych możliwości przygotowywania potraw: od metody bezpośredniej, przez pośrednią, aż po łączoną. A jak dokładnie działa pokrywa do grilla?

Pokrywa do grilla – jak to działa?

Grill z pokrywą porównywany jest do piekarnika z termoobiegiem. Zamykając pokrywę i otwierając wywietrzniki, sprawiamy, że gorące powietrze krąży wewnątrz grilla. Dzięki temu nie tylko kontrolujemy jego temperaturę, ale też unikamy wybuchów niebezpiecznych płomieni, które mogą całkowicie zepsuć smak i wygląd przyrządzanych przez nas potraw. Ponadto zamknięta skutecznie przyspiesza czas przygotowania mięsa, a także sprawia, że jest ono bardziej soczyste.

Grillowanie z pokrywą

Grillowanie pod pokrywą

Podczas grillowania możemy osiągnąć doskonałe rezultaty, pamiętając o jednej, prostej zasadzie – grillujmy pod pokrywą. Niezależnie od tego, czy grillujemy na gazie, węglu drzewnym, czy na grillu elektrycznym, zamykanie pokrywy jest podstawą grillowania i kluczem do uzyskania delikatnego, soczystego mięsa, które łatwo odchodzi od kości. Niezależnie od tego, czy grillujesz w niskich, średnich czy wysokich temperaturach, stosujesz bezpośrednie lub pośrednie metody gotowania, trzymanie przykrytej pokrywy jest kluczowym elementem uzyskania pożądanego efektu.

Grillowanie pod pokrywą pomaga ustabilizować temperaturę wewnątrz grilla: gdy ciepło wznosi się od dołu do góry grilla, pokrywa odbija je z powrotem w dół, krążąc wokół potrawy. Zapewnia to równomierne grillowanie żywności, pomaga dłużej zachować wilgoć i utrwala smak.

Sprawdź: Ruszt żeliwny czy stalowy? Co wybrać? 

Grillować pod pokrywą czy bez

Grill z pokrywą a bez – różnice

Grillowanie bez pokrywy lub z pokrywą uniesioną, odbywa się na tych samych zasadach, co gotowanie przy ognisku. Jest skuteczne, ale nie zapewnia daniom stałego ciepła, którego niektóre potrawy potrzebują do osiągnięcia pełni smaku i aromatu. Dodatkowo, grillując bez pokrywy, nie będziemy w stanie efektywnie grillować metodą pośrednią. Konieczne będzie częste obracanie produktów, aby nie rozgotowały się na dole lub nie przypiekły po bokach.

Gdy nie używamy pokrywy na grillu na węgiel drzewny, paliwo ma nieograniczony dostęp do tlenu i pali się, osiągając najwyższą możliwą temperaturę spalania. Jest to forma grillowania bezpośredniego, co oznacza, że grilluje się tylko strona potrawy skierowana w stronę ognia. W przypadku grilla gazowego zamknięcie pokrywy będzie utrzymywało ciepło, zapewniając jego równomierny podział. Za każdym razem, gdy otwierasz pokrywę, odprowadzasz całe nagromadzone ciepło z grilla i spowalniasz proces gotowania.

Jak przygotować grill do pracy?

Kiedy zdecydujemy się na zakup grilla z pokrywą, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami jego użytkowania. Szczególnie ważne jest jego pierwsze uruchomienie. W przypadku grilla węglowego należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu brykietu w ilości podanej przez producenta, a także o odpowiedniej podpałce wysokiej jakości. Gdy brykiet nagrzeje się do właściwej temperatury, należy przesypać go na ruszt lub do koszyków na węgiel i rozłożyć odpowiednio do wybranej metody grillowania. Ważne również, aby pamiętać, że po położeniu naszego mięsa na ruszcie jego temperatura się obniży.

Sprawdź także: Niemieckie grille Enders – poznaj ich technologię 

Nieco więcej pracy, zwłaszcza na początku, wymaga grill gazowy. O ile jego użytkowanie jest bardzo proste i nie sprawi większego kłopotu (grill uruchamia się za pomocą przycisku), to dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o jego właściwe przygotowanie do pracy. Przede wszystkim należy mieć pewność, że instalacja jest szczelna. Jak to zrobić? Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy wąż nie ma żadnych uszkodzeń, pęknięć lub dziur.

Ważne! Jeśli na skutek działania promieni słonecznych wyblakł, należy go natychmiast wymienić. Aby dokonać bardziej szczegółowej kontroli, po przekręceniu zaworu butli, moczymy mocowanie za pomocą mieszanki wody z mydłem i obserwujemy, czy nie pojawiają się bąbelki. Ich występowanie jest sygnałem, że instalacja jest nieszczelna. Niezwykle ważne jest również, aby przy pierwszych użyciach grilla gazowego zawsze otwierać pokrywę między kolejnymi czynnościami. Może się pod nią zbierać niezwykle niebezpieczny gaz.

Pokrywa do grilla

Sprawdź także: Butla gazowa do grilla – jaką wybrać?