Z utęsknieniem wyczekujemy nadejścia ciepłych dni. Długie wiosenne i letnie wieczory sprzyjają spotkaniom na świeżym powietrzu. A te są doskonałą okazją do… grillowania. I choć wydaje się nam, że o tym sposobie przygotowywania potraw wiemy już wszystko, to jednak warto znać kilka prostych zasad, dzięki, którym ten czas będzie jeszcze przyjemniejszy. Poznaj zasady dobrego grillowania.

Prezentujemy trzy zasady dobrego grillowania, które sprawią, że grillowanie za każdym razie będzie bezpieczne i udane. Pamiętajmy o tym, że już dawno minęły czasy, kiedy używaliśmy do grillowania szkodliwych tacek aluminiowych. Niezwykle niezdrowo grilluje się też na grillach jednorazowych. Tych produktów zdecydowanie unikajmy! Jedzenie układamy bezpośrednio na ruszcie, który wcześniej oczyszczamy za pomocą szczotki drucianej. Kiedy przygotujemy sprzęt, możemy rozpocząć barbecue.

Zasady dobrego grillowania – przede wszystkim bezpieczeństwo

Grill powinien być ustawiony na płaskiej i twardej powierzchni, nigdy nie ustawiamy go w przejściu lub w trudno dostępnych miejscach. Rozgrzanego już rusztu nie spryskujemy oliwą lub olejem. Jeśli chcecie zadbać o walory smakowe, mięso powinno być wcześniej zamarynowane w oliwie. Jeśli korzystasz z grilla elektrycznego, pamiętaj o tym, aby podłączać go wyłącznie do pojedynczego gniazdka, a same wtyczki powinny być chronione przed wilgocią. Natomiast w przypadku używania tradycyjnego grilla węglowego należy pamiętać o tym, że po zakończonym grillowaniu węgiel powinien być pozostawiony w kotle aż do ostygnięcia. Można go wyrzucić dopiero po upływie co najmniej 12 godzin. Nigdy nie powinniśmy gasić grilla za pomocą wody.

Smaczne grillowanie

Dwa sposoby na udane grillowanie

Obok bezpieczeństwa ważnym aspektem jest oczywiście wspaniały smak potraw. A ten możemy uzyskać między innymi dzięki odpowiedniej metodzie grillowania. Istnieją dwa takie sposoby. Pierwszy z nich – metoda bezpośrednia – polega na utrzymywaniu jednakowej temperatury w obrębie całego rusztu. Dzięki temu w miarę szybko można przygotować perfekcyjne kiełbaski czy chociażby warzywne szaszłyki. Natomiast do grillowania większych potraw idealnie sprawdzi się metoda pośrednia. Jej działanie jest niezwykle proste: węgiel ułożony jest na brzegu grilla, co sprawia, że nasza potrawa nie zostanie spalona z zewnątrz.

Sprawdź także: Metody grillowania – jaką wybrać? Grillowanie pośrednie, bezpośrednie i 50/50

Jak prawidłowo rozpalić grill?

Zanim jednak przejdziemy do grillowania warto zadbać o odpowiednie rozpalenie paleniska. Może to sprawiać kłopot zwłaszcza w przypadku tradycyjnego grilla węglowego. Przede wszystkim stajemy przed odwiecznym wyborem: węgiel drzewny czy brykiet? Tak naprawdę oba materiały są dobre. Różnica polega na tym, że węgiel, co prawda rozpala się szybciej, ale za to brykiet pali się dłużej. Warto również zadbać o zastosowanie naturalnej podpałki, dzięki której szybko uzyskasz żar, ale do grillowanego jedzenia nie przenikną szkodliwe, chemiczne substancje. A jak to wygląda krok po kroku? Po pierwsze należy nasypać do paleniska odpowiednią ilość węgla lub brykietu. Po drugie, rozpałka powinna być ustawiona na ruszcie. Następnie należy poczekać, aż nasz węgiel lub brykiet pokryje się szarym popiołem. Na końcu wystarczy przesypać go do kosza na węgiel lub na ruszt do węgla. I można zaczynać grillowanie!

Sprawdź także: Co na grilla węglowego – brykiet czy węgiel drzewny? 

zasady dobrego grillowania

Zdrowe grillowanie, czyli jakie?

Powinniśmy pamiętać, że najzdrowsze dania przygotujemy na grillach elektrycznych oraz gazowych. Badania przeprowadzone przez ekspertów pokazują, że główną przyczyną powstawania szkodliwych substancji podczas grillowania, jest tłuszcz, skapujący na rozżarzony brykiet lub węgiel. Jeśli pod grillowanym mięsem będzie się znajdować tacka, która zbierze skapujący tłuszcz, to ilość rakotwórczych związków znacznie się zmniejszy.

Jeśli posiadamy grill gazowy, to problem ze skapującym tłuszczem właściwie nie istnieje. Sprzęt wysokiej jakości jest wyposażony w specjalne aromatyzery, które osłaniają palniki przed skapującym tłuszczem. Co więcej, nie tylko chronią przed skapującym tłuszczem – odparowują go do potrawy, dodając jej dzięki temu dodatkowego aromatu.

Sprawdź także: Grill gazowy – czy jest zdrowszy od węglowego?