Wakacyjne wieczory najczęściej kojarzą się z grillowaniem. Czas na przygotowanie pysznej marynaty poświęcamy na słodkie lenistwo, a mięso na grilla kupujemy już gotowe, oczywiście w markecie. Czy to dobry pomysł? Przekonaj się!

Gotowe jedzenie na grilla: gdzie to mięso?

Możesz się zdziwić, ale w gotowej, zamarynowanej kiełbasie kupionej na grilla, owszem jest mięso, ale oprócz niego – cały stos innych składników takich jak: sól, białka sojowe, substancje konserwujące i woda. Nie da się ukryć, że za smakowicie, na pierwszy rzut oka, wyglądającym mięsem, kryją się wzmacniacze smaku i aromatu, stabilizatory, zagęstniki i regulatory kwasowości. Na pewno chcesz spróbować?

Gotowe jedzenie na grilla: cała tablica Mendelejewa

Kupujesz gotowe mięso na grilla? Przyjrzyj się z bliska etykiecie ze składem. Substancje zawarte w marynacie mogą podczas spalania wydzielać węglowodory aromatyczne (występujące również w spalinach samochodowych czy dymie papierosowym), które przywierają do mięsa. Tak grillowany stek, boczek czy karkówka może mieć działanie rakotwórcze.

Zobacz też: Zasady zdrowego odżywiania – Akademia Zdrowego Grillowania Grill360

– Często po rozpakowaniu gotowego mięsa widać brunatną ciecz. Wbrew pozorom nie jest to marynata, ale chemia zmieszana z mięsną posoką. Warto pamiętać, że intensywny  smak gotowemu jedzeniu na grilla, nadaje glutaminian sodu lub aromat dymu wędzarniczego. Zamiast idealnego smaku barbecue dostajemy specyficzny chemiczny smak dania z rusztu – komentuje Michał Dobosz, mistrz grillowania.

Gotowe jedzenie na grilla

Gotowe mięso na grilla jest przechowywane na jednorazowych tackach oklejonych folią. Bardzo często substancje pochłaniające wilgoć (poliakrylan sodu) z wkładki wsiąkają w mięso. Grillowanie takich potraw zazwyczaj ma negatywny wpływ na nasz układ trawienny.

Gotowe jedzenie na grilla: spala się na popiół

– Polacy na grilla najczęściej wybierają tłuste mięsa, takie jak wieprzowina. Oczywiście myślimy, że cały tłuszcz z karkówki wytopi się podczas grillowania. Mało kto jednak wie, że wytapiający się tłuszcz spada na węgiel albo brykiet i wraz z powstającymi płomieniami opala mięso na ruszcie. Właśnie tak szkodliwe substancje lądują prosto na naszym talerzu – ostrzega Michał Dobosz.

Sprawdź: Zasady zdrowego grillowania – stawiamy na grill, stawiamy na zdrowie!

Wysoka temperatura grillowania powoduje wytwarzanie szkodliwych związków chemicznych, takich jak heterocykliczne aminy aromatyczne. Powstają one przy grillowaniu mięsa w bardzo wysokiej temperaturze lub kiedy ma ono bezpośredni kontakt z płomieniem. Związki te są rakotwórcze i niebezpieczne dla człowieka.

Zaletą gotowych produktów jest ich wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy wyjąć je z pudełka i położyć na ruszcie. Pachnące danie jest gotowe w kilka minut. Niestety, zazwyczaj gotowe danie z hipermarketu okazuje się mdłe, a do prawdziwego smaku barbecue mu daleko. Jeśli dodamy do tego chemiczne substancje, które znajdują się w marynacie i wątpliwą świeżość – wybór jest prosty. Mówimy NIE gotowemu jedzeniu na grilla!

Szukasz sprawdzonych porad związanych z grillowaniem? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!