Funkcjonalny grill gazowy, który doskonale utrzymuje wysokie temperatury, pozwoli Ci przygotować rozmaite potrawy. Jednak musisz wykonywać regularne czyszczenie po każdym grillowaniu, jeśli chcesz, aby zakupiony sprzęt służył bezproblemowo przez wiele lat! Jak czyścić grill gazowy? Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do czyszczenia rusztu, palników oraz ścianek grilla? O czym należy pamiętać, rozpoczynając nowy sezon grillowy? Sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy krok po kroku wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za czyszczenie grilla gazowego!

Czyszczenie grilla gazowego – co będzie Ci potrzebne?

Do czyszczenia grilla gazowego potrzebujesz tylko kilka podstawowych akcesoriów, które szybko pomogą Ci się uporać z zabrudzeniami. Najważniejsza jest regularność – pamiętaj, aby zawsze po skończonym grillowaniu pozbyć się resztek jedzenia z rusztu i pozostałości skapującego tłuszczu w misie ociekowej. Oprócz tego warto pamiętać o regularnym myciu zewnętrznych części, a w przypadku mniej wydajnego płomienia warto oczyścić palniki grilla. Przygotuj:

  • Szczotkę do czyszczenia rusztu (najlepiej z włosiem ze stali szlachetnej)
  • Gąbkę i zestaw ściereczek do wycierania na sucho
  • Skrobak do usuwania zaschniętego tłuszczu
  • Dedykowane płyny do czyszczenia i konserwacji
  • Szczotkę do czyszczenia palników
  • Miskę z letnią wodą

Regularna pielęgnacja pozwoli Ci znacząco wydłużyć żywotność grilla.

Czyszczenie grilla gazowego akceosria

 

Czyszczenie grilla – o czym pamiętać po zakończeniu grillowania?

Tłuszcz skapujący z grillowanych potraw szybko zasycha, dlatego zawsze pamiętaj o czyszczeniu grilla szybko po skończeniu opiekania przysmaków na ruszcie. Być może marzysz o odpoczynku, ale jeśli zabierzesz się do pracy od razu, to cały proces będzie znacznie łatwiejszy i zajmie Ci mniej czasu. Jak czyścić grill gazowy? Przeprowadzimy Cię przez cały proces, krok po kroku!

1. Proces wypalania

Czyszczenie grilla gazowego rozpoczynamy po zakończonym grillowaniu od procesu wypalania. Na początek rozpal wszystkie palniki dostępne w grillu, przekręcając maksymalnie wszystkie pokrętła. Chodzi o to, aby osiągnąć wysoką temperaturę (około 300 stopni Celsjusza) – to ułatwi pozbywanie się zabrudzeń i resztek jedzenia. Robimy to przy zamkniętej pokrywie, aż do momentu, gdy z grilla przestanie wydobywać się dym – potrwa to około 15-20 minut, w zależności od tego, jakie potrawy były wcześniej wrzucone na ruszt grilla.

Wypalanie grilla gazowego

2. Czyszczenie misy ociekowej

Następnie poczekaj, aż grill trochę ostygnie i zabierz się do czyszczenia misy ociekowej, w którym gromadzi się skapujący tłuszcz. Opróżnij jednorazową tackę aluminiową, a następnie pozbądź się resztek tłuszczu – jeśli są zaschnięte, użyj skrobaczki.

Jeśli Twój grill gazowy posiada wyjmowaną misę ociekową ze stali nierdzewnej, możesz ją wyciągnąć i opłukać pod bieżącą wodą. Warto też wiedzieć, że niektórzy producenci stosują w konstrukcji elementy, które mogą być myte nawet w zmywarce – sprawdź w instrukcji zalecenia dotyczące Twojego modelu.

Czyszczenie misy ociekowej grilla gazowego

3. Czyszczenie rusztu, aromatyzerów i palników

Teraz przyszedł czas na czyszczenie rusztu – w tym celu użyj szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Gdy już pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń, pokryj żeberka warstwą oleju roślinnego – to świetny sposób na konserwację, która znacząco wydłuży jego żywotność i pomoże uniknąć przywierania jedzenia do rusztu podczas kolejnego grillowania.

Podczas czyszczenia grilla nie zapominaj także o pozostałych elementach – przy użyciu tej samej szczotki usuń resztki z aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika.

Czyszczenie aromatyzerów grilla gazowego

4. Czyszczenie pokrywy

Usuń ewentualne plamy tłuszczu i przebarwienia od dymu z lakierowanych powierzchni powłoki zewnętrznej grilla. Najlepiej skorzystaj w tym celu z dedykowanych płynów, które oferują uznani producenci grilli gazowych. Użyj szmatki nasączonej płynem i przetrzyj pokrywę, półki boczne, panel sterowania oraz szafkę, aby Twój grill znowu świetnie się prezentował!

Zestaw płynów do czyszczenia i konserwacji Broil King

Zobacz też: Czyszczenie grilli elektrycznych – Porady eksperta Grill360

Jak wyczyścić ruszt grilla gazowego z rdzy?

Zauważyłeś, że ruszt grilla zaczął rdzewieć? Zazwyczaj taka sytuacja zdarza się, gdy grill nie był używany przez dłuższy czas lub zwęglone resztki nie zostały dokładnie usunięte. Ten problem dotyczy przede wszystkim żeliwnych rusztów, które nie były odpowiednio konserwowane.

Bez obaw, to wcale nie oznacza, że musisz wymienić tę część grilla na nową – wystarczy wykonać bardziej dokładne czyszczenie rusztu z wykorzystaniem dedykowanego płynu. Jak to wykonać? Już wyjaśniamy:

  1. Postaraj się usunąć jak najwięcej osadu, korzystając ze szczotki do rusztu.
  2. Następnie uruchom grill gazowy i ustaw jego palniki na najwyższą moc, aby wykonać proces wypalania w wysokiej temperaturze. Pamiętaj o tym, aby zamknąć pokrywę grilla. Ten proces potrwa około 10-15 minut.
  3. Później przygotuj wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń i poczekaj, aż ruszt grilla się wystudzi. Następnie umyj, korzystając z gąbki.
  4. Gdy już pozbędziesz się całej rdzy, osusz ruszt ręcznikiem papierowym.
  5. Po zakończeniu czyszczenia grilla warto pokryć ruszt olejem. Dzięki temu stworzymy nieprzywierającą powłokę, która zapewni warstwę ochronną i zminimalizuje ryzyko pojawienia się rdzy w przyszłości.

Pamiętaj o tym, aby zawsze pozbyć się nagromadzonej rdzy, zanim rozpoczniesz kolejne grillowanie.Czyszczenie rusztu grilla gazowego

Jak czyścić palniki wewnątrz?

Chcesz wykonać dokładnie czyszczenie grilla na rozpoczęcie nowego sezonu? A może podczas sprawdzania, czy zapalarka palników działa prawidłowo, okazało się, że niektóre palniki generują nierównomierny płomień? Najczęstsze przyczyny to pajęczyny, które powstały wewnątrz palników lub zaschnięty tłuszcz, który zatkał otwory palników.

Wtedy należy je dokładnie oczyścić w środku, korzystając z długiej szczotki do palników, która pozwoli Ci dotrzeć w każdy zakamarek.

Jak wyjąć palniki grilla gazowego w celu oczyszczeniu? Konstrukcja wewnętrzna każdego modelu jest nieco inna, dlatego dokładnych informacji poszukaj w instrukcji dedykowanej do Twojego grilla gazowego.

Pamiętaj o tym, aby zawsze odłączyć butlę gazową, zanim zabierzesz się do czyszczenia palników grilla gazowego.

Czyszczenie palnika girlla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego – o czym jeszcze pamiętać?

Niemal wszystkie nowoczesne grille gazowe posiadają przemyślany system odprowadzania tłuszczu, dzięki czemu większość zabrudzeń spłynie po ściankach misy ociekowej prosto do jednorazowej tacki aluminiowej. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, aby mieć w zapasie zestaw tacek o rozmiarze odpowiednio dopasowanym do wielkości grilla.

czyszczenie-grill-weber-2

Pokrywa funkcjonalnych grilli gazowych jest zazwyczaj pokryta emalią porcelanową, której nie wolno malować – jest trwalsza od jakiejkolwiek farby. Woskowanie także nie jest dobrym pomysłem – wosk na rozgrzanym grillu rozpuściłby się, pozostawiając zacieki, a emalia jest trwalsza od każdej farby. Wystarczy pozbyć się kurzu lub innych zabrudzeń przy pomocy odpowiedniego płynu, przecierając delikatnie przy użyciu szmatki lub gąbki. W ofercie uznanych producentów znajdziesz także preparaty nabłyszczające i konserwujące, dzięki którym grill zachowa swój świetny wygląd na wiele lat.

Zobacz też: Jaki grill gazowy wybrać? [Grille do 5 tys. zł]

Jaka szczotka do czyszczenia grilla gazowego?

Jeśli chcesz czyścić grill gazowy, to niezbędna będzie przede wszystkim dobra szczotka, która pozwoli Ci usunąć zabrudzenia z rusztu, aromatyzerów, dna piekarnika oraz boków grilla. Warto wybrać taką z włosiem ze stali szlachetnej. Możesz także zdecydować się na włosie nylonowe lub włosie z palmy. Sprawdź, na jakie szczotki warto zwrócić uwagę:

  • Szeroka szczotka Broil King – posiada skręcone włosie ze stali szlachetnej, a jej szerokość końcówki wynosi aż 16,5 cm. Dzięki temu będzie idealna do rusztów o dużej powierzchni. Ponadto, można ją obrócić o 90 stopni, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Lodowa szczotka do rusztu Broil King – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szczotek. Stosowana do czyszczenia rozgrzanego rusztu – dzięki wykorzystaniu kostki lodu, która zaczyna parować, szybko pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń.
  • Trójstronna szczotka do czyszczenia grilla Weber – pozwoli na dokładne wyczyszczenie zarówno rusztu, jak i trudno dostępnych miejsc grilla. Ponadto, grube włosie, wykonane ze stali nierdzewnej jest odporne i dobrze usuwa nawet duże zabrudzenia.
  • Szczotka do czyszczenia rusztu potrójna Premium Barbecue Enders – posiada aż 3 głowice, dzięki czemu czyszczenie grilla gazowego będzie bardzo szybkie, a przy tym precyzyjne. Nadaje się zarówno do rusztów żeliwnych, jak i stalowych.
  • GrillPro: Szczotka do grilla i odkurzacza – posiada włosie ze stali oraz skrobaczkę, dzięki czemu będzie pełnić różne funkcje. Ma także zapasową końcówkę w zestawie. Ponadto, może być zamontowana na rurze odkurzacza, co ułatwi dotarcie do ukrytych zakamarków grilla.

Pozostałe akcesoria przydatne podczas czyszczenia grilla

Co jeszcze warto mieć pod ręką, gdy będziesz czyścić grill gazowy? Przede wszystkim, zainwestuj w płyny do pielęgnacji dedykowane przez producenta – skutecznie usuną brud, tłuszcz, kurcz oraz odciski palców, przywracając świetny wygląd grilla.

Niektóre marki, na przykład amerykański Weber, oferują także zestawy, w których znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria – szczotki, płyny do czyszczenia i konserwacji, a także gąbki i szczotki.

Zobacz też: Kamień do pizzy: prosty sposób na uzyskanie idealnej pizzy w domu

Szukasz więcej porad o grillowaniu lub przepisów na dania z grilla? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!