Grill360 Grille - porady, artykuły, recenzje Akcesoria Czyszczenie i pielęgnacja grilla – przydatne porady

Czyszczenie i pielęgnacja grilla – przydatne porady

Czyszczenie i pielęgnacja grilla – przydatne porady

Niemal każdy, kto zdecydował się na kupno grilla korzysta z niego regularnie, ciesząc się czasem spędzanym przy ruszcie. Jeżeli cenimy swój sprzęt i chcemy korzystać z niego jak najdłużej istotna jest jego właściwa konserwacja i czyszczenie. Każda część grilla wymaga szczególnej uwagi, różne elementy czyścimy na różne sposoby, podobnie wszystkie trzy rodzaje grilli – węglowy, gazowy i elektryczny – czyści się i konserwuje nieco inaczej. Pielęgnacja grilla nie jest wymysłem nawiedzonych grill masterów, ale ważnym krokiem ku temu, by grill mógł nam służyć przez jak najdłuższe lata.

Właściwa pielęgnacja grilla zaczyna się od profilaktyki, czyli właściwego użytkowania. Wystarczą proste kroki, taki jak odpowiednie przechowywanie grilla, zabezpieczenie go przed deszczem czy smarowanie rusztu oliwą lub olejem przed grillowaniem. Odpowiednie zabezpieczenie grilla w trakcie jego używania uchroni nas przed koniecznością późniejszego żmudnego szorowania.

grill360 , czyszczenie grilla, pielęgnacja grilla
Przede wszystkim dbaj o ruszt

Bardzo ważne jest właściwe dbanie o ruszt. To właśnie na nim układamy swoje potrawy i chcemy aby miały one doskonały, niezmieniony smak. Oprócz wspomnianego wcześniej smarowania rusztu tłuszczem przed samym grillowaniem, trzeba także wykonywać kilka innych czynności już po zakończeniu grillowania. Po skończonym pieczeniu należy dokładnie oczyścić ruszt z resztek jedzenia. Proces ten dobrze jest rozpocząć od usunięcia największych fragmentów papierowym ręcznikiem, a następnie rozpocząć tzw. wypalanie rusztu – otworzyć wywietrzniki powietrza i zamknąć pokrywę. Po zakończeniu tego procesu należy dokładnie wyczyścić ciepły jeszcze ruszt przy pomocy szczotki, a także usunąć popiół z kotła. Proces ten różni się nieco jeśli chodzi o grill węglowy i gazowy – w tym ostatnim przebiega on znacznie sprawniej.

Kocioł i pokrywę grilla także dobrze jest czyścić regularnie, zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz – wystarczy gąbka i profesjonalny płyn do czyszczenia. Pod żadnym pozorem nie wolno malować ani woskować pokrywy – jej emaliowana powierzchnia nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń.

Pamiętaj o akcesoriach

Jeżeli do grillowania używamy aluminiowych tacek trzeba wymieniać je regularnie. Zbyt długo używane tacki z resztkami jedzenia czy tłuszczu mogą w nieprzyjemny sposób zmieniać smak naszych potraw. Podczas wymiany tacek warto także zwrócić uwagę na ich jakość – im lepsza tacka tym dłużej będziemy mogli jej używać. Wszelkiego rodzaju naczynia do grilla należy czyścić podobnie jak naczynia kuchenne – warto jednak zwrócić uwagę, które z nich można myć w zmywarce, a które jedynie ręcznie. Pielęgnacja grilla, tak samo jak akcesoriów do niego, nie jest czymś na czym powinniśmy oszczędzać.

grill360 , czyszczenie grilla , pielęgnacja

Zadbaj o środki, z którymi pielęgnacja grilla będzie łatwiejsza

Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt czyszczenia grilla warto jest zadbać o wysokiej jakości akcesoria do jego pielęgnacji. Profesjonalne płyny do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, gąbki, ściereczki i szczotki – drewniane, stalowe i żeliwne – pomogą w utrzymaniu grilla w najlepszej kondycji, co gwarantuje jego długie użytkowanie i częste grillowanie!

GD Star Rating
loading...
Czyszczenie i pielęgnacja grilla - przydatne porady, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

PODOBNE ARTYKUŁY