Niektórzy uważają, że sezon na potrawy z rusztu kończy się, kiedy nadchodzi październik, a jesienne grillowanie nie ma najmniejszego sensu. My chcemy udowodnić, że biesiadowanie jest równie fajne, kiedy liście zaczynają żółknąć. Nie wierzysz? Przekonaj się, dlaczego warto grillować jesienią.  

Złote kolory jesieni – jesienne grillowanie

Jesień wcale nie jest smutna. Wręcz przeciwnie, kolorów ma pod dostatkiem i to sprawia, że jest piękna. Temperatury są podobne, jak wiosną, a aura zdecydowanie bardziej klimatyczna. Słoneczny dzień będzie idealny na grillowanie. Wykorzystaj go. Za chwilę zima!

Przyjemne ciepło

Znasz to uczucie, kiedy zimą uczestniczysz w kuligu, a podczas przerwy przy ognisku zalewa Cię przyjemna fala ciepła, unosząca się nad ogniem? Po co czekać do zimy? Podobne uczucie możesz sobie zafundować jesienią. Temperatura spada, ale stojąc przy rozgrzanym grillu czujesz przyjemne ciepło. Zwróć uwagę na dym wydobywający się z rusztu, który w rześkim jesiennym powietrzu unosi się swobodnie i opada nad okolicą.

Przeczytaj też: Grillowana dynia – jak ją wykorzystać?

Wyjątkowy smak

Jesień to czas zbiorów. Dynia, ziemniaki, buraki, jabłka, gruszki. Bogactwo sadów i pól wyśmienicie pachnie i jeszcze lepiej smakuje. Wyobraź sobie pieczoną na grillu dynię z imbirem czy słodkie jabłka zapiekane z cynamonem… Skusisz się?

ruszt z grilla

Brzuch pełny jak nigdy

Spadek temperatury sprawia, że dania z grilla stają się cięższe i bardziej tłuste. Dlatego częściej sięgamy po żeberka, karkówkę, pieczone ziemniaki. Marynowane, glazurowane, czy podawane z sosami potrawy sprawiają, że miłe uczucie sytości towarzyszy nam długie godziny po zakończonym jesiennym grillowaniu.

Sezon na grzańca

Nie od dziś wiadomo, że grill w naszym kraju nie może obyć się bez alkoholu. Piwo, wino, mocniejsze trunki latem mogą zaszkodzić. Kiedy temperatura jest wysoka, szybciej się upijamy, a nadmiar procentów możemy odchorować. Jesienią można pozwolić sobie na więcej rozgrzewających alkoholi. Dlatego właśnie popularne grzańce na grillu sprawdzają się świetnie.

Lek na chandrę

Biesiadowanie przy grillu to doskonały lek na jesienną chandrę. Spotkanie z przyjaciółmi, aromatyczne jedzenie i słodkie lenistwo. Czy nie brzmi to przyjemnie? Dodaj do tego jeszcze kilka klimatycznych lampionów i ciesz się dobrym nastrojem przez cały weekend.

To może Cię zainteresować: Warzywa na grillu: czas i metody grillowania

Kilka praktycznych porad

Nastawiając się na jesienne grillowanie warto pamiętać o cieplejszym ubraniu. Wieczory są zimne, a kapryśna pogoda może zaskoczyć przymrozkami. Szczególnie ważne jest to dla grill mastera, który stoi przy ruszcie. Odchodząc od niego naraża organizm na niższą temperaturę, co może skutkować przeziębieniem. Warto również zadbać o koce dla gości, które ogrzeją, ale też zadbają o klimat spotkania.

Kiedy jesień jest wyjątkowo ciepła, a temperatura nie spada poniżej 14 stopni, w spokojnym grillowaniu mogą przeszkadzać komary. Ciepłe i wilgotne lato, piękna złota polska jesień i zbliżająca się zima sprawia, że owadów przybywa. Komary przed mrozami chcą złożyć jak najwięcej jaj, a że potrzebna jest im do tego krew, mogą atakować bardziej niż w wakacje. Przestrzeń do biesiadowania wyposaż w  świece lub spirale antykomarowe.

Udanego jesiennego grillowania!

Szukasz więcej porad? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!