Mieszkańcy bloku, kamienicy albo apartamentowca mogą jedynie pomarzyć o grillowaniu w ogrodzie – pozostaje im tylko przestrzeń własnego balkonu. Mimo że jest to od lat kwestią sporną, to polskie prawo nie zabrania grillowania na balkonie. Pod warunkiem, że wybierzesz ekologiczny sprzęt, który nie generuje dymu. Ogólne przepisy mówią jedynie o przestrzeganiu porządku i dobra innych mieszkańców – właściciel musi pamiętać o tym, by korzystanie z grilla nie zakłócało spokoju i bezpieczeństwa sąsiadów. Poznaj najważniejsze zasady grillowania w bloku i dowiedz się, jaki grill na balkon będzie odpowiedni.

Czy można grillować na balkonach?

Marzysz o przygotowywaniu posiłków na świeżym powietrzu, ale masz do dyspozycji jedynie balkon lub nieduży taras? Nie wszystko stracone, ale ogromne znacznie ma to, na jakim grillu będziesz opiekać potrawy.

W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów, które zabraniałby grillowania w mieście. Jednak duże znacznie mają przepisy przeciwpożarowe oraz regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku: zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Z tego względu grille rozpalane przy użyciu węgla drzewnego lub brykietu są niedozwolone w blokach. Znane są przypadki, gdy rozgrzane węgle spadły na sąsiedni balkon, co doprowadziło do pożaru. Jeśli stworzysz zagrożenie pożarowe, to musisz się liczyć z tym, że może to skutkować mandatem w wysokości 500 zł. Co więcej, wywołanie pożaru grozi karą pozbawienia wolności na 10 lat!

Ze względów bezpieczeństwa na balkonach nie można stosować sprzętów z otwartym paleniskiem. Idealnie sprawdzi się natomiast grill elektryczny. Do jego rozpalenia nie potrzebujesz żadnej rozpałki, ten sprzęt wymaga jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy przygotowywanie potraw z rusztu jest dozwolone w Twoim mieszkaniu, zapoznaj się z wewnętrznym regulaminem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Grill elektryczny Weber Lumin

Grill elektryczny na balkon – najważniejsze zasady

Miłośnicy aromatycznych potraw z rusztu mogą posiadać na balkonie grille elektryczne, ale mają obowiązek zadbać o wszystkie aspekty bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, który mógłby doprowadzić do zapalenia elementów wystroju na balkonie, czy tarasie lub spowodować ryzyko pożaru w sąsiednich lokalach.

Na szczęście do rozpalenia grilla elektrycznego potrzebne jest wyłącznie źródło prądu – nie musisz mieć rozpałki ani butli gazowej. Dzięki temu zadbanie o bezpieczeństwo jest znacznie łatwiejsze. Ponadto, niewielkie rozmiary tego urządzenia pozwalają zachować wystarczająco duże odległości od mebli i elementów wystroju w pobliżu. O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając grillowanie na balkonie lub na tarasie? Oto najważniejsze zasady!

1. Miej zawsze na oku swój grill na balkonie

Wiadomo, że mięsa na ruszcie nie zostawisz bez nadzoru, bo groziłoby to kulinarną katastrofą. Grillując na balkonie, musisz mieć na oku też sprzęt. Pozostawienie go bez uwagi może skończyć się mandatem. Tym bardziej, jeśli przez nieostrożność zniszczysz balkon lub taras sąsiadów.

To Cię może zainteresować: 5 największych grillowych błędów

2. Grill na balkon – ważne jest przychylne spojrzenie w spółdzielni

Sąsiedzkie relacje są ważne, dlatego lepiej nie zatruwać życia współmieszkańcom, a tym bardziej nie podpadać spółdzielni mieszkaniowej. Często kwestia grillowania jest pozostawiona radzie osiedla, która w regulaminie może zawrzeć przepisy dotyczące rozpalania grilla na balkonie. Jeśli nie wiesz, czy coś takiego funkcjonuje w Twoim bloku czy kamienicy, wybierz się do spółdzielni i zapytaj.

grill na balkonie

3. Zadbaj o komfort grillowania

Dym z grilla może wywołać dyskomfort u sąsiadów, dlatego zainwestuj w sprzęt z pokrywą, który ogranicza emisję dymu. Możesz również kupić funkcjonalny grill elektryczny jak np. Weber lub Enders, pozwalający na grillowanie w domowych warunkach. Największą zaletą tego rozwiązania jest brak dymu i możliwość dostosowania mocy grzania pod konkretne potrawy – mając do dyspozycje regulację temperatury za pomocą pokrętła w grillu, z łatwością uzyskasz pyszne dania. Grillowanie staje się proste i przyjemne, a co najważniejsze nie przeszkadza sąsiadom.

Nie zapominaj o ciszy nocnej, bo mimo że za grill na balkonie nie można dostać mandatu, to za zakłócanie spokoju już tak. Pamiętaj również o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych. Naruszenie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do pożaru i w rezultacie skończyć się wysoką grzywną, a nawet aresztem (od roku do 10 lat).

Przeczytaj też: Szybkie i proste przekąski na grilla [PRZEPISY]

4. Grill na balkon – zawsze bezpiecznie

Zazwyczaj na balkonie jest mało miejsca, dlatego ustaw grill na równym podłożu w taki sposób, by dym mógł swobodnie wydostać się poza jego obszar. Funkcjonale grille elektryczne posiadają w zestawie stojak, dzięki któremu sprzęt pozostanie stabilny przez cały czas grillowania.

Jeszcze przed rozpoczęciem biesiadowania sprawdź, czy ruszt nie będzie nagrzewać innych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu. Upewnij się również, że nie stanowi zagrożenia dla drewnianych elementów. Nigdy nie ustawiaj sprzętu do grillowania w pobliżu materiałów palnych. Nie zostawiaj także na balkonie rozwieszonego prania – może się nie tylko pobrudzić, ale też zapalić.

Ludzie grillujący na balkonie

5. Pamiętaj o porządku

Po skończonym grillowaniu posprzątaj resztki i włóż do worka na śmieci. Pod żadnym pozorem jednak nie wyrzucaj pozostałości bezpośrednio do śmietnika, albo co gorsza – do rynny. Nie zostawiaj też sprzątania na następny dzień, przez noc wiatr może rozwiać resztki na pozostałe balkony lub całe osiedle. Chyba nie chcesz się tłumaczyć, prawda?

Jeśli skorzystasz z grilla elektrycznego i zachowasz wszystkie zasady bezpieczeństwa, nie musisz się obawiać mandatu. Jednak możesz zostać nim ukarany, jeśli ruszt rozłożysz na zieleńcu przed blokiem. Grzywna może dotyczyć niszczenia zieleni, śmiecenia albo spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym. Jeśli nie posiadasz balkonu lub tarasu, a planujesz grillowanie – wyjedź za miasto i znajdź przestrzeń, w której możesz biesiadować bez konsekwencji.

Jaki grill elektryczny na balkon wybrać?

Jeśli mieszkasz w bloku i chcesz przygotowywać posiłki na ruszcie, to najlepszym wyborem będzie grill elektryczny. To urządzenie przyjazne środowisku i bezpieczne w użytkowaniu, które podczas swojej pracy nie generuje dymu zakłócającego porządek. W ofercie producentów znajdziesz zarówno niewielkie modele przenośne do grillowania w nielicznym gronie bliskich osób, jak i pełnowymiarowe grille, na których zmieścisz więcej porcji. Warto także zwrócić uwagę na długość kabla oraz dodatkowe funkcjonalności, które oferuje wybrany model. Jaki grill elektryczny na balkon będzie dobrym wyborem? Zwróć uwagę na poniższe modele.

Zobacz też: Jaki grill elektryczny wybrać?

Grill elektryczny Weber PULSE 1000

To grill elektryczny na balkon, który doskonale sprawdzi się do przygotowywania posiłków razem z domownikami. Posiada masywny ruszt żeliwny o wymiarach 41 x 31 cm, a jego grzałka zagwarantuje nawet 300 stopni Celsjusza pod pokrywą. Jego ogromnym atutem jest wbudowany termometr elektryczny i sonda do pomiaru dołączona w zestawie. Dzięki temu rozwiązaniu wiesz, jaką temperaturę wewnątrz osiągnęło mięso opiekane na grillu. Producent zadbał także o wydajne odprowadzanie tłuszczu – wszystkie nieczystości zbiera jednorazowa tacka aluminiowa. Do grilla elektrycznego Weber PULSE 1000 możesz także dokupić dodatkowe akcesoria – kamień do pizzy, rożen obrotowy lub płytę żeliwną.

Grill elektryczny Napoleon TravelQ PRO285E-BK-CE

Przy pomocy tego przenośnego grilla elektrycznego z żeliwnym rusztem o unikalnym kształcie fali przygotujesz wiele pyszności dla najbliższych. Łącznie masz do dyspozycji aż 1840 cm2 powierzchni, a pod dużą pokrywą możesz grillować nawet kurczaka w całości! Ten model jest wyposażony w poręczne boczne uchwyty do przenoszenia – będzie dobrym wyborem dla osób, które zamierzają zabierać grilla na wyjazdy.

Grill elektryczny Enders eFlow PRO 2 Turbo Shadow Series

Ten model wyróżnia się na tle innych grilli elektrycznych swoim rozmiarem – będzie idealny nie tylko na balkon, ale także nieco większy taras. Na ruszcie żeliwnym o wymiarach 50 x 39 cm oferuje sporo miejsca na przysmaki dla całej rodziny i zaproszonych gości. Dużym atutem jest system wymiennych wkładów Switch Grid. Dostępna jest także strefa Turbo Zone, która nagrzewa ruszt do 400 stopni Celsjusza i pozwala w prosty sposób przygotować wymagające steki. Konstrukcja tego grilla elektrycznego jest osadzona na wózku, a w pojemnej, zamykanej szafce schowasz wszystkie akcesoria. Warto wspomnieć, że czyszczenie tego sprzętu nie sprawia problemu – wewnętrzne elementy ze stali nierdzewnej nadają się do mycia w zmywarce.

Grill elektryczny Weber Q 1400

Model Weber Q 1400 Stand jest sprzedawany razem ze stabilnym stojakiem w zestawie – wiele innych grilli elektrycznych nie oferuje tej funkcjonalności. To rozwiązanie zwiększa komfort i bezpieczeństwo. Na ruszcie żeliwnym o wymiarach 43 x 32 cm przygotujesz zdrowe i aromatyczne dania. Natomiast skapujący tłuszcz trafi do pojemnej misy ociekowej. Ponadto, producent zapewnił dwie składane półki, dzięki którym zyskujesz sporo dodatkowej przestrzeni roboczej.

Szukasz porad na temat grillowania? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!