Grill na balkonie – wiele osób, decydując się na kupno lub wynajem mieszkania z balkonem liczy, że można grillować na nim w trakcie sezonu. Tymczasem, mało który właściciel zdaje sobie sprawę z tego, że grillowanie na balkonie wymaga odpowiedniego grilla.

Grill na balkonie – wolno czy nie?

Co prawda, polskie prawo nie zakazuje rozpalania grilla węglowego na balkonie, który jest integralną częścią mieszkania. Jednak nie na każdym osiedlu możemy sobie na to pozwolić. Zarządcy wspólnot mieszkaniowych mogą zawrzeć w regulaminie punkt zakazujący korzystania z tego rodzaju przyjemności w bloku mieszkalnym. Tworzenie takich zapisów w dokumentach regulujących życie i mieszkanie na danym osiedlu jest podyktowane dobrem i bezpieczeństwem współmieszkańców.

W Polsce nie obowiązuje jednoznaczny zakaz rozpalania grilla na balkonie. Natomiast trzeba podkreślić, że funkcjonują ustawy, które mogą być egzekwowane w tej kwestii. Jedną z najważniejszych jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r., regulująca zasady przeciwpożarowe w nieruchomościach. Rozporządzenie zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Poniżej fragment rozporządzenia:

Materiały niebezpieczne

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przestrzega, że znane są przypadki, kiedy grille znajdujące się na balkonach, loggiach czy tarasach doprowadziły do pożaru mieszania lub pomieszczeń sąsiednich. W związku z takim zagrożeniem, stosuje się tutaj ogólne przepisy przeciwpożarowe z Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. Działanie wbrew rozporządzeniu i stwarzanie zagrożenia, może spowodować nałożenie mandatu w wysokości 500 zł. Za stworzenie zagrożenia pożarowego odpowiadamy według Kodeksu Karnego – grozi za to 10 lat więzienia.

Wytyczne Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

W świetle obowiązującego prawa, dozwolone jest grillowanie na grillach elektrycznych i gazowych, pod warunkiem zapewnienia bezpiecznych odległości od urządzeń i materiałów łatwopalnych. Warto podkreślić, że podczas grillowania na grillu elektrycznym czy gazowym, wytwarzają się jedynie niewielkie ilości dymu, porównywalne do tych, które obserwujemy w kuchni w trakcie smażenia produktów. Nie ma takiej ilości dymu, jak w trakcie grillowania na grillu węglowym. Taka ilość dymu z pewnością nie będzie przeszkadzała i nie dotrze do naszych sąsiadów. Na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej czytamy:

Można więc przyjąć, że w świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenia do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenie się tych materiałów, jak również lokali sąsiednich.

Czy wolno grillować na balkonie

Decyzje spółdzielni mieszkaniowej

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych reguluje kwestię grillowania swoim wewnętrznym regulaminem, zabraniając grillowania na balkonach i nakładając odpowiednie kary na osoby, które nie zastosują się do tego przepisu. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe obostrzenia dotyczą przede wszystkim grilli węglowych, których stosowanie na balkonie w bloku rzeczywiście może być uciążliwe dla naszych sąsiadów oraz stwarzać zagrożenie pożarowe. Aktualnie mamy natomiast wiele modeli grilli elektrycznych, na których bez problemu i zgodnie z prawem możemy grillować, przygotowując ulubione mięso lub warzywa.
grillowanie-na-balkonie

Z myślą o sąsiadach

Nie każdy lubi zapach grillowanego mięsa. Dlatego decydując się na rozpalenie grilla na balkonie, trzeba wziąć pod uwagę preferencje sąsiadów. Istotne jest, czy taka forma spędzania wolnego czasu nie spowoduje choćby najmniejszej dla nich szkody. Unoszący się nad grillem dym często wdziera się do mieszkań przez otwarte okna i balkony. Wówczas, zamiast cieszyć się pogodą i świeżym, ciepłym, letnim powietrzem, nasi sąsiedzi będą musieli znosić nieprzyjemny zapach lub zamykać okna. W taki sposób ograniczamy ich swobodę, a często okazujemy również brak szacunku dla ich przestrzeni. Zapach dymu osadza się na schnącym na balkonie obok praniu. Zmusza to właściciela mokrych ubrań do ponownego umieszczenia ich w pralce.

grillowanie-na-balkonie-3

Grill na balkonie – zachowajmy ostrożność!

Innym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu grilla na balkonie, jest oczywiście bezpieczeństwo. Nawet niewielki podmuch wiatru może unieść żarzące się elementy i przenieść je do mieszkania. Ważne jest zatem odpowiednie umiejscowienie grilla, najlepiej z daleka od drzwi balkonowych i zabezpieczenie go przed wiatrem. Warto natomiast rozważyć wybór polecanych grilli, których użytkowanie nie będzie przeszkadzać naszym sąsiadom.

Grill na balkonie

Na jakich grillach można grillować na balkonie?

W dzisiejszych czasach grillowanie na balkonie jest jednak możliwe. Wyjściem z sytuacji jest wykorzystanie elektrycznego grilla, np. modelu Q 1400 marki Weber. Urządzenie to posiada pokrywę, która umożliwia utrzymanie temperatury wystarczającej do przyrządzenia potraw. Dzięki niemu niebezpieczeństwo i dym niosący nieprzyjemny zapach zostaną zniwelowane. Grillowanie na balkonie jest więc możliwe. Należy natomiast sięgnąć po odpowiedni sprzęt, aby nie przeszkadzać naszym sąsiadom. Poniżej proponujemy modele idealne jako grill na balkon.

Grill na balkonie – grille elektryczne

Grille elektryczne to odpowiedź na potrzebę łatwego, szybkiego i zdrowego grillowania w miejscu zamieszkania. Wystarczy tylko źródło prądu, do którego podłączamy grilla. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli tarasów, balkonów i loggii. Grille elektryczne szybko się nagrzewają, zaś sam proces grillowania jest niezwykle prosty, przyjemny i odbywa się bez żadnego ryzyka, zwłaszcza bez ryzyka zaprószenia ognia. Grille elektryczne są mniejsze niż grille węglowe czy gazowe, ale są równie wydajne i umożliwiają przygotowanie niemal każdej potrawy.

Utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze niż w przypadku tych tradycyjnych grilli: węglowych, czy nawet gazowych. Najważniejsze w korzystaniu z grilli elektrycznych jest to, że nie emitują one praktycznie dymu. Właśnie dlatego doskonale nadają się jako grill na balkon. Emitowane ilości dymu są porównywalne do tych, które powstają podczas smażenia potraw na patelni w kuchni. Co więcej, jedzenie przygotowane na grillach elektrycznych jest najzdrowsze. Cały zbędny tłuszcz zostaje wytopiony podczas grillowania, a w efekcie otrzymujemy delikatne mięso.

Podczas grillowania na grillach węglowych, wytapiany z potraw tłuszcz skapuje na rozgrzany węgiel i brykiet, tworząc szkodliwe substancje, które przenikają do jedzenia. W grillach elektrycznych nie ma tego problemu, ponieważ w środku mamy zamontowaną grzałkę elektryczną, która podobnie jak aromatyzery w grillach gazowych, odparowuje skapujący tłuszcz. Warto wybierać grille dobrej jakości – przykładowo grille z serii Pulse marki Weber potrafią nagrzewać się do temperatury 400 st., co pozwala przygotować np. włoską pizzę!

Swoim działaniem grille elektryczne przypominają niewielki piekarnik, posiadają też podobne właściwości. Dzięki misce zbierającej tłuszcz oraz grzałce z właściwościami samoczyszczenia czas poświęcony na czyszczenie grilla na prąd ograniczamy do minimum. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą grillować na balkonie!

Sprawdź także: Jaki grill elektryczny wybrać?

Grillowanie na balkonie

Grille gazowe na balkon

Kolejnym rozwiązaniem dla miłośników grillowania na balkonie są grille gazowe. Podobnie jak grille elektryczne, grille gazowe praktycznie nie emitują dymu. Taka konstrukcja sprawia, że będziemy mogli przygotować na ruszcie potrawy, nie przeszkadzając naszym sąsiadom. Grill gazowy posiada aromatyzery, na które skapuje tłuszcz w trakcie grillowania. Z tego miejsca są one błyskawicznie odparowywane ponownie do grillowanego jedzenia. Odparowane marynaty i tłuszcze nadają mięsu niezwykłej soczystości i aromatu.

Wybierając grill gazowy na balkon, kierujmy się wielkością naszego balkonu lub tarasu. Na rynku dostępne są niewielkie grille gazowe, które z powodzeniem sprawdza się nawet na niewielkich przestrzeniach.

Sprawdź także: Jaki grill gazowy do 2000 zł? Ranking grilli

Bezdymne grille węglowe na balkon

Jeżeli natomiast nie wyobrażasz sobie grilla bez grilla węglowego, również mamy dla Ciebie rozwiązanie! Na rynku dostępne są bezdymne grille węglowe, które emitują bardzo niewielkie ilości dymu. Doskonale nadadzą się właśnie do grillowania na balkonie w zabudowie wielorodzinnej. Grill bezdymny ma wbudowaną komorę na brykiet lub węgiel drzewny oraz termiczną obudowę zewnętrzną, która nie nagrzewa się.

Producent wdrożył także specjalny system obiegu powietrza, zapobiegający powstawaniu dymu. Ponadto, rozpalanie ekologicznej wersji grilla węglowego jest znacznie łatwiejsze, niż na tradycyjnym modelu – funkcjonalne sprzęty wysokiej jakości mają wbudowane wentylatory na baterie z regulowaną mocą, których nawiew usprawnia rozpalanie grilla i pozwala kontrolować stopień żarzenia się węgla.

Sprawdź także: Grill bezdymny – czy można grillować bez dymu?

Ogromną zaletą bezdymnych grilli węglowych jest ich lekkość i mobilność. Taki grill rozpalimy na balkonie, ale również zabierzemy ze sobą na kemping czy wakacje.