Grillowanie kojarzy się z prawdziwą ucztą dla męskich kubków smakowych. Ma być dużo i tłusto. Ale czy zawsze? Niekoniecznie. Zdrowy grill? Tak! Może być dietetycznie i ekologicznie. Jak to zorganizować? Poznaj sześć prostych zasad.

Zdrowy grill – węgiel, gaz czy prąd?

Przygoda z grillowaniem powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego sprzętu. Najchętniej wybierane przez Polaków są grille węglowe. Jednak, to te elektryczne i gazowe (np. marki Broil King) mimo, że droższe, są zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wydzielają mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Chcesz być eko? Zrezygnuj z jednorazowych grilli aluminiowych i wybierz zdrowy grill!

To Cię zainteresuje: Jak rozpalić grilla? [PORADNIK KROK PO KROKU]

Pamiętaj!

Grilla nie rozpalaj gazetą, dyktą, ani odpadami z drewna lakierowanego. Jeśli musisz, użyj rozpałki przyjaznej dla środowiska – nasączonej naturalnymi olejami.

Eko znaczy czysto

Niektórzy twierdzą, że prawdziwy grill master nie może być czysty. Fakt, grillowanie do najczystszych nie należy. Ale jeśli chcesz być eko – pamiętaj, żeby wyczyścić sprzęt specjalnie przeznaczonymi do tego środkami i spłukać go obficie wodą. To sprawi, że niebezpieczne dla zdrowia osady zostaną zmyte.

Pamiętaj!

Świeże zabrudzenia schodzą łatwiej niż zaschnięte, dlatego nie zwlekaj z czyszczeniem rusztu.  Spalony tłuszcz i resztki potraw mogą być trujące. Do grillowanego mięsa używaj osobnych sztućców. Wiemy, jak kusi oblizanie widelca z pyszną marynatą, ale uwierz nam – Twoi goście nie byliby zachwyceni, gdyby to zobaczyli.

Zdrowy grill – jakość ma znaczenie

Robisz wielką mięsną ucztę czy mini-grilla dla znajomych? Nie ważne. Zawsze zainwestuj w sprawdzone produkty, z pewnego źródła. Wiemy, że zakupy w hipermarkecie są bardziej ekonomiczne, ale czy naprawdę chcesz zamiast cieszyć się bogactwem smaku mięsa – wąchać dziwny zapach gotowych “rarytasów” na grilla?

Ekologiczne warzywa na grilla

Bez tłuszczu też smacznie

Przekonaj się do warzyw na ruszcie. Są zdrowe, a mogą być równie smaczne co dania mięsne. Dodatkowo – przy ich grillowaniu nie wytwarza się tłuszcz, który kapie na rozżarzone węgielki i przekształca się w szkodliwe związki chemiczne, a wraz z dymem znów osadza się na mięsie.

Zobacz też: Proste sosy na grilla [PRZEPISY]

Fokus na zdrowie – zadbaj o dobre mięso

Jeśli same warzywa na grillu Cię nie satysfakcjonują – spróbuj wrzucić na ruszt mniej tłuste kawałki mięsa. Drób, cielęcina czy wołowina mogą przypominać w smaku popularną karkówkę czy boczek, ale uwierz nam – są łaskawsze dla Twojego organizmu. Nie zapominaj też o rybach. Są proste do przygotowania, smaczne, a przede wszystkim zdrowe!

Czy wiesz, że…

Zwęglone mięso jest szkodliwe (podczas spalania wydzielają się niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne). Zamiast zdrapywać z niego czarny pyłek – wyrzuć je do kosza.

Eko grill kurczak z grilla

Matka natura będzie Ci wdzięczna

Może zmywanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale plastikowe tacki, talerzyki i sztućce zaśmiecają środowisko na kilkaset lat. Jeśli ostatnią rzeczą, o jakiej marzysz po biesiadowaniu, jest sprzątanie – wykorzystaj jadalne talerze. Są wykonane z otrębów i można je śmiało zjeść. Błonnik, który jest w nich zawarty, doskonale wpływa na trawienie i oczyszcza organizm. Nawet, jeśli Twoi goście nie będą mieli ochoty na eko-talerze, pod wpływem wilgoci i bakterii zastawa ulegnie całkowitej biodegradacji już po około 3 miesiącach.

Czy wiesz, że…

Zamiast używać sztucznych środków na komary możesz pokroić cebulę i położyć ją na grillowym stole. Podobnie na owady podziała nasączona octem gąbka.

Jeśli grilla urządzasz poza domem – rób to w miejscach do tego przeznaczonych. Nie zapomnij też o posprzątaniu i segregacji odpadów. Resztki jedzenia możesz śmiało wyrzucić do śmietnika. Butelki, szkło i aluminiowe puszki – posegreguj i wrzuć do odpowiednio oznaczonych pojemników.

Segregacja śmieci na grillu

Szukasz porad na temat grillowania? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!