Każdy, kto spędza czas z bliskimi na grillowaniu – okazjonalnie lub regularnie – doskonale wie, jak istotną kwestią jest w grillowaniu odpowiednie paliwo. Nawet najlepszy grill i dobrej jakości produkty spożywcze nie dadzą nam dobrej potrawy bez właściwego materiału opałowego i stałej, dopasowanej temperatury. Co wybrać na grilla węglowego? Brykiet czy węgiel drzewny? Przeczytaj nasz tekst!

Zgodnie z normami europejskimi, do grilla węglowego powinniśmy używać wyłącznie węgla drzewnego lub brykietu. Warto także pamiętać, aby przed zakupem paliwa sprawdzić jego jakość – kupujmy jedynie od sprawdzonych producentów, tak aby mieć pewność, że nasze grillowanie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Kiedy już wiemy o konieczności zakupu bezpiecznego materiału opałowego, nasuwa się wątpliwość – brykiet czy węgiel drzewny? To odwieczne pytanie wszystkich amatorów grillowania na grillu węglowym. Postaramy się więc dzisiaj nieco przybliżyć oba te paliwa i pomóc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.

Czy brykiet jest zdrowy

Brykiet – za i przeciw

Brykiet drzewny produkowany jest z kilku składników, między innymi z węgla drzewnego, torfu, trocin, słomy oraz substancji palnych. Wszystkie te elementy zostają w specjalny sposób sprasowane pod dużym ciśnieniem. Spoiwem brykietu zazwyczaj jest żywica, klej, skrobia ziemniaczana lub mąka kukurydziana.

Brykiet ma budowę bardziej zwartą niż węgiel drzewny, przez co jego czas rozpalania jest dłuższy. Powoduje to jednak też, że brykiet drzewny dłużej się pali i utrzymuje ciepło, przez co jest bardziej skuteczny i nie wymaga od grillującego ciągłego dokładania paliwa do grilla. Także równomierne rozłożenie żaru na całej powierzchni rusztu jest w przypadku brykietu bardzo proste. Wydajność brykietu zależy oczywiście od jego jakości, ale nierzadko potrafi on utrzymywać ciepło nawet przez 4 godziny.

Do rozpalenia brykietu przyda się nieco więcej cierpliwości; zwłaszcza początkowa faza może sprawić pewne trudności. Jest to jednak trud opłacalny, biorąc pod uwagę późniejszą wydajność brykietu. Dla wyjątkowo niecierpliwych dobrym rozwiązaniem będzie zakup pomocniczego komina, który w znacznym stopniu ułatwia proces rozpalania.

Cena brykietu jest współmierna do jego wydajności. Za jego 2,5-kilogramowe opakowanie zapłacimy co najmniej 15 złotych, natomiast na 10 kilogramów dobrego brykietu możemy wydać nawet około 200 złotych. Jeżeli jednak zależy nam na naturalnym, bezpiecznym brykiecie, który przez długi czas utrzyma stałą temperaturę na ruszcie nie powinniśmy na nim oszczędzać.

węgiel , grill360

Czy brykiet jest zdrowy?

I tak i nie. Brykiety są trochę jak fast food z węgla drzewnego. Są tanie, niezawodne, można je znaleźć na każdej stacji czy w każdym sklepie ogrodniczym. W przeciwieństwie do czystego węgla drzewnego w kawałkach, brykiety są produktami ubocznymi z drewna, które zostało sprasowane. Producenci dodają także do nich tzw. lepiszcze, które pomagają w ich rozpalaniu, a później w spalaniu. Często niestety za niską ceną brykietu idzie słaba jakość dodatków, które umożliwiają szybsze zapalenie brykietu. Podczas spalania słabej jakości lepiszcze wydziela nieprzyjemny, chemiczny zapach, dostając się do grillowanego jedzenia.

Czy brykiet jest zdrowy? To zależy, jaki brykiet wybierzemy. Zdecydowanie polecamy brykiety dobrej jakości, w których producenci stosują naturalne lepiszcze, takie jak  np. mąka kukurydziana. Taki brykiet produkuje np. amerykańska marka Weber znajdziesz go tutaj: brykiet 4 kg lub tutaj: brykiet 8 kg).

grill , brykiet , wegiel

Po czym poznać dobrej jakości brykiet?

Dobrej jakości brykiet poznasz po tym, że trudno go rozpalić. Ze względu na wysoką gęstość i dobrej jakości lepiszcze, które nie jest nasączone chemikaliami, dobry brykiet nie zajmuje się żarem od razu. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny komin do rozpalania węgla drzewnego (komin mały, komin duży), który pomoże nam równomiernie rozpalić brykiet w ciągu 15 minut.

brykiet , węgiel , grill360 , weber

Brykiet – wady i zalety

Zalety brykietu:

  • Pali się dłużej niż węgiel drzewny
  • Łatwiej utrzymać stałą temperaturę
  • Łatwo równomiernie rozłożyć go na ruszcie
  • Ma regularny kształt, dzięki czemu równomiernie utrzymuje temperaturę
  • Jest tańszy niż węgiel drzewny
  • Utrzymuje niższą temperaturę niż węgiel drzewny, co oznacza, że idealnie nadaje się do pośredniego grillowania lub grillowania metodą low&slow, gdzie dodatkowy czas i niższe temperatury mają istotne znaczenie.

Wady brykietu:

  • Produkuje bardzo dużo popiołu.
  • Słabej jakości brykiet posiada chemiczne dodatki, które przenikają do jedzenia.
  • Dobrej jakości brykiet trudniej rozpalić niż węgiel drzewny.

Sprawdź także: Na czym grillować… Brykiet, węgiel drzewny, a może drewno?

Węgiel drzewny – najważniejsze cechy

Starszym konkurentem brykietu jest dobrze wszystkim znany węgiel drzewny. Jako paliwo, jest on znany dużo dłużej niż brykiet. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkie rozpalanie się – wystarczy kilka minut, aby osiągać pożądaną temperaturę na ruszcie. Niestety, aby ją utrzymać, konieczne jest częste dokładanie węgla – inaczej niż w przypadku brykietu. Węgiel drzewny uznawany jest za paliwo, produkujące minimalną ilość zanieczyszczeń, co jest jego niewątpliwym atutem, zwłaszcza w oczach miłośników grillowania przyjaznego dla środowiska.

Eksperci zalecają kupowanie węgla pozyskiwanego wyłącznie z drzew liściastych. Powodem tego jest niewielka ilość toksyn i wilgoci w tychże drzewach, co skutkuje większą ilością zdrowszego węgla. Należy pamiętać, aby przy zakupie węgla zwrócić także uwagę na wielkość jego bryłek – powinny one być jak największe, wtedy będą palić się dłużej.

Węgiel drzewny to paliwo tańsze od brykietu. Zakupimy go już za 10 złotych. Tyle bowiem trzeba zapłacić za 2,5-kilogramowe opakowanie tego materiału opałowego. Za większą jego ilość, na przykład 10 kilogramów, zapłacimy natomiast około 100 złotych. Jest to więc nawet o połowę niższa cena, niż w przypadku brykietu. Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względu na konieczność dokładania węgla w trakcie grillowania zużyjemy go szybciej niż opakowanie brykietu.

Jaki węgiel na grilla wybrać

Jaki węgiel drzewny na grilla wybrać?

Węgiel drzewny spala się z bardzo małą ilością popiołu, a większość produktów jest w 100% naturalna, bez żadnych dodatków, co oznacza, że ​​nie uzyskamy jedzenia z chemicznym posmakiem. Jedną z kluczowych różnic między różnymi rodzajami węgla drzewnego jest rodzaj drewna, z którego zostały wykonane. W sklepach znajdziemy np. węgiel z jabłoni, dębu, klonu lub wielu innych rodzajów drewna. Każdy z tych rodzajów drewna tworzy węgiel drzewny o różnych właściwościach spalania, które mogą mieć ogromny wpływ na Twoje wrażenia smakowe podczas jedzenia gotowych dań z grilla.

Węgiel drzewny wytwarzany jest z twardego drewna. Drzewo liściaste tworzy trwały, ciężki węgiel drzewny, który pali się dłużej niż wiele kawałków i może konkurować z brykietami pod względem czasu grillowania. Na przykład węgiel drzewny amerykańskiej firmy Kamado Joe wykorzystuje mieszanki bardzo twardego drewna – Guayacan (Gwajakowiec), Guayaibi, Mistal i White Quebracho. Drzewo White Quebracho rośnie w Ameryce Południowej i jest w języku hiszpańskim określane jako łamacz toporów. Węgiel wykonany z takiego rodzaju drewna może palić się nawet 18 godzin! Dlatego zdecydowanie rekomendujemy węgiel drzewny dobrej jakości. Produkują go marki, takie jak: Kamado Joe, Big Green Egg. Tutaj znajdziesz dobrej jakości węgiel drzewny.

Węgiel drzewny na grill dobrej jakości

Węgiel drzewny – wady i zalety

Zalety węgla drzewnego:

  • Zazwyczaj producenci nie dodają do niego niezdrowych, chemicznych dodatków.
  • Zostawia mniej popiołu.
  • Zapewnia wysoką temperaturę, która pozwala przygotować dania grillowane metodą bezpośrednią, np. steki.
  • Jako paliwo ma około trzykrotnie większą wydajność energetyczną niż drewno.
  • Szybko się rozpala.

Wady węgla drzewnego:

  • Węgiel drzewny ma bardzo nieregularny kształt.
  • Ciężko go równomiernie rozłożyć na ruszcie.
  • Często trzeba dokładać, bo szybko się wypala. Absorbuje więcej czasu niż brykiet.
  • Trudno utrzymać równomierną temperaturę.

Węgiel drzewny na grilla

Indywidualny wybór: węgiel drzewny czy brykiet?

Przedstawiliśmy za i przeciw brykietu i węgla drzewnego. Pierwszy z wymienionych stale zyskuje na popularności, ze względu na swoją dużą wydajność. Nie odstrasza w tym przypadku nawet wysoka cena. Są jednak wśród miłośników grillowania także zwolennicy węgla drzewnego, którym nie przeszkadza jego dokładanie w trakcie grillowania, wręcz przeciwnie – uznają to za część pewnego rytuału. Najważniejszym jest zatem, aby dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wymaganiami względem materiału opałowego na grilla, a następnie wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Niezależnie, czy zdecydujesz się wybrać węgiel drzewny czy brykiet, radzimy, aby sięgać po produkty dobrej jakości. Dzięki temu Twoje jedzenie będzie smakowało jeszcze lepiej i zapewnisz sobie i swoim gościom zdrowe grillowanie!

Jak rozpalić grill węglowy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, rozpalić grill węglowy możesz za pomocą komina do węgla i brykietu. Warto sięgnąć też po naturalne rozpałki, bez chemicznych dodatków. Poniżej znajdziesz instrukcję w formie video, w której przedstawiamy kilka najważniejszych zasad rozpalania grilla węglowego.