Grillowanie to ulubiony “sport” Polaków. Gdy tylko nadejdą ciepłe dni, zbieramy się w gronie najbliższych i urządzamy grillowe spotkania. Ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, skąd wzięła się u nas taka tradycja? Dotarła ona wprost ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest nazywana barbecue, czy po prostu BBQ. Co ciekawe, nazwa oznacza zarówno urządzenie do grillowania, jak i samo przyjęcie, które jest urządzanie na świeżym powietrzu. Na czym polega grillowanie w amerykańskim stylu?

Amerykański slow food

Amerykańskie jedzenie kojarzy się przeważnie z tłustym burgerem i żywnością typu fast food. Tymczasem Amerykanie potrafią świetnie wykorzystywać swoje umiejętności kulinarne do przyrządzania innych dań. W tej chwili największą popularnością cieszą się klasyczne, amerykańskie potrawy z grilla – skrzydełka, żeberka oraz ostatni hit – duszona na małym ogniu wieprzowina. Na amerykańskie grillowanie składają się trzy istotne składniki – mięso, dym pochodzący z drewna oraz sos. Stosowanie sosu lub przypraw różni się zazwyczaj w zależności od tradycji regionalnych.

Pierwszym składnikiem tradycji barbecue jest mięso. Najczęściej używanym mięsem w amerykańskim barbecue jest wieprzowina, zwłaszcza żeberka wieprzowe, a także łopatka wieprzowa stosowana do przygotowania szarpanej wieprzowiny. W Teksasie natomiast bardziej powszechna jest wołowina, zwłaszcza mostek.

Techniki stosowane do grillowania mięsa to wędzenie na gorąco. Ma ono miejsce wtedy, gdy mięso gotuje się w dymie, na pośrednim ogniu, w temperaturach 50-80°C. Wędzenie stosowane na grillu to gotowanie na pośrednim ogniu w wyższych temperaturach, często w zakresie 120°C – 28°C. Długi, powolny proces gotowania może trwać do 18 godzin i pozostawia mięso miękkie i soczyste.

Żeberka amerykańskie z grilla

Drewno używane do wędzenia w Ameryce

Drugim składnikiem amerykańskiego BBQ jest drewno używane do wędzenia mięsa. Ponieważ dym drzewny nadaje smak żywności, rodzaj użytego drewna ma wpływ na cały proces. Różne drzewo nadaje specyficzne smaki, więc regionalna dostępność rodzajów drewna do wędzenia określa smak regionalnego grilla.

  • Twarde drewno, takie jak hikora, mesquite i różne odmiany dębu, nadają silny smak dymu.
  • Drzewa klonowe, olchowe, pekanowe i owocowe, takie jak jabłko, gruszka i czereśnia nadają łagodniejszy, słodszy smak.

Drewno o mocniejszym smaku jest używane do wieprzowiny i wołowiny, podczas gdy drewno o jaśniejszym smaku jest używane do ryb i drobiu. W niektórych przepisach można znaleźć bardziej egzotyczne składniki dymotwórcze; np. winorośl dodaje słodkiego smaku.

Sprawdź także: Brykiet – dlaczego jest uznawany za najlepsze paliwo?

Żeberka grillowane amerykańskie

Grillowanie w amerykańskim stylu – idealne marynaty i sosy

Ostatnim, a w wielu przypadkach opcjonalnym składnikiem jest sos barbecue. Sos może być stosowany jako marynata przed grillowaniem, a także stosowany podczas grillowania albo po zakończeniu jako sos stołowy. Alternatywną formą sosu barbecue jest również sucha masa, mieszanka soli i przypraw nakładane na mięso przed procesem przygotowania. Każdy amator grillowania dobrze wie, że bez właściwej marynaty mięso nie będzie miało odpowiedniego smaku i nie wydobędzie się z niego odpowiedni aromat. Amerykanie są mistrzami w sporządzaniu sosów oraz marynat.

Najsłynniejszy z sosów – barbecue – jest podawany na całym świecie do różnego rodzaju potraw, a obok niego jest jeszcze cała masa innych, sporządzanych na bazie świeżych warzyw oraz owoców z dodatkiem cebuli, czosnku, oliwy i przypraw, tzw. chutney oraz marynat np. z whiskey, która będzie pasowała zarówno jako glazura do żeberek, jak i dodatek do dipów.

Sprawdź także: Jaka jest różnica między BBQ a polską szkołą wędzenia na zimno? 

Sos barbecue amerykańskie grillowanie

Amerykańskie grillowanie – grille ceramiczne

Najbardziej popularnym grillami w Ameryce są grille węglowe. Mieszkańcy Ameryki upodobali sobie zwłaszcza grille kamado. Kamado, w języku angielskim stove, co z kolei na język polski jest tłumaczone jako: kuchenka. Starożytne, gliniane, chińskie piece pełniły podobną rolę, co nasze współczesne kuchenki – były wielofunkcyjne. I takie właśnie są grille kamado. Można na nich grillować, piec, gotować…uzyskać nie tylko wspaniałe potrawy z grilla, ale i doskonałe ciasta (w tym to do pizzy). Ceramiczna obudowa grilla ma to do siebie, że przez bardzo długi czas utrzymuje ciepło, dzięki czemu przyrządzane potrawy są soczyste i dobrze wypieczone. Grillowanie w amerykańskim stylu to właśnie często grillowanie na grillach ceramicznych.

Grille Kamado Joe są nie tylko wielofunkcyjne, ale i bardzo uniwersalne. Można w nich grillować zarówno znaną wszystkim metodą bezpośrednią, jak i pośrednią, co pozwala uzyskać idealny smak i przydaje się zwłaszcza przy potrawach, które powinny mieć chrupiącą skórkę i miękki środek. Co więcej, grille są bardzo ekonomiczne i do poprawnego funkcjonowania nie potrzebują dużo węgla. Jednak pomimo, że nie wyglądają jak standardowe grille węglowe, to grillowania w nich nie jest wcale trudniejsze. I mają do siebie jeszcze jedno – kto już zaczyna swoją przygodę z grillem ceramicznym, rzadko kiedy chce się potem przestawić na inny grill węglowy.

Amerykańskie grillowanie grill kamado

Jak na amerykańskim przyjęciu

Znany i lubiany hamburger czy hot-dog może mieć teraz swoją zdrowszą wersję. Wystarczy, że wołowinę przyrządzimy na ruszcie, a nie w głębokim oleju. Takie mięso smakuje o niebo lepiej, a tłuszcz w nim zawarty, jest prawie całkowicie wytopiony. Do tego sałata i świeży pomidor, a także dobre pieczywo i przepis na hamburgera w wersji light gotowy. Kolby kukurydzy to kolejny posiłek z grilla, który jest często serwowany przez Amerykanów, koniecznie z dodatkiem masła i odrobiny soli. Wszystkie te dania serwowane na jednorazowych naczyniach oraz na obowiązkowym obrusie w czerwono-białą kratkę, pozwolą nam poczuć się jak na prawdziwym amerykańskim przyjęciu w ogrodzie.

Sprawdź także: Jak przygotować perfekcyjny pulled pork?