Grillowane żeberka to jedna z najbardziej popularnych potraw, przyrządzanych na grillu. Warto znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym żeberka, jakie przygotujemy na ruszcie, będą zawsze idealne. Oto pięć praktycznych porad o tym, jak powinno przebiegać grillowanie żeberek.

Idealnie upieczone żeberka odznaczają się harmonią aromatów. Lekko chrupiąca tekstura błyszczącej powierzchni, a pod nią mięso delikatnie przesączone aromatem dymu drzewnego. Każda faza przyrządzania ma na celu połączenie aromatów przypraw, sosu i dymu z cudownym smakiem powoli pieczonego na grillu mięsa wieprzowego, w taki sposób by żaden z elementów nie dominował nad pozostałymi. Grillowanie metodą low&slow jest dużo korzystniejsze dla żeberek niż hot&fast. Dlaczego? Przyczyną jest bardzo ścięgnista tkanka łączna, która znajduje się w żeberkach. Sprawia ona, że ten rodzaj mięsa potrzebuje długiego i powolnego grillowania w niskiej temperaturze.

Grillowanie żeberek

Temperatura zalecana wynosi 110-150°C. Dodatkowo powinniśmy zarezerwować sobie kilka godzin czasu. Ma to swoje plusy – grillowanie żeberek możemy połączyć z innymi przyjemnościami, np. odpoczynkiem w gronie znajomych. Warto jednak wziąć pod uwagę długi czas oczekiwania na danie główne. Przed podaniem grillowanych żeberek, możesz zaserwować swoim gościom np. przystawki z grilla.

Dlaczego żeberka muszą grillować się tak długo?

Żeberka nie tylko potrzebują niskiej temperatury podczas grillowania, ale również wymagają bardzo długiego czasu grillowania. Dzieje się tak dlatego, że kolagen zawarty w tkance łącznej musi ulec wytopieniu. W żeberkach znajduje się dużo tkanki łącznej, dlatego bardzo długo trwa, zanim włókna kolagenowe stopniowo się rozluźnią w wyniku działania wysokiej temperatury. W miejscu tkanki powstaje żelatyna, która nadaje mięsu delikatną konsystencję. Kolagen może także wiązać wodę, zapewniając tym samym odpowiednią soczystość grillowanym żeberkom. Oznacza to, że jeżeli zakończymy grillowanie zbyt szybko, otrzymamy twarde, trudne do pogryzienia mięso. Długo grillowane żeberka powinny być miękkie, a mięso będzie łatwo odchodziło od kości.

Sprawdź przepis: Żeberka w miodzie i whisky z grilla

Żeberka z grilla

Jakie żeberka na grilla wybrać?

Kupując w sklepie żeberka, zwróćmy uwagę na kolor mięsa. Powinno być ono jasnoróżowe i równomiernie marmurkowe. Nie kupuj mięsa z dużymi partiami czystego tłuszczu oraz takiego, gdzie mięso ma grubość mniejszą niż 1 cm. Jeżeli przez mięso prześwitują kości, oznacza to, że rzeźnik ciął zbyt blisko kości.

Jakie mięso na żeberka wybrać

Jak grillować żeberka?

Żeberka grillujemy metodą low&slow w temperaturze 110-150°C. Grillujemy je metodą pośrednią – żaden fragment mięsa nie powinien znajdować się nad źródłem ognia. Może to doprowadzić do przypalenia żeberek, zanim będą gotowe. Na szerokim grillu gazowym zapalamy skrajny palnik z prawej strony i skrajny palnik z lewej strony. Pośrodku zostaje wystarczająca ilość miejsca do pieczenia pośredniego. Jeżeli masz u siebie mniejszy grill, zapal tylko boczne palniki i przekładaj żeberka co godzinę, aby miały one równomierny kontakt z temperaturą.

Ważne jest także, aby nie nakładać na żeberka sosu zbyt wcześnie, ponieważ może się przypalić. Słodki sos barbecue nanosimy około 20-30 minut przed końcem czasu grillowania. Sos nanosimy cienką warstwą.

Uwaga! Pamiętaj także, aby nie gotować mięsa przed grillowaniem. Gorąca woda powoduje, że mięso staje się jeszcze twardsze, tłuszcz zostaje wygotowany, a substancje smakowe wypłukane. Grillowane żeberka możesz przyrządzić na grillu węglowym, gazowym lub używając wędzarki.

Sprawdź przepis: Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli

Jak długo grillować żeberka?

3 kg żeberek baby ribs (żeberek z górnej części) powinniśmy grillować około 3,5 h w stałej, niskiej temperaturze z zakresu 110-150°C. Natomiast 3 kg żeberek baby back ribs możemy grilować około 2,5 – 3,5 h.

Jak długo grillować żeberka

Po czym poznać, że żeberka z grilla są gotowe?

Wystarczy za pomocą szczypiec podnieść pas żeberek za jeden koniec, tak, aby kości skierowane były do góry. Wówczas kawałek w środku powinien delikatnie się zgiąć, a mięso naderwać. Możesz też złapać szczypcami jeden koniec kości i spróbować go obrócić – powinna bez problemu dać się obluzować. W trakcie jedzenia mięso dobrze przygotowanych żeberek odchodzi od kości, ale zachowuje nadal odpowiednią sprężystość.

5 praktycznych porad dotyczących grillowania żeberek

Poniżej znajdziesz 5 praktycznych porad, które przydadzą się każdemu, kto chciałby przygotować perfekcyjne żeberka z grilla.

1. Gaz, węgiel drzewny lub dym

Grill gazowy, węglowy lub grill z wędzarką, wszystkie nadają się do przyrządzenia idealnych żeberek. Na każdym grillu można przyrządzić żeberka o delikatnym drzewnym aromacie. Jedynie grill gazowy wymaga dodatkowego modułu do wędzenia.

2. Zdejmowanie błony od strony kości

Przed rozpoczęciem grillowania żeberek, warto zdjąć błonę, która znajduje się od strony kości. Jest to część opłucnej żebrowej i pokrywa ona kości na wzór cienkiej, łykowatej folii. Podczas pieczenia błona zrobi się jeszcze bardziej twarda, dlatego warto pozbyć się jej podczas obróbki mięsa.

3. Grillowanie żeberek – niska temperatura

Cała tajemnica przygotowania idealnych żeberek tkwi w utrzymaniu przez wiele godzin niskiej temperatury grilla (110-150°C). Jej wahania sprawiają, że mięso staje się suche i żylaste.

4. Wszystko w odpowiednim czasie

Grillowanie żeberek schabowych (ang. baby back ribs) trwa około 3-4 godzin, żeberek boczkowych (ang. spareribs) – 5-6 godzin. Jednak sam czas pieczenia to nie wszystko, żeberek też nie można za wcześnie smarować sosem. Dotyczy to szczególnie sosów słodkich, które z powodu cukru, mogą łatwo się przypalać. Żeberka smaruje się sosem dopiero na 30 minut przed końcem grillowania.

5. Gotowe żeberka z grilla

Żeberka są gotowe, kiedy po podniesieniu mięsa, nadrywa się ono w środkowej części.

Rady do grillowania żeberek

Przepisy na grillowane żeberka

Wypróbuj nasze sprawdzone przepisy na żeberka z grilla. Prezentujemy trzy doskonałe przepisy, którymi zaskoczysz swoich gości!

Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli (przepis)

Wędzone żeberka przygotowaliśmy z jednej z najlepszych wieprzowin na świecie – wieprzowiny Złotnickiej. Została ona wyhodowana w latach 50. w Polsce. Wieprzowina ta, podobnie jak najlepsze steki na świecie, posiada marmurkowe mięso. Świadczy to o tym, że wieprzowina pochodzi z najlepszej rasy. Powolna metoda wędzenia sprawia, że mięso robi się delikatnie soczyste i rozpływa się w ustach. To najlepsze wędzone żeberka, jakich kiedykolwiek próbowałeś!

Żeberka w miodzie i whisky z grilla (przepis)

Pamiętaj, że kupując żeberka na grilla, możesz znaleźć w sklepach ich różne rodzaje. W zależności od miejsca wykrawania mięsa, żeberka dzielą się na: baby back ribs (wykrawa się je z odcinka leżącego pod kręgosłupem świni), rib tips (najniższa część żeber w strefie brzusznej), spare ribs (obszar poniżej baby back ribs), country style pork ribs (mięso wykrawane z łopatki, w pobliżu baby back ribs). Żeberka w miodzie i whisky, które przygotowaliśmy w tym przepisie, powinny mieć około 35% przerost tłuszczu. Pamiętaj, że tłuszcz jest nośnikiem smaku – jego zbyt mała ilość sprawi, że żeberka mogą być przeciągnięte i zbyt suche.

Żeberka wołowe pomidorowo-winne na grillu (przepis)

Żeberka wołowe powszechnie uznawane są za wymagające danie. Mięso powinno delikatnie odchodzić od kości, być miękkie i soczyste. Często dobieramy zły czas smażenia, w efekcie czego potrawa staje się sucha. Zachęcamy do sprawdzenia naszego przepisu na żeberka wołowe – przygotujesz obłędne danie!

Akcesoria do grillowania żeberek

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które ułatwią Ci grillowanie żeberek. Wielofunkcyjne kosze do pieczenia żeberek (Ribs and Roasting Rack) wspaniale sprawdzają się podczas przyrządzania na grillu żeberek oraz dużych kawałków nadziewanej pieczeni. W zależności od potrzeb kosz można obrócić  na jedną ze stron. Kładąc mięso w koszu, a nie bezpośrednio na ruszcie, piecze się ono powoli i nie przypala się.

Akcesoria do grillowania zeberek

Kolejnym przydatnym akcesorium jest prostokątna brytfanna do grillowania żeberek wykonana z żeliwa pokrytego porcelanową powłoką. Dodatkowo posiada wewnątrz specjalny stojak-ruszt, który unosi mięso, dzięki czemu idealnie się ono piecze. Pojemność brytfanny umożliwia grillowanie większej ilości mięsa niż są w stanie pomieścić ruszty. Dzięki żeliwnej pokrywie pojemnika, mamy gwarancję utrzymania wewnątrz wysokich temperatur, co sprawia że czas przygotowania potraw znacznie się skraca.

Kosz do grillowania żeberek

Źródło: