Dla większości GrilloManiaków, dzień w którym spadnie pierwszy śnieg, jest smutnym dniem, równoznacznym z zakończeniem sezonu grillowego. Choć grillowanie jest jak najbardziej możliwe zimą, to duża część osób decyduje się na to, aby na okres zimowy zrezygnować z używania swojego grilla. Warto wiedzieć, jak właściwie zakonserwować i przechowywać swojego grilla, aby na kolejny sezon grillowy móc korzystać z w pełni sprawnego urządzenia. Oto kilka porad!

Jak dbać o grilla zimą? Zaopatrz się w pokrowiec!

Pozostawienie grilla zimą w ogrodzie nie jest absolutnie dobrym pomysłem. Odpowiednim miejscem będzie szopka, garaż lub altanka. Najważniejsze, by miejsce, w którym przechowujemy grilla było bezpieczne i suche. Do schowania grilla przyda się także specjalny pokrowiec, który go odpowiednio zabezpieczy. Dostępne na rynku pokrowce wykonane są z trwałych, poliestrowych tkanin, które skutecznie chronią urządzenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dodatkowo wybrane modele posiadają system odpowietrzenia zastosowany w celu zwiększenia przepływu powietrza i odporności na wilgoć. Pokrowce premium mają również gumowe uchwyty, które ułatwiają podniesienie materiału oraz są jeszcze bardziej odporne na niskie temperatury.

Pokrowiec jest niezbędny, jeśli chcemy dbać o sprzęt przez cały rok. Warto szukać produktu dostosowanego do modelu grilla, który mamy u siebie w domu. Jak najlepiej dobrać pokrowiec do naszego grilla? Czym się kierować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym filmie na podstawie modeli przygotowanych przez markę Broil King.

Sprawdź także: Grill w zimie – o czym warto pamiętać?

Konserwacja grilla przed zimą

Warto jednak wiedzieć, że samo schowanie grilla we właściwym miejscu nie wystarczy. Równie ważną kwestią jest jego odpowiednia konserwacja, która zapobiegnie pojawieniu się rdzy. Zatem jak dbać o grilla zimą? Jedną z podstawowych kwestii jest dokładne umycie grilla. Można to zrobić za pomocą zwykłej ciepłej wody i mydła. Pozbywamy się warstwy zaschniętego tłuszczu i dokładnie spłukujemy grilla. Chodzi tutaj przede wszystkim o solidne wyczyszczenie rusztu – ruszt najpierw wypalamy w wysokiej temperaturze, a następnie czyścimy za pomocą specjalnej szczotki. Po wykonaniu tej czynności, nie zapominajmy także o jego dokładnym osuszeniu oraz nasmarowaniu rusztu olejem o wysokim punkcie dymienia.

Akcesoria do pielęgnacji grilla

Przed schowaniem naszego grilla, warto go także sprawdzić pod kątem sprawności. Jeśli jakieś części grilla nie działają prawidłowo, najlepiej od razu je wymienić. Dodatkowo wszystkie części metalowe grilla, dobrze jest pokryć jadalnym olejem, który zapobiegnie zbieraniu się wilgoci. Jeśli postanowimy czy to na wiosnę, czy wcześniej ponownie użyć naszego grilla, musimy odczekać, aż naniesiona wcześniej warstwa tłuszczu, wypali się i dopiero wówczas możemy grillować.

Dbając w ten sposób o naszego grilla, przedłużamy jego żywotność, a także zapewniamy sobie jeszcze niejeden sezon grillowy spędzony w gronie rodziny i przyjaciół. Warto również podkreślić, że na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do pielęgnacji grilla, które pomogą nam zadbać o nasze urządzenie. Co więcej, odpowiednie produkty sprawią, że dbanie o grilla stanie się czystą przyjemnością!

Sprawdź także: Czy grillowanie zimą jest możliwe? – porady Grill360