Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy kurczakami z hodowli masowej a tymi z hodowli ekologicznej? Czym kierować się przy zakupie mięsa drobiowego i jak właściwie grillować drób? Przedstawiamy kilka faktów, o których warto pamiętać, jeśli lubimy często przyrządzać mięso drobiowe. Z naszego tekstu dowiesz się, jak grillować drób, by mięso było smaczne i soczyste.

Kryteria jakości kurczaków

Między tanimi kurczakami z przemysłowej hodowli a chowaną zgodnie z wymogami gatunku kurą, istnieje ogromna przepaść pod względem smakowym. Ptaki z hodowli masowej, które można kupić w supermarketach, wprawdzie szybko się pieką i mają stosunkowo delikatne mięso, lecz pod względem smaku mają niewiele do zaoferowania. Jednak piekąc je na grillu, można osiągnąć zadowalające rezultaty, dzięki użyciu dobrej oliwy, przypraw i dodatku odpowiednio dobranego sosu.

Jaki drób wybrać na grilla

Kurczaki hodowane zgodnie z wymogami gatunku oraz te z hodowli ekologicznej zwykle są warte swojej ceny. Przebywają na wybiegu więc mają dużo ruchu, co z kolei jest warunkiem twardszego i intensywniejszego w smaku mięsa. Często są to kurczęta starych ras hodowlanych, które może nie mają tak pełnych piersi i regularnego kształtu, za to ich mięso jest o wiele smaczniejsze. Wybierając mięso drobiowe, warto zwrócić uwagę na określone cechy jakościowe. Kurczak powinien mieć napiętą, ciasno przylegająca do tuszki skórę, która nie może być ani pomarszczona ani za luźna, musi być  także pozbawiona suchych miejsc. Ponieważ barwa skóry nigdy nie jest wskaźnikiem jakości kurczaka, należy zwracać uwagę na jego zapach. Właściwie to właśnie po zapachu najlepiej rozpoznać świeżość kurczaka.

Sprawdź także: Zdrowe mięso. Które mięso jest najzdrowsze?

Drób nawet fachowo ubity i schłodzony może być zakażone salmonellą. Świeży drób należy przetransportować jak najszybciej do domu, najlepiej w chłodzie, następnie umieścić w najchłodniejszym miejscu w lodówce. Mimo tego, nie powinniśmy się obawiać włączenia mięsa drobiowego do naszego grillowego menu. Odpowiednia obróbka cieplna sprawi, że pozbędziemy się niekorzystnych dla zdrowia bakterii. Zdecydowanie warto sięgać po drób, ponieważ jest to cenne źródło witaminy A, B, PP, cynku oraz selenu. Te składniki mineralne wspomagają układ nerwowy i zwiększają naszą odporność.

Drób na grilla

Kiedy drób jest upieczony?

Drób musi być dokładnie upieczony. Temperatura w środku mięsa powinna wynosić 75-80 stopni. Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę, wbij termometr w najgrubsze miejsce udka, uważając by nie dotknąć nim kości (zawsze są bardziej gorące niż mięso). Jeśli nie masz termometru, możesz w środek mięsa wbić czubek noża, jeśli z mięsa wycieka przezroczysty sok, drób jest gotowy. Cała tuszka zdjęta z rusztu powinna poleżeć 5-10 minut, w tym czasie temperatura mięsa wzrośnie jeszcze o 2-5 stopni.

Jak grillować drób?

Czasy grillowania drobiu są różne w zależności od porcji mięsa, którą wybierzemy. Cały kurczak grilluje się najdłużej – dla porcji mięsa powyżej 1 kg będzie to około 60 minut, metodą pośrednią. Pierś z kurczaka o wadze około 230 g grilluje się natomiast w dość krótkim czasie i jest to około 15-20 minut.

Sprawdź także: Jak długo grillować dania na ruszcie?

Jak długo grillować kurczaka