Większość miłośników grillowania nie wyobraża sobie, żeby na ruszcie zabrakło mięsa – wśród głównych dań króluje soczysta karkówka, klasyczne kiełbaski, sycące burgery, wypieczone steki i złocisty kurczak. Dzięki opiekaniu na grillu wszystkie te potrawy nabierają niepowtarzalnego aromatu, jednak co zrobić, aby były zawsze smakowite i soczyste w środku? Wszystko zaczyna się już w sklepie, gdy wybierasz mięso na grilla! Bardzo ważne jest także odpowiednie przyrządzenie przed wstawieniem na ruszt i odpowiedni czas grillowania. Sprawdź, jak przygotować mięso na grilla!

Mięso na grilla – o czym pamiętać podczas zakupów?

Warto zadbać o świeże mięso na grilla – produkty kupione w dzień grillowania będą znacznie smaczniejsze niż te, które były wcześniej przechowywane w zamrażarce. Zawsze kupuj je w zaufanych sklepach mięsnych i pamiętaj o tym, aby ocenić jakość mięs przed zakupem. Jeśli kupujesz pakowane mięso na grilla z ogólnodostępnych lodówek w supermarkecie, to pamiętaj o tym, że nie masz gwarancji, czy na pewno było dobrze przechowywane.

  • Niektóre promocje mogą być kuszące, jednak zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, czy produkt rzeczywiście jest świeży. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego kolor – w zależności od gatunku, kawałki mięsa powinny mieć odcienie od bladego różu aż po czerwień. Natomiast sygnałem alarmującym będą barwy zbyt blade, zbyt ciemne lub szarawe.
  • Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest zapach – Twój zmysł węchu z pewnością intuicyjnie wyczuje, jeśli mięso nie będzie pierwszej świeżości. Jeśli natomiast jest to produkt pakowany, oceń jego świeżość za pomocą dotyku – zdrowe mięso jest sprężyste i po naciśnięciu palcem szybko powraca do wcześniejszego kształtu. Gdy na jego powierzchni pozostaną jednak wgłębienia, to oznacza, że lepiej zrezygnować z zakupu.

Mięso na grilla

Zakupy na grilla – jakie mięso wybrać?

Na ruszcie funkcjonalnego grilla bez problemu przygotujesz dowolny rodzaj mięsa. Największą popularnością wśród miłośników mięs opiekanych na ruszcie zyskały drób, wieprzowina oraz wołowina. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować także mniej typowe gatunki, takie jak dziczyzna lub jagnięcina. Pamiętaj tylko o tym, aby były one jak najmniej przetworzone.

Kiedy zaczyna się sezon grillowy, w sklepie pojawia się mnóstwo gotowych produktów w marynacie. Na półkach sklepowych zobaczymy m.in. pakowane skrzydełka, schab, karkówkę lub żeberka. Jednak mimo tego, że oszczędność czasu może być kusząca, lepiej unikać tego typu produktów – gotowa marynata utrudnia ocenienie świeżości mięsa i często zawiera szkodliwe dodatki w składzie. Ponadto, produkty marynowane na dzień przed grillowaniem będą znacznie smaczniejsze, niż te z półek sklepowych.

Jeśli natomiast zamierzasz kupić mięso mielone, aby przygotować na grillu burgery, najlepiej poproś sprzedawcę o zmielenie wybranych kawałków mięsa na Twoich oczach. Wtedy wiesz, jak produkt wyglądał przed zmieleniem i zyskujesz całkowitą pewność co do pochodzenia mięsa mielonego.

Mielone mięso na grilla

Sprawdź też:

Jak przygotować mięso na grilla?

Jeśli już udało Ci się kupić odpowiedni kawałek mięsa, musisz je odpowiednio przygotować. Co prawda klasyczne kiełbaski wieprzowe nadają się do ustawienia na rozgrzanym grillu od razu, a do doprawienia steków wystarczy sól i pieprz, ale w większości przypadków potrzebna będzie jednak marynata. Użyj do jej zrobienia aromatycznych przypraw i płynnych dodatków, takich jak oliwa z oliwek, słodka musztarda, czy miód pszczeli.

Prawidłowo zamarynowane mięso zyska niezwykłą kruchość i będzie soczyste w środku. Zarezerwuj sobie przynajmniej kilka godzin, aby składniki marynaty dobrze wniknęły do wnętrza mięsa. Pamiętaj o tym, aby pokryć marynatą dokładnie każdą stronę na powierzchni przygotowywanego schabu, kurczaka lub karkówki – pomocny będzie pędzelek silikonowy.

Możesz także zamarynować mięso na grilla, korzystając ze specjalnej strzykawki, która pozwoli szybko wniknąć przygotowanej mieszance również we wewnętrzne struktury.

Zobacz też: Jak zrobić marynatę na grilla? 3 proste przepisy

Marynowanie mięsa – czego nie może zabraknąć wśród składników?

Jeśli chcesz uzyskać na grillu soczyste mięso, zadbaj o to, by przeleżało w marynacie minimum kilka godzin. W przypadku dużych kawałków najlepiej zrobisz, pozostawiając je w lodówce na całą noc przed planowanym grillowaniem.

Jak przyrządzić mięso na grilla w marynacie? Do przygotowania steków w zupełności wystarczy sól i pieprz, natomiast jeśli zdecydujesz się grillować mięso z kurczaka lub karkówkę, pamiętaj o dodaniu odpowiednich przypraw. Marynata powinna się składać przede wszystkim z:

  • Oleju lub oliwy z oliwek
  • Słodkiej lub ostrej musztardy, ketchupu, miodu lub jogurtu
  • Kwaśnego dodatku, np. octu winnego, octu balsamicznego lub soku z cytryny
  • Aromatyczny przypraw – możesz stworzyć różne kompozycje, najważniejsze są Twoje indywidualne preferencje. Możesz dodać trochę ostrej papryki, mielonego pieprzu, czy suszonego oregano.

Marynata do karkówki na grilla przyprawy

Niektórzy decydują się także na skorzystanie z gotowych mieszanek przypraw, jednak w ich składach często można znaleźć sztuczne wzmacniacze smaku i konserwanty.

Pamiętaj o tym, że im większe jest wybrane mięso na grilla, tym dłuższy powinien być czas marynowania. Jeśli chcesz uzyskać soczysty schab lub karkówkę, pozostaw je w przygotowanej mieszance najlepiej na kilkanaście godzin. Natomiast jeśli chcesz zrobić grillowane szaszłyki z niewielkich kawałków kurczaka, to wystarczy kilkadziesiąt minut marynowania.

Zobacz też: Marynata do karkówki na grilla

Grillowanie mięsa – jak to zrobić poprawnie?

Gdy już przygotujesz marynatę i mięso spędzi w niej odpowiednio dużo czasu, przyszedł czas na grillowanie! W zależności od rodzaju mięsa, proces ten będzie przebiegać nieco inaczej, Drobiowe mięso i kiełbaski najlepiej nadają się do szybkiego opiekania bezpośrednio nad źródłem ognia, podczas gdy bardziej wymagające mięsa potrzebują nawet kilku godzin opiekania pod zamkniętą pokrywą, metodą pośrednią.

Zobacz też: Metody grillowania – jaką wybrać? Grillowanie pośrednie, bezpośrednie i 50/50

Ciekawym sposobem na przygotowanie mięsa na grillu jest skorzystanie z rożna obrotowego, które oferują najbardziej funkcjonalne grille gazowe. W ten sposób uzyskasz danie równomiernie wypieczone z każdej strony, praktycznie bez żadnego wysiłku! Wystarczy nadziać mięso na rożen i od czasu do czasu otworzyć pokrywę grilla, aby sprawdzić postępy w opiekaniu.

Kurczak opiekany na rożnie

Bardzo ważne jest także dobranie osiągnięcie odpowiedniego stopnia nagrzania – na szczęście niemal każdy nowoczesny grill ma wbudowany termometr w pokrywę.

Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, dotyczące opiekania na ruszcie grilla najpopularniejszych mięs.

Soczysta wołowina

Na grilla najlepiej nadaje się przerośnięta wołowina. Pozostawiamy ją w pokojowej temperaturze na maksimum 30 minut. Solić należy ją dopiero krótko przed włożeniem na ruszt. Steki dobrze smakują po przesiąknięciu kwaśnymi smakami np. z wina, soku z cytryny lub jogurtu.

Jak długo grillować stek? To zależny od tego, jaki stopień wypieczenia chcesz uzyskać.

  • W przypadku stopnia Rare wystarczy grillować do momentu uzyskania temperatury wewnątrz około 50 stopni Celsjusza.
  • Dla Medium Rare, czyli mięsa średnio wypieczonego, które nabiera twardości, potrzebujesz temperatury wewnętrznej około 60 stopni Celsjusza.
  • Well done, czyli bardzo mocno wypieczony stek, powinien mieć temperaturę 68 stopni Celsjusza.

Podczas grillowania, nie przyciskajmy za mocno wołowiny łopatką, aby nie straciła ona soków. Po upieczeniu i zdjęciu z rusztu, stek powinien odczekać jeszcze około 8 minut – w tym czasie nabierze soczystości.

Mięso wołowe na grilla

Drób

Drób chętnie przyrządzamy na średnio rozgrzanym grillu ze względu na łatwość pieczenia, stosunkowo krótki czas opiekania oraz rozmaite możliwości jego podania. Kawałki kurczaka bez kości pozostawiamy na rozgrzanym ruszcie przez około 10 minut, te z kośćmi natomiast – na około 35 minut. Grillowane mięso drobiowe świetnie smakuje po wcześniejszym przeleżeniu w marynacie korzennej bądź miodowo-musztardowej.

Grillowane części powinny osiągnąć wewnątrz minimum 75 stopni Celsjusza, a odpowiednia temperatura grillowania wynosi 180 stopni Celsjusza.

Udka z kurczaka na grillu

Wieprzowina

Jeśli grillujesz kiełbaski, to wystarczy zaledwie 6 minut opiekania z każdej strony bezpośrednio nad żarem. Z kolei kaszanka nie może mieć bezpośredniego kontaktu z ogniem – do jej przygotowania wykorzystaj patelnię żeliwną lub specjalną płytę. Opiekanie na aluminiowej tacce nie jest dobrym pomysłem, ponieważ glin przenika do potraw i wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

W przypadku karkówki czas grillowania jest podobny, ale musisz pamiętać o przygotowaniu marynaty, w której pozostawisz mięso przynajmniej na kilka godzin przez rozpaleniem grilla. Z wieprzowiną dobrze komponują się słodkie marynaty.

Jeśli natomiast chcesz przygotować steki wieprzowe, to potrzebujesz kawałków schabu o grubości około 2,5 cm. Posmaruj je olejem. To mięso, które lubi wysychać, dlatego zachowaj czujność przez cały czas, wystarczy 70 stopni Celsjusza w środku.

Zupełnie inaczej to wygląda, jeśli przygotowujesz żeberka. Również musisz przygotować marynatę, ale część mięsa potrzebuje znacznie dłuższego opiekania, by osiągnąć wewnątrz 90 stopni Celsjusza – około 4-5 godzin metodą pośrednią w temperaturze 130 stopni Celsjusza.

Żeberka na grillu

Dziczyzna

Niskotłuszczowa dziczyzna może być marynowana przez kilka godzin w jogurcie, piwie, winie, maślance lub kwaśnym soku. Przyprawiamy ją odpowiednio pieprzem, liściem laurowym, jałowcem, tymiankiem, rozmarynem, oregano, szałwią lub papryką, w zależności od osobistych preferencji. Mięso z dziczyzny dobrze smakuje także z dodatkiem curry, dżemu morelowego lub kminku. Aby grillowana dziczyzna była soczysta, nie pieczmy jej zbyt długo – wystarczy około 20-30 minut na ruszcie.

Grillowane szaszłyki

Niezależnie od tego, jaki rodzaj mięsa wykorzystasz do zrobienia szaszłyków, pamiętaj o tym, że wszystkie jego kawałki powinny być podobnej wielkości. Dodaj warzywa, które potrzebują opiekania przez podobny czas. Nabijaj je na specjalne szpikulce wielorazowego użytki i pamiętaj, aby ściskać zbyt mocno. Grilluj na średnim ogniu.

Szaszłyki na grilla na ruszcie

Akcesoria do grillowania mięs

Możesz również wykorzystać akcesoria do grillowania, które ułatwią przygotowanie doskonale wypieczonych potraw. W ofercie producentów znajdziesz między innymi:

  • Stojak na kurczaka z żeliwnymi uchwytami Switch Grid Enders – posiada wykręcany uchwyt na drób i brytfannę, do opiekania warzyw, dzięki czemu upieczesz cały obiad w jednym naczyniu! Do stojaka można także wlać płyn, aby uzyskać jeszcze bardziej soczyste mięso.
  • Premium Broil King: Kosz do grillowania żeberek i pieczeni – pozwala przygotować doskonałe żeberka, bez ryzyka przypalenia. Ma 5 części, w których zmieszczą się nawet większe kawałki mięs.
  • Wieszak na podudzia z brytfanną Broil King – dzięki temu naczyniu przygotujesz miękkie udka, bez konieczności ich obracania na ruszcie! Natomiast do płaskiej brytfanny w dolnej części możesz wlać marynatę, by uzyskać jeszcze bardziej aromatyczne danie.
  • Zestaw do szaszłyków na grilla – szpikulce 6 szt. Enders – zestaw składa się z niezwykle trwałych szpikulców ze stali nierdzewnej oraz stelażu, na którym są one osadzone. Szaszłyki nie mają bezpośredniego kontaktu z rusztem, dzięki czemu nie wysychają.

Mięso na grilla a temperatura i czas opiekania

Bardzo istotne jest kontrolowanie temperatury wewnątrz mięsa, za pomocą specjalnego termometru – to, że mięso jest już zarumienione z każdej strony, wcale nie oznacza, że jest gotowe do zdjęcia z rusztu. Jeśli nie zadbasz o to, aby temperatura wewnątrz była jak najbardziej optymalna, upieczone mięso może się okazać suche w środku, pomimo apetycznego wyglądu. Jaki termometr wybrać? Dostępne są zarówno proste modele analogowe lub cyfrowe, jak i bardziej zaawansowane modele, współpracujące z aplikacjami mobilnymi. Oto nasze propozycje:

  • Termometr mini – 4 sztuki Broil King – w zestawie znajdziesz dwa termometru w kolorze czerwonym do pomiaru temperatur drobiu oraz czarne do pomiaru wieprzowiny lub wołowiny. Dzięki małym rozmiarom będą idealne nawet do małych kawałków mięsa, takich jak skrzydełka, udka, a nawet szaszłyki.
  • Termometr do błyskawicznego pomiaru temperatury Broil King – ma długi szpikulec i podświetlany wyświetlacz, na którym prezentuje cyfrowe wartości. Sprawdzi się do pomiaru każdej potrawy.
  • Inteligentny termometr GrillEye® MAX Pakiet Startowy – zaawansowany termometr, który współpracuje z kompatybilną aplikacją mobilną. Zapewnia niezwykle precyzyjne pomiary i wysyła powiadomienia na Twój telefon, gdy mięsa uzyskają ustawioną temperaturę.

Szukasz inspiracji? Sprawdź nasze przepisy, dzięki którym przygotujesz perfekcyjne mięso na grilla!

Szukasz więcej porad o grillowaniu lub przepisów na dania z grilla? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!