Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Chociaż można ją przygotować na wiele różnych sposobów, istnieje jeden element, dzięki któremu wyjdzie idealna, jak z włoskiej restauracji – kamień do pizzy. W tym artykule przybliżamy zalety kamienia do pizzy oraz opisujemy jego różne rodzaje i sposoby użytkowania.

Dlaczego używanie blachy do pieczenia pizzy nie wystarczy?

Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście odtworzyć smak wybitnej włoskiej pizzy we własnym domu, to z pewnością na pierwszą próbę wybraliście pieczenie pizzy w domowym piekarniku. Niestety, pieczenie na klasycznej blasze zupełnie nie oddaje tego smaku. Pizza na blasze piecze się od 15 do nawet 20 minut, co jest zdecydowanie zbyt długim czasem. Efektem jest nierównomiernie upieczony spód i zaschnięte składniki. Zwiększenie temperatury piekarnika skutkuje z kolei spalonym spodem i surowymi dodatkami. Bardzo często problemem staje się również przywieranie pizzy do blachy.

Weber kamień do pizzy glazurowany prostokątny

Jak działa kamień do pizzy?

Kamień do pizzy umieszczany jest wewnątrz zimnego piekarnika i nagrzewany razem z nim. Płyta kumuluje wysokie temperatury z grzałki, dzięki czemu powierzchnia kamienia osiąga temperaturę nawet 350–420°C. Sprawia to, że ciasto od spodu równomiernie się piecze, tak samo, jak dodatki, które otrzymują ciepło z górnej grzałki piekarnika. Rozgrzany kamień do pizzy pochłania również wilgoć, co sprawia, że otrzymujemy idealnie chrupiącą pizzę, nawet w 4 minuty. Kamień do pizzy szczególnie sprawdzi się w przypadku pizzy na cienkim cieście, która jest charakterystyczna dla włoskiej kuchni.

Kamień nie tylko nadaje się do stosowania w domowym piekarniku, ale także w grillach gazowych, węglowych i elektrycznych. Sposób działania jest podobny jak w przypadku piekarnika – nagrzewa się od spodu, utrzymując odpowiednią temperaturę.

Sprawdź także: Pizza z grilla z białą kiełbasą i cebulą

Kamień do pizzy z uwagi na swoją zdolność do utrzymywania temperatury, wolno się schładza, powodując, że wypieczona pizza pozostanie gorąca jeszcze przez długi czas.

Wbrew nazwie, kamień do pizzy można używać również do innych potraw. Z jego pomocą przygotujecie przeróżne chrupiące wypieki, od bułek, aż po ciastka i zapiekanki.

Ciastka na kamieniu do pizzy

Jak używać kamienia do pizzy w piekarniku?

Pieczenie pizzy na kamieniu jest bardzo proste, jednak wymaga zastosowania kilku wskazówek, o których zawsze warto pamiętać. Najlepiej podążać za poniższymi wskazówkami:

  1. Umieść kamień w zimnym piekarniku, na środkowym poziomie.
    Wskazówka: aby szybciej nagrzać kamień, można go umieścić wyżej, ok. 7 cm od górnej grzałki. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas przenoszenia kamienia niżej. Najlepiej przenosić kamienie z uchwytami, lżejsze, z zastosowaniem dodatkowych środków ochronnych. Dobrze sprawdzą się rękawice odporne na wysokie temperatury. Jeżeli kamień jest gruby, ciężki i bez uchwytów, lepiej zachować cierpliwość i poczekać dłużej, bez dotykania kamienia.

  2. Poczekaj ok. 40-60 minut, aż kamień będzie odpowiednio rozgrzany.
  3. Przenieś pizzę na kamień. W tym celu możesz użyć łopatki – pizzę najlepiej zsunąć ruchem pewnym i zdecydowanym.
    Wskazówka: posypanie łopatki mąką sprawi, że ciasto nie przyklei się do akcesorium.

  4. Zamknij piekarnik i obserwuj stopień wypieczenia ciasta – w zależności od piekarnika i materiału, z którego wykonany jest kamień do pizzy, czas pieczenia może zająć od 4 do 10 minut.
  5. Za pomocą łopatki wyciągnij pizzę z piekarnika.
  6. Pozostaw kamień do pizzy na ok. 1-2 godziny, do całkowitego wystudzenia.Włoska pizza margherita

Sprawdź także: Akcesoria do pizzy

Jak używać kamienia do pizzy na grillu?

Pizza z użyciem grilla piecze się podobnie jak w piekarniku. Tak jak w poprzednim przypadku, kluczem jest odpowiednie rozgrzanie kamienia.

  1. Przygotuj swój grill metodą pośrednią, rozgrzewając go do maksymalnej temperatury.
  2. Umieść kamień na ruszcie bądź podstawce i zamknij pokrywę. Kamień do pizzy powinien się rozgrzewać ok. 8-15 minut.
  3. Połóż przygotowane ciasto na kamieniu.
    Wskazówka: kamień można oprószyć niewielką ilością mąki, aby zapobiec przywieraniu.
  4. Zamknij pokrywę grilla i poczekaj ok. 5 minut. Ciasto będzie rumiane, a na brzegach pojawią się pęcherze powietrza. W razie konieczności wydłuż czas pieczenia.
  5. Gotową pizzę ściągnij z kamienia za pomocą łopatki i podziel na kawałki – w tym celu idealnie sprawdzi się radełko do pizzy.

    Weber kamień do pizzy z uchwytami

  6. Jeżeli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty, możesz sięgnąć także po specjalne akcesorium do wypieku pizzy. W piecu do pizzy osiągniesz doskonałe rezultaty. Akcesorium jest otwarte z tyłu, co pozwala na wykorzystywanie mocy palnika rożna, a to w rezultacie kieruje gorące powietrze bezpośrednio do pieca. Efektem jest idealnie wypieczone, puszyste ciasto.

Sprawdź także: Pizza z grilla elektrycznego

Piec do pizzy – chrupiące, delikatne ciasto

Idealną pizzę pomoże nam także otrzymać specjalny piec. Piece do pizzy mogą osiągnąć maksymalną temperaturę w ciągu 15 minut. Zazwyczaj są one wyposażone w kamień do pieczenia, który bardzo dobrze poradzi sobie z wysokimi temperaturami i zapewni doskonałe wypieczenie spodu. W ofertach sklepów znajdziemy piece do pizzy zasilane gazem, pelletem lub tradycyjnym drewnem.

Kamienie szamotowe, ceramiczne – jakie znaczenie ma materiał?

Istnieją różne rodzaje kamieni do pizzy. Akcesoria te wykonane są z różnych materiałów – każdy z nich cechuje się nieco innym działaniem. Niezależnie od rodzaju kamienia, mają one najczęściej kształt koła, bądź są prostokątne. Jaki kamień do pizzy wybrać?

Szamotowy kamień do pizzy

Kamienie szamotowe to najpopularniejsze kamienie do pieczenia pizzy. Szamot to materiał ceramiczny, który jest otrzymywany w wyniku wypalenie gliny lub łupków, a następnie zmielenie otrzymanego produktu.. Kamienie szamotowe są ognioodporne, dzięki czemu można je stosować również na grillu. Cechują się one wysoką porowatością – z jednej strony powoduje to, że ciepło rozprowadza się równomiernie, ale z drugiej – jest trudniejszy do domycia. Kamień wykonany z szamotu jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Idealnie sprawdzi się dla osób początkujących, przygotowujących pizzę w warunkach domowych.

Granitowy kamień do pizzy

Kamień do pizzy wykonany z granitu jest znacznie cięższy niż z szamotu. Jest to jednak kamień o gładkiej powierzchni, dzięki czemu łatwiej jest go domyć. Dzięki swojej grubości, ciepło w nim jest dłużej magazynowane, dlatego kamienie z granitu polecane są do pizzy na grubszym cieście.

Ceramiczny kamień do pizzy

Ceramiczne kamienie do pizzy nagrzewają się o wiele szybciej niż pozostałe. Można je dostać w stosunkowo niskiej cenie nawet w supermarketach, ale cechują się one niską trwałością – mogą pękać przy zbyt wysokiej temperaturze.

Kordierytowy kamień do pizzy

Kamień wykonany z kordierytu jest wytrzymały na ekstremalnie wysokie temperatury oraz jej wahania. Produkt ten zapewnia, że ciepło będzie rozprowadzone równomiernie. Wysoka wytrzymałość i jakość wiąże się jednak z ceną, gdyż są to jedne z najdroższych kamieni.

Wulkaniczny kamień do pizzy

Podobnie jak kamienie wykonane z kordierytu, te wulkaniczne charakteryzują się wysoką jakością i ceną, są jednak trudno dostępne. Kamień wulkaniczny ma wyższą porowatość, podobnie do kamieni wykonanych z granitu. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na kraj pochodzenia – produkty pochodzące spoza Unii Europejskiej nie zawsze mają odpowiednie certyfikaty, co powoduje, że nie nadają się one do kontaktu z żywnością.

Kamień do pizzy nieprzywierający, z powłoką non-stick

Kamień do pizzy z powłoką typu non-stick zapobiega przywieraniu do powierzchni, dzięki czemu jest łatwiejszy w użytkowaniu i czyszczeniu. Materiał, z którego został wykonany kamień to kamionka glazurowana.

Sprawdź także: Pizza włoska z grilla

Jak czyścić kamień do pizzy?

W większości przypadków produkt otrzymujemy wraz z instrukcją od producenta, z którą warto się zapoznać. Przede wszystkim należy pamiętać, że zanim zaczniemy czyszczenie, kamień powinien całkowicie wystygnąć. Kontakt wody z kamieniem mógłby skończyć się uszkodzeniem produktu. Jeżeli na kamieniu znajdują się resztki przypalonej pizzy, sera, bądź innych składników, należy je delikatnie usunąć za pomocą szpatułki tak, aby nie porysować kamienia. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać do czyszczenia kamieni mydła ani innych środków myjących – może do wpłynąć na smak wypiekanej pizzy. Do mycia najlepiej sprawdzi się woda oraz szmatka. Warto również pamiętać, że na kamieniu z czasem mogą pojawić się plamy i przebarwienia, nie wpłyną one jednak na smak przygotowywanej potrawy.

Broil King kamień do pizzy

Przepisy z użyciem kamienia do pizzy

Jeżeli dopiero kupiliście kamień do pizzy, nie wiecie, co przygotować, bądź szukacie inspiracji, koniecznie obejrzyjcie nasze przepisy.


Przy współpracy z pastone.pl