Grillowanie to wiele różnych technik, które potrafią urozmaicić każde danie. Jedną z nich jest przyrządzenie potraw na kamieniu solnym. Ta innowacyjna metoda, nadaje daniu wyjątkowy smak oraz wzbogaca je o dodatkowe składniki mineralne. Na czym dokładnie polega? Jak działa kamień solny do grillowania?

Czym jest kamień solny do grillowania?

Kamień solny do grillowania to duże płyty różowej soli himalajskiej, które zostały wyrzeźbione specjalnie do stosowania w kuchni. Są dostępne w różnych rozmiarach i służą jako wyjątkowy sposób na gotowanie, pieczenie, grillowanie, schładzanie i prezentowanie potraw. Wiele osób uznaje różową sól himalajską za najlepszą sól na świecie. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ sól himalajska to nieprzetworzony, surowy minerał wydobywany z jaskiń powstałych 250 milionów lat temu w Himalajach.

Sól z tych kopalń przez lata była poddawana ogromnemu ciśnieniu, dzięki czemu jest niezwykle czysta. Choć pod kątem chemicznym ma podobne właściwości, co standardowa sól kuchenna (NaCl), różowa sól himalajska jest pełna minerałów śladowych, takich jak potas, magnez i wapń, które są odpowiedzialne za jej wspaniały różowy odcień. Nadają również intrygujący smak i szereg korzyści, które sprawiają, że nasze dania z grilla będą niezapomniane!

Kamień solny na grilla

Dwie metody grillowania

Grillowanie na kamieniu solnym to sposób na to, aby stworzyć nie tylko wyjątkową potrawę, ale także zachwycić swoich gości samym sposobem grillowania przy okazji wspólnego biesiadowania. Grillować na kamieniu solnym możemy bowiem na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne umieszczenie kamienia solnego na ruszcie i ułożenie na nim kawałków mięs, ryb lub warzyw. Dzięki zamkniętej pokrywie, ruszt grilla działa jak piekarnik, równomiernie opiekając naszą potrawę, a kamień solny zadziała jak tacka do grillowania o specjalnych właściwościach.

Kamień solny do grillowania

Druga metoda to ta, która z pewnością zwróci uwagę naszych gości. Polega ona na wcześniejszym rozgrzaniu na ruszcie kamienia solnego i ułożeniu go na drewnianej desce na środku stołu. Na tak rozgrzany kamień, goście kładą kawałki filetów, krewetki, cienko pokrojone warzywa. Mięso i inne składniki potrzebują około 10-15 minut, by się upiec. W przeciwieństwie do pierwszej metody, tutaj potrawy musimy obracać. Kamień solny doskonale utrzymuje ciepło, dzięki czemu możemy spędzić przy nim niemal cały wieczór. W razie potrzeby możemy go ponownie rozgrzać.

Kamień solny do grillowania – niezwykłe właściwości

Grillowanie na kamieniu solnym jest przyjemne i szybkie. Potrawy nie wymagają wcześniejszego doprawienia, ponieważ kamień dzięki zawartości soli, nadaje daniu odpowiednich walorów smakowych. Potrawy nie mają bezpośredniej styczności z ogniem, dzięki czemu są soczyste, ale nie zwęglone i przypalone. Dodatkowo wnikają w nie cenne składniki mineralne. Zakup kamienia solnego to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Jedna sesja grillowania to zaledwie 5% utraty objętości kamienia, dlatego bez większych problemów wystarczy na kilka – kilkanaście użyć.

Kamień solny do grillowania

Co ciekawe, kamień solny do grillowania, znajdzie zastosowanie również w piekarniku. Pamiętajmy jedynie o tym, aby po każdym grillowaniu wyczyścić go za pomocą gąbki i wody (bez środków czyszczących), dokładnie wysuszyć i schować w suchym miejscu.

Czy kamień solny do grillowania jest zdrowy?

Tak! Kamień solny podczas grillowania wprowadza zdrowe minerały do żywności – sól himalajska, z której jest wykonany, zwiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia minerałów. Grillowane jedzenie będzie nasycone ponad 80 minerałami znajdującymi się w soli! Są one nie tylko zdrowe, ale także nadadzą Twojemu jedzeniu bardziej złożony profil smakowy.

Istnieje wiele powodów, dla których różowa sól himalajska jest powszechnie uważana za lepszą od standardowej soli kuchennej. Sól himalajska to naturalne źródło sodu, który odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu naszego organizmu. Odpowiada za regulację ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, w tym krwi. Uczestniczy także w prawidłowych procesach przepuszczalności błon komórkowych, kurczliwości mięśni, przewodnictwa nerwowego czy gospodarki kwasowo-zasadowej.

Kamień solny Landmann

Sód występujący w kamieniu solnym jest wolny od substancji przeciwzbrylających (takich jak glinokrzemian sodu czy węglan magnezu), czy dodatków nadawanych w procesie rafinacji. To także bogate źródło minerałów śladowych – sól himalajska jest źródłem ponad 80 minerałów śladowych. Oprócz sodu i chlorków, które stanowią jej rdzeń, jest bogata także w żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, cynk i miedź.

Jakie są zalety grillowania na kamieniu solnym?

  • Nasycenie grillowanego jedzenia zdrowymi elementami, które znajdują się w kamieniu solnym. Minerały pod wpływem temperatury przenikają do ​​żywności – jest to aż 80 minerałów, które znajdują się w kamieniu solnym. Są one nie tylko zdrowe, ale także nadadzą żywności bardziej złożony profil smakowy.
  • Delikatny, ale pełny smak soli – niska porowatość bloków soli oznacza, że ​​zatrzymują bardzo mało wilgoci. Te dwa czynniki oznaczają, że używanie bloku soli nadaje potrawom delikatny, słony smak. Sól nie dominuje w smaku dania.
  • Kamień solny długo utrzymuje ciepło – krystaliczna struktura bloków soli zapewnia, że ​​dłużej zatrzymują ciepło, co doskonale nadaje się do odpoczywania mięs lub do serwowania potraw i utrzymywania ich w cieple.
  • Naturalna powierzchnia antybakteryjna – niska porowatość i zatrzymywanie wilgoci przez bloki soli oznacza, że ​​tworzą one naturalną, antybakteryjną powierzchnię, która zatrzymuje rozwój bakterii. Sprawia to, że jest ona idealną podstawą do serwowania dań.

Kamień do grillowania z soli himalajskiej

Jak wyczyścić kamień solny po grillowaniu?

Czyszczenie i pielęgnacja kamienia solnego do grilla jest bardzo łatwe. Naturalny materiał, jakim jest sól himalajska, sprawia, że kamień wymaga bardzo niewielkiego zakresu pielęgnacji.

  • Jeśli podczas grillowania resztki jedzenia, oleju kuchennego lub masła przykleją się do soli,  wystarczy zeskrobać je za pomocą skrobaczki lub zwykłym nożem.
  • Następnie spłucz szybko kamień do grillowania w ciepłej wodzie bez użycia mydła ani żadnego środka czyszczącego.
  • Pozwól kamieniowi całkowicie wyschnąć przed ponownym użyciem. Do czasu kolejnego użycia musi odpoczywać przez 24 godziny, aby całkowicie wysechł.
  • Po wielokrotnym użyciu na powierzchni bloku solnego często pojawiają się wgłębienia lub zagłębienia. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, aby dokładnie wyszlifować powierzchnię na płasko.
  • Nawet przy odpowiednim hartowaniu, użytkowaniu i pielęgnacji, blok soli w końcu stanie się cieńszy i mniejszy. Możesz wówczas zmielić pozostałą sól i dodawać do jedzenia.

Kamień solny znajdziesz w naszym sklepie internetowym na www.decofire.pl