Podobno francuskie krowy są pojone winem, żeby były mniej zestresowane. Z kolei Japończycy podają zwierzętom piwo, a potem masują je sake. Dlaczego? Mięso szczęśliwej krowy jest o wiele lepsze niż zestresowanej. Kiedy kładziesz je na ruszcie, nie tylko niesamowicie pachnie, ale i świetnie smakuje. Tajemnica steku odkryta – teraz tylko trzeba go przyrządzić i dopilnować, aby stopień wysmażenia steka był zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Zacznijmy od początku. Idziesz do sklepu i chcesz kupić mięso na steka. Pierwszy problem? Które wybrać?! Spokojnie. Przygotowaliśmy listę najlepszych mięs do grillowania:

  •         bavette – wycięte z łaty wołowej. Ma grube, delikatne włókna,
  •         rib eye – z antrykotu, z kością lub bez. Ma charakterystyczne oko tłuszczu,
  •         t-bone – wołowina z rostbefem i polędwicą podzielona kostką w kształcie litery T,
  •         polędwica – delikatna, ale mniej aromatyczna,
  •         round tip – wycięty z udźca wołowego, dość twardy,
  •         pająk – część udźca przylegająca do miednicy.

stopień wysmażenia staka

To Ci się przyda:  Czyszczenie i pielęgnacja grilla – przydatne porady

Stopień wysmażenia steka – jak sprawdzić kiedy stek jest gotowy?

Stopień wysmażenia steka możesz sprawdzić za pomocą testu palców. Napięcie mięśni pod kciukiem po połączeniu kciuka z kolejnymi palcami będzie oznaczać kolejne stopnie wysmażenia.

  • Mocno krwisty (rare) – dotknij kciukiem palca wskazującego prawej dłoni, a palcem wskazującym lewej dłoni zbadaj sprężystość mięśnia przy kciuku. Poduszka mięśniowa pod kciukiem powinna być miękka. Stek mocno krwisty musi być ciepły, mieć rumiane boki i jasno czerwony kolor w środku.
  • Średnio-krwisty (medium rare) – kciukiem dotknij palca środkowego. Poduszka mięśniowa jest trochę twardsza niż w przypadku mięsa mocno krwistego. Stek powinien cały czas pozostawać krwisty i być czerwony w centrum cięcia. Jego warstwa zewnętrzna musi być różowa, a mięso ciepłe.

Stopień wysmażenia steka

Zobacz również: Z czym serwować steki? – kilka pomysłów na dodatki

  • Średnio wysmażony (medium) – kciukiem dotknij palca serdecznego. Jeśli czujesz opór, a mięśnie twardnieją to znak, że stek jest średnio wysmażony. Po przecięciu mięsa jego środek powinien być różowy, a warstwa zewnętrzna brązowa. Stek musi być gorący w dotyku.
  • Wysmażony (well-done) – do kciuka dołóż mały palec. Poduszka mięśniowa jest twarda? Stek well-done przed Tobą. Mięso po przecięciu nie jest czerwone ani różowe w środku. Ma brązowy lub szary kolor wewnątrz i na zewnątrz oraz jest jędrne w dotyku.

Szukasz oryginalnych przepisów na grilla? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!