Podstawowa różnica między tymi trzema paliwami polega na komforcie oraz oszczędności czasu. Zatem na czym grillować?

Na czym grillować

1. Drewno jako podstawowe paliwo do grillowania: najstarsza metoda i nadaje potrawom wspaniały aromat – należy jednak pamiętać aby było to drewno liściaste.

Grillowanie na drewnie ma jednak swoje wady: grillowaniu towarzyszy często dużo dymu i wymaga zdecydowanie więcej czasu. Aby rozpocząć proces grillowania należy odczekać 2-3 godziny zanim płomienie znikną i pojawi się odpowiednia ilość żaru o dostatecznie wysokiej temperaturze.

2. Węgiel drzewny to nic innego jak wypalone drewno, pozwalające na praktycznie bezdymne i dużo szybsze uzyskanie odpowiednio gorącego żaru do grillowania. Węgiel drzewny wytwarza się z drewna w procesie suchej destylacji bez dostępu powietrza.

Węgiel drzewny po wypaleniu się lotnych składników drewna spala się niemal bez płomieni i ma około trzykrotnie większą wydajność energetyczną niż drewno. Ze względu na małą zawartość substancji smolistych węgiel drzewny należy do paliw stałych generujących najmniejszą ilość zanieczyszczeń. Do wyprodukowania 1 kg węgla drzewnego potrzeba ok. 5 kg drewna.

ekspert-grill-3

3. A czym z kolei różnią się brykiety od zwykłego węgla drzewnego ? Jako materiał opałowy, wykonywany jest z mieszanki różnych palnych składników (np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy itp.), czasami z dodatkiem lepiszcza, sprasowanych pod ciśnieniem. Zaletą brykietów jest ich jednakowa wielkość i regularny kształt.

Używany jako paliwo do grillowania pozwala na łatwe uzyskanie jednolitej warstwy żaru. Jest to niemożliwe w przypadku niejednakowych pod względem wielkości kawałków węgla drzewnego. Zaletą brykietów jest również utrzymywanie tej samej temperatury przez ok.4 godziny , wszystko oczywiście zależy od jakości brykietów ale te najlepsze jak marki Weber Long Lasting są w stanie utrzymać temperaturę w grillu do 4 godzin.

Sami oceńcie ile macie czasu i które z paliw będzie dla was najlepsze.

na czym grillować