Po skończonej uczcie zawsze czyścisz grilla? Świetnie! A co z popiołem? Pewnie, jak w większości polskich domów ląduje w koszu na śmieci. Tymczasem resztki po grillowaniu można wykorzystać. Popiół jako nawóz w ogrodzie dobrze się sprawdzi. Nie wierzysz? Sprawdź!

Popiół wcale nie jest taki bezużyteczny

Popiół to mieszanka resztek po spaleniu węgla, drewna lub brykietu oraz jedzenia, w którym można odnaleźć takie cenne składniki jak: potas, wapń i fosfor. Występują one w zależności od tego, czym grill był rozpalany i podgrzewany.

W ogrodzie – popiół jako nawóz

Po grillowaniu postaw na bycie eko! Resztki po biesiadowaniu można wykorzystać na wiele sposobów – popiół jako nawóz w ogrodzie to świetny sposób na zużycie odpadków. Ze względu na zawarty w sobie potas – wykazuje działanie wzmacniające. Dlatego idealnie sprawdzi się do nawożenia roślin w okresie wegetacyjnym. Mieszanka będzie najlepsza dla roślin takich jak: jaśminowiec, bukszpan, pomidory, krzewy owocowe. Popiół można również wykorzystać do nawożenia trawników.

Czy wiesz, że…

O tym, jak wartościowy jest popiół decyduje obecność azotu. Mieszankę można śmiało wykorzystać do nawożenia roślin – również jesienią. Popiół sprawia, że są one bardziej odporne na mrozy.

Zobacz też: Czy patelnia grillowa może zastąpić grilla?

Jak nawozić rośliny? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy podsypać popiołem wyznaczone sadzonki. Najlepiej robić to niewielkimi porcjami, a ostatnią – wierzchnią, zmieszać z ziemią.

Pamiętaj!

Nie stosuj popiołu jako nawóz do magnolii, żurawiny, borówki, hortensji czy iglaków.

Popiół nie tylko jako nawóz – dobry w walce ze szkodnikami.

Popiół z grilla jest jedną z najbardziej skutecznych metod na ślimaki. Szkodniki lubią szczególnie rośliny wilgotne, po których łatwo jest się im poruszać. Posypanie liści mieszanką z grilla sprawi, że mięczaki nie będą mogły po nich pełzać, a co za tym idzie – nie będą chciały na nich żerować. Problem z głowy!

popiół jako nawóz po grillowaniu

Na brzydkie zapachy

Mało kto wie, że popiół może służyć neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeśli Twoja lodówka pozostawia wiele do życzenia pod względem walorów zapachowych – mniejsze bryłki węgla z popiołu zamknij szczelnie w woreczku. Zrób kilka dziurek i gotowe. Miseczkę z popiołem możesz też umieścić w szafie. Brzydki zapach będzie pochłaniany przez kilka miesięcy.

Do czyszczenia srebra

Popiół z grilla świetnie sprawdzi się jako środek czyszczący do srebra. Pamiętaj tylko, żeby popiół zmieszać z wodą. Powstanie pasta, którą możesz nałożyć na polerowane powierzchnie. Po kilku minutach usuń mieszankę. Nie zdziw się, że srebro na początku wyda się matowe. Przetarcie go ściereczką namoczoną w wodzie sprawi, że odzyska blask.

To Cię może zainteresować: Cała prawda o gotowym jedzeniu na grilla

Na mydło

Słyszałeś kiedyś o mydle z popiołu? Nie? A my tak! Jeśli jesteś fanem stylu eko – zagotuj popiół i dodaj do niego olej roślinny oraz sól. Wymieszaj i przełóż do foremek. Jeśli chcesz, aby mydło było kolorowe dodaj do niego ulubiony kolor barwnika. Robi wrażenie, prawda?

Pamiętaj! Popiół można wykorzystać, jeśli pochodzi z naturalnego źródła. Zabronione jest używanie mieszanki, która powstała w wyniku spalenia pomalowanego lub lakierowanego drewna. Taki popiół może być szkodliwy!

popioł z grilla jako nawóz

Jak widzisz regularne czyszczenie grilla nie tylko wpływa na walory smakowe przyrządzanych potraw, ale może również przydać się w domu i ogrodzie. Ponowne użycie popiołu jest przyjazne dla środowiska, oszczędne i ekologiczne. Same plusy!

Szukasz porad na temat grillowania? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!