Udane grillowanie składa się z kilku najważniejszych elementów. Przede wszystkim to dobre towarzystwo, jedzenie zawsze smakuje najlepiej w otoczeniu przyjaciół, znajomych i rodziny! Ale nie tylko. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak długo grillować konkretne rodzaje mięsa, warzyw lub owoców, aby uzyskać perfekcyjne efekty.

Udane grillowanie to nie tylko dobór sprzętu odpowiedniej jakości, naturalnych składników bez niepotrzebnych konserwantów, czy zastosowanie właściwej techniki. Nawet kawałek najlepszego mięsa może nie wyjść zgodnie z oczekiwaniami, jeśli poddamy go zbyt długiej albo zbyt krótkiej obróbce cieplnej. W zależności od rodzaju potrawy, warto znać sugerowany czas grillowania oraz jak najbardziej optymalną temperaturę. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem marki Weber (pełne tabele znajdziecie tutaj).

Jak długo grillować kurczaka?

W zależności od tego, jaki kawałek kurczaka chcemy umieścić na ruszcie, czasy grillowania, metoda oraz temperatura będzie różna. Najdłużej przyjdzie nam grillować kurczaka w całości. Tuszka ważąca 1,2 kg powinna spędzić na grillu około godziny w temperaturze 180°C. Tak duży kawałek mięsa, grillujemy metodą pośrednią, czyli źródło żaru nie powinno znajdować się bezpośrednio nad mięsem, aby zbyt szybko się nie przypaliło. W niektórych grillach węglowych Weber sprawa jest bardzo prosta, ponieważ producent stosuje kosze char-basket, które możemy rozsunąć na boki, aby zapewnić optymalną ilość ciepła.

Sprawdź także: Jaką metodę grillowania wybrać? O metodzie pośredniej i 50/50

Jeden z najbardziej popularnych fragmentów kurczaka, czyli filet, powinien być grillowany około 15–20 minut na ruszcie. Grillujemy go metodą bezpośrednią. Pamiętajmy o tym, że kurczak jest delikatnym mięsem, dlatego nie powinien spędzić zbyt dużo czasu na grillu. Zbyt długie pieczenie spowoduje, że mięso będzie suche.

Jak długo grillować kurczaka

Jak długo grillować wołowinę i cielęcinę?

Rumsztyk, stek z polędwicy czy stek T-bone. Kto z nas nie zna tej klasyki? Wołowina w tej formie wymaga krótkiej obróbki, około 10– 12 minut. Pożądana jest wysoka temperatura, która pozwala obsmażyć mięso i błyskawicznie sprawia, że stek pozostaje w środku soczysty. Pamiętajmy jednak, że aż 90% sukcesu udanego steku, stanowi dobrej jakości mięso.

Warto zaznaczyć, że Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zaleca ze względów bezpieczeństwa, aby wołowinę piec do temperatury wewnątrz mięsa na poziomie 63°C, a mięsa mielonego do 71°C. Należy podkreślić, że dla USDA 63°C oznacza stopień wysmażenia wołowiny medium rare. Wówczas mięso w środku jest jeszcze lekko różowe, a więc soczyste. Z kolei większość zawodowych kucharzy przyjmuje medium rare na poziomie temperatury 54°C. Oczywiście decyzja, co do temperatury jest kwestią indywidualną i zależy od nas.

Sprawdź także: Jak przygotować perfekcyjny stek z grilla?

Podobne wytyczne mamy przy stekach cielęcych o grubości 2 cm – grillujemy je metodą łączoną: pośrednią i bezpośrednią przez około 10–12 minut.

Jak długo grillować wołowinę

Jak długo grillować jagnięcinę?

Jagnięcina raczej rzadko gości na naszych stołach. Warto to zmienić! Dobrze przygotowana jagnięcina potrafi zachwycić smakiem nawet najwybredniejszych smakoszy grillowych dań. Kotlet jagnięcy o grubości 2,5–3 cm powinien spędzić na grillu około 10–12 minut. Jak widzisz, możesz w szybki sposób przygotować nieco inne danie niż zazwyczaj. Grillowana jagnięcina lubi silne aromaty, takie jak pikantna pasta przyprawowa oraz duże ilości świeżych ziół. Warto o tym pamiętać, przygotowując mięso jagnięce.

Kotlety jagnięce wykrawa są z łopatki, warto wiedzieć, że mięso z tego rodzaju cięcia raczej trudno określić jako delikatne. Możesz też zakupić kotlety jagnięce z polędwicy, czyli z tylnej części grzbietu. Tutaj zasada jest podobna jak w stekach T-bone czy Porterhouse: z jednej strony kości znajduje się delikatny kawałek polędwicy, a z drugiej mięso jest nieco twardsze. Trzeci rodzaj kotletów to kotlety z kostką, które pochodzą z przedniej części grzbietu i do pewnego stopnia są częścią całego combra. Podczas grillowania jagnięciny musimy uważać, aby nie przepiec mięsa. Zrobi się wtedy suche i zbyt twarde.

Jak długo grillować jagnięcinę

Grillowanie wieprzowiny

Pieczone kiełbaski to punkt obowiązkowy każdego grilla! Wybierając kiełbasę na grilla, zwróć uwagę, aby była ona jak najlepszej jakości. Unikniesz w ten sposób nadmiaru szkodliwego tłuszczu kapiącego na żar grilla. Jeśli nie lubisz popękanych kiełbasek, możesz poddusić je np. w piwie lub w cydrze, a dopiero po tym zabiegu zrumienić na ruszcie. Kiełbaski grillujemy od 8 do 10 lub od 15 do 20 minut. Wszystko zależy od tego, jaką gramaturę ma produkt, czy jest to kiełbasa parzona czy surowa. Jeśli decydujesz się na przygotowanie żeberek, musisz zarezerwować sobie nieco więcej czasu i grillować je powoli metodą pośrednią przez 4–5 godzin.

Sprawdź także: Kiełbasa na grilla – jaką wybrać?

grillowanie wieprzowiny

Jak długo grillować kaczkę?

Kaczka posiada tłustą skórę, dlatego podczas grillowania filetów z piersi, musimy bardzo uważać na powstawanie płomieni. Intensywnie wytapiający się tłuszcz, może ulec zapaleniu i zbyt mocno przypalić mięso, które w środku będzie nadal surowe. Właśnie dlatego grillowanie kaczki powinniśmy rozpocząć od ułożeniu zimnego fileta na silnym ogniu na żeliwnej patelni. Dzięki temu ze skóry w kilka pierwszych minut wytapia się największa ilość tłuszczu. Skóra robi się chrupka i zyskuje przyjemny, dymny aromat. Filety z kaczki grillujemy około 10– 15 minut.

Czas grillowania kaczka indyk

Grillowanie dziczyzny

Pieczeń z dzika, pieczeń z sarniny, a może comber z jelenia? Lubisz dziczyznę? Zapoznaj się z proponowanym czasem przygotowania poszczególnych kawałków mięs.

Sprawdź także: Marynowanie dziczyzny – sarna leśna i sarna azjatycka

grillowanie dziczyzny

Jak długo grillować krewetki?

Krewetki na grillu są bardzo proste w przygotowaniu. Grillujemy je metodą bezpośrednią, czyli układamy bezpośrednio nad źródłem ciepła. Warto pamiętać, że krewetki wcześniej możemy obrać lub nie. Wiele osób twierdzi, że nieobrane krewetki są później duże bardziej soczyste. Jeśli jednak decydujesz się na takie przygotowanie, Twoi goście będą musieli obrać je samodzielnie. Dodatkowo podczas obierania pozbywamy się aromatycznego pancerzyka obsypanego przyprawami.

Dlatego najlepiej przygotować krewetki przed grillowaniem – krewetkę nacinamy wzdłuż grzbietu i wyciągamy ze środka czarną nitkę, która jest jelitem krewetki. Tak przygotowane krewetki grillujemy bardzo krótko, około 4–5 minut w temperaturze 160°C.

jak długo grillować krewetki

Grillowanie ryb

Ryby, które ważą poniżej 1400 g możemy upiec w całości metodą bezpośrednią, a te ważące więcej – metodą pośrednią. Naturalny aromat ryby możemy wzbogacić, dodając takie dodatki, jak cytryna, koperek, świeże zioła, przyprawy oraz masło. Pamiętaj, że ryba ma bardzo delikatne mięso, które łatwo się rozpada.

Podczas przygotowania warto sięgnąć po specjalny kosz do grillowania ryb. Zapobiega on przywieraniu do rusztu. Dodatkowo możesz posmarować skórę ryby oliwą z oliwek. W łatwy sposób sprawdzisz stopień upieczenia ryby, poprzez wetknięcie metalowego szpikulca na kilka sekund w miejsce blisko kręgosłupa. Potem przyłóż szpikulec do dolnej wargi lub nasady kciuka – ciepły szpikulec oznacza, że ryba jest gotowa. Oczywiście warto także zaopatrzyć się w specjalny termometr do pomiaru temperatury mięsa.

Grillowanie ryby

Grillowanie warzyw

Warzywa przygotowane na grillu zyskują delikatny, karmelowy posmak, wydobywamy ich słodkie nuty, dzięki czemu są tak smaczne. Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby pysznych, kremowych ziemniaków z grilla! Poniżej podajemy proponowany zakres czasu i temperatur na przygotowanie konkretnych rodzajów warzyw.

grillowanie warzyw

Grillowanie owoców

Wszystkie owoce przygotowane na grillu, zyskują wspaniały aromat i smak. Nawet krótka obróbka termiczna wydobywa z nich dodatkowe nuty i sprawia, że stają się jeszcze smaczniejsze. Grillowane owoce doskonale sprawdzą się jako zdrowy deser oraz na pewno ucieszą najmłodszych uczestników grilla. Poniżej znajdziesz tabelę przedstawiającą wybrane owoce i szacowany czas ich przygotowania.

grillowanie owoców

Chcesz mieć tabele z czasem grillowania zawsze przy sobie? Pobierz plik w formacie PDF.

Sprawdź także: Jak długo grillować, czyli grillowanie na czas