W czym tkwi sekret udanego grillowania? Pyszne jedzenie, starzy znajomi, klimatyczna przestrzeń wokół grilla. Stylowe zaaranżowanie miejsca wokół grilla nie jest łatwą sprawą. Tym bardziej, jeśli dochodzą do tego względy bezpieczeństwa i praktyczne rozwiązania. Jak urządzić miejsce do grillowania? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek.

Grillowe BHP

W otoczeniu grilla nie powinny znajdować się elementy drewniane, ponieważ są łatwopalne. Zapomnij też o wszelkich gumowych podkładkach pod sprzęt do grillowania. Nawet iskra może wytopić dziurę lub rozniecić pożar. Umieszczenie sprzętu na trawie też nie jest dobrym pomysłem. Podłoże musi być stabilne i łatwe do czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kostki, która jest trwała i praktyczna. Zdecyduj się na ciemniejsze odcienie – zabrudzenia będą na nich mniej widoczne.

Ładne lepiej smakuje

Od lat wiadomo, że na smak potrawy wpływa to, z kim ją jemy i w jakim otoczeniu jesteśmy. Nie bez znaczenia jest też jej wygląd i sposób podania. Dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń do grillowania była miejscem, w którym lubisz spędzać wolny czas.

Przestrzeń wokół grilla

Zobacz też: Jak zorganizować udane garden party?

Na pewno przyjemniej będzie jadło się dania z rusztu w zaciszu ogrodu, niż tuż pod domem. Miejsce do biesiadowania powinno być na tyle duże, żeby pomieściło sprzęt i zestaw mebli ogrodowych. Wolna przestrzeń może być wykorzystana do gier zespołowych lub potańcówki pod gołym niebem.

doniczki z kwiatkami

Zadbaj o rośliny ogrodowe, które stworzą klimat, a przy okazji wytłumią hałas. Praktyczną i pachnącą dekoracją będą też zioła w donicach, które goście będą mogli dodać do przyrządzonych potraw.

Praktyka czyni mistrza

Wiesz, ile czasu zajmuje przygotowanie potraw na grilla. Czasem samo nacięcie kiełbasek pochłania chwile, które mógłbyś poświęcić na rozmowę. Dlatego wygospodaruj przestrzeń na przygotowanie dań w ogrodzie. Możesz też pomyśleć o szafkach lub półkach, w których schowasz worek z brykietem albo butelkę z wodą.

Jeśli dysponujesz altaną ogrodową koniecznie zadbaj o dach, dzięki niemu nawet podczas deszczu będziesz mógł spokojnie biesiadować. Pamiętaj tylko, by grilla umieścić w takim miejscu, aby odprowadzenie dymu poza altanę było szybkie i bezpieczne.

Przestrzeń przy grillu

Zobacz: Jakie wino na grilla?

W sytuacji, gdy Twoje miejsce do grillowania jest oddalone od domu, przyjrzyj się dokładnie ścieżce, która do niego prowadzi. Droga o niestabilnym podłożu może skutkować upadkiem – tym bardziej jeśli niesiesz sałatkę, napoje i mięso na ruszt.

Klimatyczne oświetlenie

Zakładając, że grillować będziesz również wieczorami musisz zadbać o oświetlenie. Powinno być ono praktyczne i oświetlać najważniejsze miejsca, ale też tworzyć klimat. Sprzęt powinien być maksymalnie doświetlony, natomiast przestrzeń do biesiadowania już niekoniecznie. Lepiej postawić na lampiony, świeczki i lampki, które delikatnie rozświetlą miejsce spotkań. Takie elementy możesz dostosować do własnych preferencji i charakteru garden party.

Miejsce grillowania powinno być przestrzenią kojarzącą się z przyjemnym odpoczynkiem, doskonałym jedzeniem i długimi rozmowami w gronie najbliższych. Przestrzeń, która będzie komfortowa i przyjazna, a przy tym bezpieczna, z pewnością pokochają Twoi goście.

Grill z przyjaciółmi

Szukasz więcej porad na temat grillowania? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!