Wbrew pozorom biesiadowanie nie musi odbywać się przy piwie czy mocniejszych trunkach. Wino do grilla to również świetny wybór, który pozwoli zaskoczyć gości. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać wino do rodzaju potraw, które pojawią się na ruszcie.

Na dobry początek

Czas oczekiwania na dania z grilla warto poświęcić na degustację win białych. Podane jako aperitif oczyszczą kubeczki smakowe i pobudzą je do intensywniejszej pracy. Takie zadanie najlepiej spełnią młode wina z nowego świata czyli kalifornijskie Chardonnay czy chilijskie lub argentyńskie Sauvignon Blanc.

Jeśli temperatura daje się mocno we znaki, wybierz portugalskie Vinho Verde. Białe wino doskonale ugasi pragnienie. Świetnie, jako aperitif sprawdzi się również wino różowe (np. z Doliny Loary).

wino do grilla

Wino do kiełbaski z grilla

Drób i kiełbaska z grilla najlepiej będą smakować w towarzystwie wytrawnych włoskich Sangiovese albo lekkich czerwonych win z Hiszpanii. Przy grillowaniu drobiu pamiętaj o zachowaniu soczystości mięsa. Jeśli smakowita pierś z indyka będzie sucha jak wiór, nie pomoże nawet najlepsze wino.

Wino do steka i karkówki

Do tłustych mięs, jak karczki czy steki wołowe, należy serwować wyraźne czerwone wina, takie jak argentyńskie ze szczepu Malbec czy Pinotage z RPA. Możesz sięgnąć również po tradycyjne francuskie Bordeaux, hiszpańskie Rioja, Ribera del Duero, toskańskie Chianti. Wyraziste smaki grillowanego mięsa podkreśli też chilijski Cabernet, Syrah, Merlot i urugwajski Tannat.

wino do grilla

Zobacz też: Kiedy stek jest gotowy? [PRÓBA PALCÓW]

Taniny (związki nadające posmak winu) są łagodniejsze w towarzystwie czerwonego mięsa. Dzięki niemu znika wrażenie cierpkości. Im stek jest grubszy – tym więcej garbników (taniny) może mieć wino. Cienkie steki będą najlepiej smakować w towarzystwie lżejszych win z wyczuwalnym owocowym smakiem.

Pamiętaj! Wina pite na świeżym powietrzu powinny być schłodzone (przynajmniej pół godziny w lodówce). Ciepłe trunki tracą walory smakowe.

Wino do warzyw z grilla

Coraz więcej osób decyduje się również na przygotowywanie potraw bezmięsnych. Na wegańskim grillu powinien królować Riesling, Sauvignon Blanc i wytrawne wina różowe. Podkreślą, ale nie zdominują smaku grillowanej cukinii, papryki czy bakłażana.

Wino do ryby z grilla

Kiedy na ruszt trafiają słodkowodne ryby (pstrąg, okoń), na stole powinien znaleźć się Riesling. Świetnie sprawdzi się też Pinot Blanc. Do grillowanego łososia natomiast należy podać Chardonnay.

grillowana ryba i wino do grilla

Wino do owoców morza

Jeśli na ruszcie wylądują owoce morza, najlepiej je zapijać Chardonnay z Chile lub Argentyny. Uniwersalnym rozwiązaniem będą tu też różowe wina z Hiszpanii lub Francji.

Czy wiesz, że…

Podczas grillowania świetnie sprawdzają się wina bag in box. Trunki w kartonach dłużej zachowują świeżość i bez wątpienia są tańsze.

Wino do owoców z grilla

Grillowane owoce najlepiej będą współgrać z Muscatami i półsłodkimi lub półwytrawnymi Rieslingami. Jeśli planujesz do owoców dodać gorzką czekoladę – możesz podać (dla kontrastu) czerwone wino.

To Cię zainteresuje: Zaskocz gości. Owoce na grillu [PRZEPIS]

Różnorodność smaków i aromatów zawartych w winie sprawi, że nawet do nietypowych potraw z rusztu znajdziemy odpowiedniego kompana. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić. Najlepsze wina zostaw na zimowe wieczory w domu, a na grillu serwuj proste i wyraziste trunki. Goście raczej nie będą analizować aromatów trunku w kieliszku. Przy dymie z paleniska i zapachu z rusztu byłoby to dość trudne.

Szukasz więcej porad? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!