Gdy tylko rozpoczyna się sezon grillowania, zewsząd możemy poczuć aromatyczny zapach mięsa z rusztu. Jednym z najczęstszych wyborów jest kiełbasa. Czy znacie kogoś, kto nigdy nie próbował grillowanej kiełbaski? Łatwo dostępna, szybka w przygotowaniu, a do tego smaczna – prawdziwy klasyk, który nigdy się nie znudzi. Tylko, jaka kiełbasa na grilla jest najzdrowsza i najlepsza jakościowo?

Kiełbasa na grilla – zwracaj uwagę na zawartość wody

kiełbasa n grilla półtwarda

Kiełbasa to mięsny przysmak, który znany jest od dawna – w polskim języku słowo to jest używane już od XV wieku! Co więcej, w czasach saskich była bardzo cenioną potrawą na dworze królewskim! Jest to rodzaj wędliny produkowany z mielonego mięsa lub podrobów, bardzo często z dodatkiem przypraw lub ziół. Zastanawiasz się, jaka kiełbasa na grilla będzie najlepsza? Przed wszystkim dobrze wiedzieć o podstawowym podziale, ze względu na trwałość i zawartość wody, zgodnie z którym kiełbasy dzieli się na:

  • trwałe – zawierają do 36 % wody. Tutaj zaliczamy kabanosy, salami oraz suchą myśliwską.
  • półtrwałe – o zawartości wody pomiędzy 36% a 56%. Kiełbasy tego typu to polska, jałowcowa oraz krakowska.
  • nietrwałe – o największej zawartości wody, nawet do 72%. Ten rodzaj to m.in: kiełbasa śląska, biała i zwyczajna.

Im mniej wody zawiera kiełbasa, tym bardziej jest twarda, a przygotowana na grillu może się stać zbyt sucha. Podczas robienia zakupów na grillowanie, lepiej zdecydować się na rodzaj o większej zawartości wody. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę. Zbyt duża zawartość wody to ryzyko, że kiełbasa będzie gorsza w smaku.

Stopień zmielenia kiełbasy też jest ważny

Inny często stosowany podział to taki, w którym zwraca się uwagę na stopień rozdrobnienia mięsa. Jakie wyróżniamy typy kiełbasy według tego kryterium? Oto one:

  • homogenizowane – stopień rozdrobnienia to mniej niż 3 mm, a wsad został zhomogenizowany na urządzeniach masarskich. Do tej grupy zaliczamy parówki oraz mortadelę.
  • drobno rozdrobnione – wsad mięsno-tłuszczowy to cząstki o grubości od 3 mm do 5 mm. Przykład tego typu wyrobów to salami oraz metka.
  • średnio rozdrobnione – wielkość rozdrobnionych cząstek mieści się w przedziale od 5 mm do 20 mm. Do tej grupy należy kiełbasa toruńska, zwyczajna, jałowcowa oraz kabanosy.
  • grubo rozdrobnione – zmielony wsad mięsno-tłuszczowy ma grubość powyżej 20 mm. To m.in. kiełbasa krakowska oraz dębicka.

Przy wyborze kiełbasy należy pamiętać o tym, że kiełbasy drobno zmielone mogą być podejrzane. Niektórzy producenci dorzucają do zmielonego wsadu właściwie wszystko! Można tam znaleźć m.in zmieloną świńską skórę z dodatkami barwników i substancji wzmacniających smak. Warto sprawdzić przed zakupem fakturę produktu! Zalecaną praktyką jest również pytanie sprzedawcy o zawartość mięsa – w dobrym produkcie mieści się w przedziale 60-95%. Oczywiście im więcej, tym lepiej – najgorsze kiełbasy składają się głównie z tłuszczu. Z drugiej strony, kiełbasa na grilla powinna mieć pewną zawartość tłuszczu, bo to właśnie w trakcie jego wytapiania powstaje charakterystyczny dla grilla aromat. Na grillu dobrze się sprawdzają kiełbasy średnio rozdrobnione, najlepiej wieprzowe, w naturalnym jelicie – uzyskasz soczystą kiełbasę lekko ociekająca tłuszczem, odpowiednio wilgotną wewnątrz.

Kiełbasa na grilla – na zakupach czytaj skład

Kiełbasa na grilla z ziemniakami

Najlepiej kupować kiełbasę w wyspecjalizowanych sklepach mięsnych, które cieszą się dobrą opinią. W takich miejscach mamy większą pewność, że mięso jest świeże i wysokiej jakości. W dużych sklepach ogólnospożywczych jakość może być niekiedy wątpliwa. Nie warto też kupować kiełbasy w ciemno, przed zakupem zapoznaj się ze składem. Istnieje kilka kryteriów, które należy brać pod uwagę:

  • lista składników powinna być jak najkrótsza – najlepiej jest, gdy zawiera tylko mięso, tłuszcz i przyprawy (sól, czosnek, naturalne aromaty).
  • najlepiej jeśli osłonka jest naturalna i jadalna – z jelita wieprzowego.
  • w składzie nie powinno być saletry – uważaj na to, aby w składzie kiełbasy nie było azotanów, jest to ważne dla naszego zdrowia – podczas grillowania saletra rozkłada się i wytwarzają się niebezpieczne związki rakotwórcze! Saletra pod wpływem wysokiej temperatury wydziela rakotwórcze nitrozoaminy. Kiełbasę bez szkodliwych konserwantów kupisz w sklepach ze zdrową żywnością lub np. w serwisie Lokalny Rolnik, Pora na pola czy Targ Pietruszkowy.
  • unikaj kiełbas z białkiem sojowym oraz pszennym – taki produkt ma mniejszą zawartość mięsa. Białka to wypełniacze, które tworzą objętość i masę kiełbasy, nie są dla nas zdrowe.
  • nie kupuj kiełbas w gotowych marynatach – może i większa wygoda, ale są to produkty wysoko przetworzone i najczęściej złej jakości.
  • glukoza (cukier), skrobia ziemniaczana oraz glutaminian monosodowy (wzmacniacz smaku) – to także oznaki składu o gorszej jakości.
  • wybieraj produkty o niższej zawartości tłuszczu – zwłaszcza jeśli jesteś na diecie.

Kiełbasa biała, śląska, zwyczajna – jaką wybrać?

Być może poszukujesz konkretnej odpowiedzi i chcesz wiedzieć, który konkretnie rodzaj często spotykanych kiełbas jest najlepszy. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Co prawda istnieją pewne zasady – na przykład kiełbasa śląska o dużej zawartości wody nie będzie dobrym wyborem na grilla. Lepiej także unikać kiełbas drobno zmielonych. Należy jednak pamiętać, że kiełbasy pod taką samą nazwą, ale od różnych producentów mogą się różnić zawartością mięsa, stopniem rozdrobnienia oraz mieszanką przypraw. Można również zdecydować się na przyrządzenie na przykład białej kiełbasy samemu, co wcale nie jest takie trudne. W sklepie można kupić gotowe flaki do kiełbasy oraz części mięsa (łopatka, podgardle, szynka, surowy boczek), które należy zmielić i doprawić.

Zanim zdecydujesz się na zrobienie większych zakupów na grilla, możesz kupić po małym kawałku preferowanego gatunku kiełbasy i usmażyć na patelni, aby sprawdzić, która z nich po przygotowaniu smakuje najlepiej.

 

Szukasz porad o grillowaniu? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!