Dla wielu osób majówka oznacza początek sezonu na grillowanie – to świetna okazja, aby spędzić czas z bliskimi na świeżym powietrzu! Czyścimy dawno nieużywany ruszt, szukamy przepisów na popisowe dania z grilla, robimy wielkie zakupy. Nawet wtedy, gdy pogoda wcale nie napawa optymizmem, wiele osób nie zamierza rezygnować z grillowania podczas dłuższego weekendu. Jak odpowiednio wyczyścić grill? Co jeszcze warto zrobić przed pierwszym rozpaleniem grilla w nowym sezonie? Jak podnieść temperaturę na tarasie w zimny wieczór? Sprawdź, jak zadbać o grill – majówka 2023 coraz bliżej!

Grill – majówka 2023! Jak wyczyścić sprzęt po zimowej przerwie?

Czas najwyższy zadbać o swój grill – majówka 2023 zbliża się wielkimi krokami! Po miesiącach zimowej hibernacji zacznij od dokładnego wyczyszczenia swojego sprzętu. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu, odbarwień od tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Na początek przetrzyj zewnętrzne elementy grilla mokrą ściereczką z mikrofibry lub gąbką. Do mycia użyj profesjonalnych środków lub gorącej wody, zmieszanej ze zwykłym płynem do naczyń. Warto jednak mieć zawsze w zapasie specjalne płyny do czyszczenia grilla – wiele z nich ma dodatkowe właściwości nabłyszczające i konserwujące.

Kolejna zalecana praktyka to wypalanie grilla, czyli tak zwana piroliza. Wysoka temperatura zdezynfekuje wnętrze grilla, dzięki czemu masz pewność, że sprzęt jest odpowiednio przygotowany do kontaktu z jedzeniem. W grillu gazowym lub elektrycznym w celu przeprowadzenia procesu wypalania ustaw palniki na największą moc, zamknij pokrywę i poczekaj aż minie 30 minut.

Następnie poczekaj, aż temperatura trochę opadnie i przejdź do czyszczenia rusztu. Czynność ta będzie znacznie łatwiejsza, jeśli użyjesz do tego specjalnej szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, włosiem nylonowym lub włosiem z palmy. Później oczyść palniki, aromatyzery i dno piekarnika.

Konserwacja rusztu

Na koniec pamiętaj także o pokryciu rusztu żeliwnego olejem z wysokim punktem dymienia – powstanie powłoka zabezpieczająca przed przywieraniem potraw do rusztu oraz co ważniejsze, przed powstawaniem rdzy, dzięki czemu grill posłuży Ci bezproblemowo przez wiele sezonów. W tym celu skorzystaj z pędzelka silikonowego.

Możesz także wykorzystać rozpylacz do oleju, który pozwoli Ci zakonserwować ruszt w jeszcze wygodniejszy sposób.

Dobrze sprawdzi się rafinowany olej rzepakowy lub olej ryżowy. Możesz także pokryć ruszt olejem z awokado, olejem z nasion moreli lub olejem sojowym. Pamiętaj o tym, aby nagrzać ruszt do temperatury około 100-120 stopni Celsjusza – dzięki temu olej wniknie także w głębsze struktury żeberek.

Majówka z grillem

Zobacz też:

Jaka szczotka do czyszczenia grilla?

Dobra szczotka o szerokości odpowiednio dobranej do wielkości grilla pozwoli Ci szybko usunąć zaschnięte resztki mięsa lub rdzę, która pojawiła się przez te kilka miesięcy przerwy od grillowania. Większość osób decyduje się na zakup szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej, ale możesz także wybrać taką z włosiem nylonowym lub palmowym. Warto wybrać szczotkę trójstronną, która pozwoli łatwo dotrzeć w każdy zakamarek grilla. Oto polecane modele:

  • Trójstronna szczotka do czyszczenia grilla Weber – odporna na zużycie szczotka o szerokości 18 cm. Łatwo usuwa nawet uporczywe zabrudzenia, a boki szczotki idealnie nadają się do niewielkich przestrzeni między żeberkami.
  • Szczotka do czyszczenia grilla bez włosia Weber – dobrze sprawdzi się do czyszczenia grilli elektrycznych o mniejszej powierzchni. Jej głowica jest wymienna – po zużyciu wystarczy założyć nową część.
  • Lodowa szczotka do rusztu Broil King – wykorzystuje kostki lodu, które parując na rozgrzanym ruszcie, łatwo usuwają zabrudzenia.

Grill węglowy – wybierz odpowiednią podpałkę

Gdy zbliża się majówka i mamy w planach pieczenie kiełbasek na grillu węglowym, warto zadbać o podpałkę dobrej jakości. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej do rozpalania grilla możemy używać jedynie brykietu lub węgla drzewnego. Niektórzy polecają też drewno, które nadaje potrawom wyjątkowy aromat. Jaka podpałka będzie najlepsza? Oto wskazówki, które ułatwią Ci decyzję:

  • Węgiel drzewny – uzyskuje odpowiednią temperaturę do grillowania szybciej niż brykiet i nie generuje dużo dymu. Jednak aby utrzymać na grillu optymalną temperaturę, często trzeba dokładać nowe kawałki. Wymaga także odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Ma bardziej naturalny skład, ale jego kształty są nieregularne, przez utrzymanie równomiernej temperatury może być wyzwaniem.
  • Brykiet – rozpala się dłużej, ale potrafi utrzymać właściwą temperaturę nawet przez 4 godziny, a przy tym jest tańszy niż węgiel drzewny. Ponadto, łatwiej utrzymuje równomierną temperaturę, bo jego kawałki mają regularne kształty. Mniej pyli i brudzi, jest także łatwy w przechowywaniu.
  • Drewno – grillowanie na drewnie jest najbardziej czasochłonne, wytwarza dużo dymu. Atutem jest wyjątkowy aromat grillowanych potraw.

Majówka grill węglowy Weber

Jeśli zależy Ci na szybkim rozpaleniu grilla – wybierz węgiel drzewny.  Natomiast brykiet lepiej się sprawdzi, gdy chcesz utrzymać wysoką temperaturę na ruszcie przez dłuższy czas – produkty dobrej jakości zagwarantują ogień nawet na 4 godziny! Możesz też skorzystać z obu podpałek – rozpocznij od węgla drzewnego, a na jego rozżarzonej warstwie umieść brykiety. Ogień rozpalaj najlepiej długą zapalarką, aby unikać ryzyka poparzenia.

Warto także rozważyć zakup specjalnego komina do rozpalania grilla węglowego – dzięki temu rozwiązaniu rozpalisz równomiernie brykiet w ciągu 15 minut i szybciej rozpoczniesz grillowanie!

Widzisz podpałkę w niezwykle atrakcyjnej cenie? Uważaj! Wybieraj tylko produkty wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów.

Zobacz też: Co na grilla węglowego – brykiet czy węgiel drzewny?

Majówka z grillem gazowym – sprawdź dokładnie sprzęt

Wielu posiadaczy grilla gazowego doświadczyło problemu z odpaleniem sprzętu na początku sezonu wiosennego. Niestety, pozostawienie w grillu baterii na okres mrozów, skutkuje jej zniszczeniem. Warto więc zadbać o nową baterię do zapalarki, zanim zacznie się majówka.

O czym jeszcze pamiętać, zanim rozpoczniemy sezon z grillem gazowym? Mamy dla Ciebie kilka porad:

  • Sprawdź stan techniczny rusztów, palników oraz aromatyzerów – szczególnie jeśli Twój grill ma już za sobą kilka sezonów. Gdy zauważysz korozję perforacyjną, czyli dziury na wylot – wymień element na nowy, kupując w autoryzowanym sklepie Grill360.
  • Wyczyść palniki – zdarzają się w nich pajęczyny lub zaschnięty tłuszcz, które zakłócają przepływ gazu, powodując problemu z odpalaniem lub długie nagrzewanie. Możesz także zaobserwować nierównomierny płomień po odpaleniu. Do oczyszczenia wykorzystaj długą, wąską szczotkę. Dzięki niej łatwo dotrzeć do każdego zakamarka wewnątrz palnika.
  • Kup nową butlę z gazem – warto mieć w zapasie drugą butlę z gazem, aby mieć pewność, że nie zabraknie go podczas grillowania.

Sprawdź szczelność instalacji gazowej

Upewnij się, czy wąż doprowadzający gaz do grilla oraz uszczelka są w dobrym stanie. Jeśli nie, zakup nowy zestaw.

Zawsze na początku sezonu sprawdź także szczelność przewodów doprowadzających gaz.  Istnieje łatwy sposób – zrobisz to za pomocą roztworu wody i mydła, zmieszanych w proporcjach 1:1. Gdy już masz roztwór, odkręć zawór butli, a następnie rozprowadź mieszankę po połączeniach gazowych. Jeśli grill jest nieszczelny, zaobserwujesz unoszące się pęcherzyki. Co wtedy robić? Spróbuj uszczelnić połączenie butli gazowej z wężem! Oto instrukcja:

  1. Na początek zamknij zawór butli gazowej, a później odkręć od niej reduktor.
  2. Następnie przygotuj opaskę uciskową i utnij końcówkę węża o długości 4 cm.
  3. Gdy wąż już jest skrócony, nałóż na niego nową opaskę zaciskową, a później załóż ponownie wąż na reduktor i dokręć mocno śrubę.
  4. Na zakończenie przeprowadź ponowny test szczelności.

Szczelność girlla gazowego

Jeśli to nie pomoże, to oznacza, że usterka jest poważniejsza – skontaktuj się z autoryzowanym serwisem, aby rozwiązać problem. Pamiętaj o tym, że nigdy nie możesz grillować na nieszczelnym sprzęcie – wstrzymaj się z przygotowywaniem dań na ruszcie do momentu usunięcia usterki.

Chłodny wieczór, a grill w planach – co robić?

Wiosna w tym roku nie jest łaskawa. Jednego dnia cieszymy się ze słoneczniej pogody, a następnego znowu musimy wyciągnąć cieplejszą kurtkę. Czy to oznacza, że musisz jeszcze poczekać z wyciąganiem grilla i poszukać jakiegoś planu awaryjnego? Niekoniecznie!

Podczas chłodnych wieczorów z pomocą przychodzi parasol grzewczy, dzięki któremu nadal możesz siedzieć ze znajomymi w ogrodzie do późnych godzin. Nowoczesne modele wydajnie emitują ciepło i skutecznie ogrzewają otoczenie w pobliżu. Parasole grzewcze od uznanych producentów najczęściej zasilane są butlą gazową, która jest schowana w obudowie. Ponadto, stanowią świetny element wystroju ogrodowego i tworzą wyjątkowy nastrój – zapewnienie ciepła w chłodny wieczór to nie jedyna ich zaleta!

Parasol grzewczy Enders

Główny punkt grillowania – dobre jedzenie!

Wysoka jakość składników i różnorodność serwowanych dań to podstawa udanego grillowania z przyjaciółmi! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na sprawdzone klasyki z grilla, czy też zamierzasz zaskoczyć gości nowym przepisem, zadbaj o to by mięso, ryby i warzywa były dobrej jakości. Pamiętaj o kilku zasadach, robiąc zakupy na grilla:

  • Jeśli na ruszcie wyląduje największy klasyk, czyli kiełbasa – najlepiej wybierz średnio rozdrobnioną, z dużą zawartością mięsa, w naturalnym jelicie. Czytaj skład – powinien być krótki, bez dodatku saletry.
  • Nie kupuj produktów w gotowych marynatach – być może kusi Ci wygoda, ale najczęściej to produkty złej jakości. Ponadto, są wysoko przetworzone i pełne sztucznych polepszaczy smaku.
  • Jeśli planujesz przygotować burgery, to najlepiej sprawdzą się części wołowiny takie jak: udziec wołowy, łopatka, antrykot, rostbef.
  • Mięso z kurczaka, indyka lub królika będzie zdrowsze, niż wieprzowina lub wołowina. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, jeśli jesteś na diecie.
  • Pamiętaj o dodaniu różnych warzyw – na ruszcie zazwyczaj króluje mięso, ale zadbaj o zbilansowany posiłek. Na grillu dobrze sprawdzą się: papryka, pieczarki oraz szparagi. Możesz także przygotować grillowanego bakłażana lub cukinię.
  • Do szaszłyków dobierz mięsa, które pieką się w podobnym tempie co warzywa. Pomogą Ci przygotowane przez nas tabele, które pokazują czas pieczenia dla różnych mięs, a także warzyw. Znajdziesz je tutaj.
  • Nie przesadź na zakupach – pewnie chcesz zapewnić gościom różnorodność, ale nie grilluj zbyt wielu produktów w tym samym czasie. Przykładowo grillowanie kurczaka razem z aromatycznymi rybami może wpłynąć negatywnie na ich właściwości smakowe.

Znajomi grillują w ogrodzie kurczaka z rożna

Szukasz pomysłu na dania z grilla, które zaskoczą Twoich gości? Sprawdź również nasze przepisy – znajdziesz tu mnóstwo inspiracji!

Chcesz więcej porad na temat grillowania? Wejdź też na nasz kanał na YouTubie!