Rożen sprawdza się idealnie, kiedy chcemy przygotować soczyste mięso z chrupiącą skórką na zewnątrz. Rożen do grilla pozwala zachować wszystkie smaki i aromaty mięsa, a co więcej, jest uniwersalny. Przedstawimy kilka pomysłów na dania z rożna, idealne na imprezy grillowe i ucztowanie w gronie najbliższych.

Jak działa rożen do grilla?

Dostępne na rynku rożny do grilla możemy stosować w różnych modelach grilli. Sprawdzą się zarówno w grillach węglowych, gazowych, jak i elektrycznych. Rożen do grilla pomaga upiec duży kawałek mięsa, taki jak np. kurczak w całości. Dzięki temu, przygotowując spotkanie dla większej liczby osób, nie musimy martwić się o dodatkowe potrawy. Rożen składa się z kilku podstawowych elementów, które składamy ze sobą według instrukcji.

Mięso nabijamy na długi szpikulec, do którego dołączone są widelce. Pełnią one funkcję podtrzymywania mięsa, dzięki temu dodatkowi mamy pewność, że mięso nie przesunie się podczas grillowania. Dodatkowo mamy także silnik i pierścień, które z kolei wprawiają mięso w ruch obrotowy. Grillowany kawałek mięsa możemy zostawić na 2 godziny, a grill wykona za nas całą pracę! Pamiętajmy tylko o polewaniu mięsa wytopionym tłuszczem, aby pozostało soczyste.

  • Szpikulec – szpikulec jest to element, na który nabijamy mięso, które później obraca się dzięki silnikowi i równomiernie opieka z każdej strony.
  • Silnik elektryczny – silnik, czyli serce rożna to element, który umożliwia ruch obrotowy szpikulca. Wystarczy go zamontować, po czym włączyć. Można go umieścić w dołączonym uchwycie lub w większych modelach grilli zamocować, kiedy pierwszy raz korzystamy z rożna.
  • Pierścień/osłona – w zależności od modelu grilla, dołączony jest specjalny pierścień lub osłona. Elementy te są niezbędne, aby umożliwić swobodny ruch obrotowy potrawy.
  • Widelce – element dołączony do każdego rożna. Podczas grillowania podtrzymują potrawę nadzianą na szpikulec.

Sprawdź także: Rożen do grilla gazowego, węglowego i elektrycznego

Jak korzystać z rożna obrotowego?

Poniżej prezentujemy w formie video krótką instrukcję, przedstawiającą, jak złożyć rożen obrotowy oraz jak prawidłowo z niego korzystać na przykładzie rożna do grilla gazowego marki Broil King. Na początku skręcamy wszystkie części, korzystając z pomocy śrubokrętu. Następnie wyjmujemy ruszty, przygotowujemy pojemnik na tłuszcz i z zewnętrznej strony montujemy element podtrzymujący silnik elektryczny. W silniku umieszczamy koniec szpikulca, na który wcześniej nabiliśmy mięso. Uruchamiamy i gotowe!

Co nadziać na rożen?

  • Kurczak w całości – absolutna klasyka i najczęściej przygotowywane danie z rożna. Najlepiej wybierajmy kurczaka zagrodowego, który ma dużo bardziej delikatne i smaczne mięso, niż ten dostępny w marketach.
  • Szynka – glazurowana szynka to jedna z najczęściej przyrządzanych potraw na rożnie. Jest nie tylko niezwykle smaczna, ale również bardzo łatwo ją przyrządzić. Wystarczy nabić ją na szpikulec i opiekać przez 1,5 godziny. Glazura zawiera najczęściej cukier, dlatego powinno się ją zastosować dopiero na pół godziny przed końcem pieczenia, w przeciwnym razie może ulec przypaleniu.
  • Pieczona wieprzowina – na rożnie z łatwością można przyrządzić chrupiącą pancettę. Jest pyszna zarówno podana od razu po upieczeniu, jak i na drugi dzień – na zimno. Warto pamiętać o tym, aby dzień wcześniej natrzeć mięso solą. Wieprzowinę należy piec około 1,5 godziny w temperaturze 200°C.
  • Udziec jagnięcy – chrupiący udziec jagnięcy z kością lub bez, to danie idealnie na każdą okazję. Bez kości pieczemy 1,5 – 2 godzin w temperaturze 180°C, z kolei z kością nieco dłużej. Przyprawianie mięsa to kwestia preferencji – my polecamy miętę, owoce jałowca lub po prostu sól i pieprz.

Co nadziać na rożen

  • Pieczona kaczka – jeśli Twoim problemem przy pieczeniu kaczki jest niedopieczona skórka i suche mięso, na rożnie uzyskasz idealny efekt. Kaczkę można przyrządzić na wiele sposobów, również ten klasyczny z jabłkiem, cytryną i tymiankiem, podaną z sosem z czerwonego wina. Wystarczy opłukać mięso, wypełnić nadzieniem i nadziać na szpikulec.
  • Pieczeń wołowa – klasyczne danie przyrządzane na całym świecie. W jej przyrządzaniu ważne jest to, aby zdjąć z ognia mięso we właściwym momencie. Jeśli zrobimy to zbyt późno, mięso będzie wysuszone. Polecamy natrzeć mięso olejkiem rozmarynowym na 15 minut przed końcem pieczenia. Gwarantujemy niesamowity smak.
  • Ananas – nie tylko fani mięsa znajdą dla siebie zastosowanie rożna obrotowego. Idealny z rożna będzie ananas przygotowany na słodko lub na ostro. Można połączyć go z miodem, wanilią i chilli. Niesamowite połączenie smaków, które idealnie się ze sobą komponuje, a jednocześnie potrafi zaskoczyć. Ananas należy piec metodą pośrednią przy zamkniętej pokrywie przez 45 minut. Glazurę nakładamy na 15 minut przed końcem pieczenia.

 

Co nadziać na rożen

Przepisy na grillowe dania z rożna

Prezentujemy kilka gotowych przepisów, które sprawdzą się jako dania z rożna. Zachęcamy także do eksperymentowania we własnym zakresie! Rożen daje nam niesamowite możliwości na przygotowanie dania dla kilku osób. Doskonale sprawdzi się więc podczas spotkań z przyjaciółmi czy znajomymi w większym gronie.

Czosnkowy kurczak z rożna (przepis)

Kurczak z rożne to proste danie, które wymaga jednak wcześniejszych przygotowań. Istotne jest, aby kurczaka dokładnie natrzeć przygotowaną marynatą, dzięki temu mięso nabierze wspaniałego smaku. W trakcie grillowania powinniśmy także polewać mięso wytopionym tłuszczem, dzięki temu będzie soczyste i wilgotne po upieczeniu.

Kurczak z rożna po marokańsku (przepis)

Przedstawiamy orientalną wersję kurczaka z rożna, czyli kurczaka po marokańsku. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkręcić orientalny smak, zamiast zwykłej cytryny, możesz także użyć jej w wersji kiszonej, fermentowanej.

Rożen obrotowy znajdziesz na stronie www.decofire.pl w dziale Rożen do grilla.