Dobrej jakości i sprawdzonego pochodzenia mięso, to podstawa nie tylko pysznego smaku przyrządzanych potraw, ale również naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Doskonałym wyborem jest wołowina z rasy mięsnej, cechująca się dużymi walorami odżywczymi i smakowymi. Niestety na naszych talerzach często ląduje jej przeciwieństwo – mięso z rasy mlecznej. Dlaczego warto wybierać wołowinę pochodzącą od bydła mięsnego i jakie ma zalety?

Czym różni się rasa mięsna od mlecznej?

Istnieją dwa gatunki bydła hodowlanego, specjalnie przystosowane do pełnionej przez siebie roli – bydło mleczne oraz mięsne. Typ mleczny jest biologicznie i żywieniowo przygotowany, by być wydajnym pod względem produkcji mleka. Intensywne wypasanie, które ma na celu zwiększyć ilość i jakość dostarczanego przez krowy produktu sprawia, że bydło często obrasta tłuszczem. Rzutuje to na jakość mięsa, które  nie posiada wyjątkowych walorów smakowych ani aromatu. Od swojego odpowiednika z rasy mięsnej różni się także wyglądem mięśni, które obtoczone tłuszczem – nie nadają się np. do grillowania czy smażenia. 

Wołowina z rasy mięsnej pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanego bydła, którego hodowla została przystosowana w celu dostarczenia mięsa najwyższej jakości. Zwierzęta wypasa się na dużych i żyznych pastwiskach. Są także pod opieką wyspecjalizowanych hodowców, którzy dbają, by miały warunki dopasowane do swojego wieku i potrzeb. Wołowina rasy mięsnej posiada co prawda tłuszcz, ale występuje on w charakterystycznej “marmurkowej” formie, która podczas przygotowywania potraw stapia się i nadaje niesamowitego smaku oraz zapachu. Mięso pochodzenia obu ras różni się także czasem, który trzeba poświęcić na jego przygotowanie – wołowina pochodzenia mlecznego zajmuje go dużo więcej, a efekt pieczenia, smażenia, czy duszenia nie jest tak smakowity, jak w przypadku wołowiny z rasy mięsnej.

najzdrowsza wołowina świata

Sprawdź także: Grass Fed Beef – najzdrowsza wołowina świata

Wołowina z rasy mięsnej rodzaje

Dostępna na rynku wołowina z rasy mięsnej różni się właściwościami w zależności od gatunku bydła, z jakiego pochodzi oraz rodzaju pokarmu, którym są żywione. Łączy je jednak jedno doskonała jakość i smak. Do przykładowych mięs z tego rodzaju należą:

  • Wołowina Limousine pochodzi z rasy bydła hodowanego w Limousin we Francji. W Polsce występują specjalne wyspecjalizowane gospodarstwa zajmujące się profesjonalną hodowlą. Mięso jest chude i ma wyśmienity smak. 
  • Wołowina Black Angus tę wołowinę cechuje soczystość oraz wyrazisty smak. Bydło ubija się między 14 a 24 miesiącem życia, kiedy mięso posiada największe walory odżywcze i smakowe. Bydło Black Angus hodowane jest również w Polsce.
  • Wołowina Hereford – ten gatunek bydła pochodzi z brytyjskiego hrabstwa Hereford, jednak w Polsce również możemy spotkać jego hodowców. Bydło karmione jest trawą (grass fed beef- najzdrowsza wołowina świata), dzięki czemu mięso jest soczyste i delikatne w smaku. Charakteryzuje się także wyjątkowymi walorami smakowymi.

Zdrowe odżywianie na pierwszym miejscu

Konsumenci są coraz bardziej świadomi znaczenia jakości produktów spożywczych. Chcą jeść nie tylko smacznie, ale przede wszystkim zachować zbilansowaną dietę. Przyrządzanie posiłków z wołowiny pozwala dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych, a przy okazji ograniczyć spożycie tłuszczu. Warto się przyjrzeć, jakich cennych substancji dostarcza mięso wołowe.

  • Przede wszystkim to doskonałe źródło białka, niezbędnego budulca naszego organizmu, którego ilość może wynosić około 26 g na 100 g mięsa wołowego. Łatwiej przyswaja się to pochodzące z bydła rasy mięsnej.
  • Zawiera tłuszcz śródmięśniowy, który jest niezbędny do prawidłowego przyswajania substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak: retinol, kwas askorbinowy, czy filochinon, spełniających ważne funkcje w organizmie. 
  • Ma w swoim składzie także CLA kwas linolowy, który ma działanie przeciwnowotworowe, odchudzające, a także wspomaga układ odpornościowy.
  • Dostarcza dużą ilość łatwo przyswajalnego żelaza, którego niedobór może być przyczyną anemii i uczucia ciągłego zmęczenia i osłabienia.
  • Jest bogatym źródłem cennych minerałów, takich jak potas i fosfor, które wspomagają pracę układu nerwowego oraz przemianę materii.
  • Kwasy nienasycone Omega-3 znajdujące się w wołowinie chronią przed starzeniem się organizmu, a także normalizują ciśnienie tętnicze.
  • Występująca w mięsie wołowym karnityna wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i obniżenie poziomu złego cholesterolu, a także zapobiega otyłości. 
  • Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, jak również w syntezie szpiku kostnego. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy.

mięso wołowe

Wołowina z rasy mięsnej zalety

  • Przygotowanie wołowiny z rasy mięsnej zajmuje mniej czasu, niż jej mlecznego odpowiednika.
  • Mięso posiada również dużo lepszy smak i aromat po przygotowaniu, dzięki stosowaniu w hodowli wysokiej jakości produktów.
  • Potrawy z tego gatunku wołowiny posiadają dużo mniej tłuszczu. Mają bogaty skład substancji odżywczych, przez co spożywanie ich jest korzystne dla zdrowia.
  • Pochodzenie mięsa ze specjalnej hodowli gwarantuje jego wysoką jakość.

Szukasz więcej ciekawych porad? Wejdź na nasz kanał na Youtube!