Ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza w wybranych dzielnicach Warszawy, GIOŚ wydał ograniczenie rozpalania grilli i ognisk. Zalecenia objęły także część województwa mazowieckiego. Wiele osób obawiało się, że jest to zakaz rozpalania grilla w Warszawie. Dowiedzieliśmy się jednak, że zalecenie ograniczenia rozpalania grilla przyjęte przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, nie jest zakazem i nie ma podstaw prawnych do jego egzekwowania. W których dokładnie dzielnicach zaczęło obowiązywać ograniczenie grilla w Warszawie? Sprawdź!

Ograniczenie grilla w Warszawie – które dzielnice?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazał na przekroczenie norm dla benzo(a)pirenu w określonych dzielnicach Warszawy. Związek ten jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu i potrafi przenikać do krwioobiegu oraz układu oddechowego. Smog przyczynia się do zwiększonego ryzyka występowania chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, niewydolność oddechowa, czy rak płuc.

W związku z przekroczonymi normami Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego informuje, że od 26 kwietnia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku na terenie Warszawy obowiązuje ograniczenie rozpalania grilla. Dokładniej chodzi o dzielnice:

  • Wawer
  • Wesoła
  • Ochota
  • Włochy
  • Wola
  • Mokotów
  • Ursus

Zakaz grillowania w Warszawie

 

Czy obowiązuje zakaz grilla w Warszawie?

Nie. Zakaz grilla w Warszawie nie obowiązuje. Zgodnie z wiadomością przesłaną do nas przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, informujemy, że w wybranych dzielnicach obowiązuje ograniczenie grillowania, które nie jest zakazem. Poniżej pełna treść wiadomości z Urzędu:

Odpowiadając na e-mail z 6 lipca 2021 r.dot. zakazu palenia grilli w Warszawie informuję, że obecnie na terenie województwa mazowieckiego nie obowiązuje zakaz rozpalania grilli i ognisk. Natomiast w związku z powiadomieniem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z dnia 26 kwietnia 2021 r. o ryzyku wystąpienia w 2021 r. przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle PM10, od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., na obszarze wskazanym w powiadomieniu tj. na terenie: Miasta Stołecznego Warszawy (dzielnice: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów, Ursus), miast: Radom, Ostrołęka i Siedlce oraz powiatów: piaseczyńskiego, legionowskiego, wołomińskiego, otwockiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i siedleckiego obowiązują następujące działania określone w programie ochrony powietrza (uchwała nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu) dla poziomu 1 (kolor żółty) – ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10:

  1. Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk,
  2. Zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych), zakaz nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii,
  3. Zakaz używania dmuchaw do liści.

Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk jest działaniem mającym na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza na obszarze i w terminie wskazanym w powiadomieniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i nie oznacza zakazu rozpalania grilli i ognisk. Pojęcie: „ograniczanie” użyte w planie działań krótkoterminowych oznacza zalecenie dla mieszkańców do ograniczenia pewnych działań (np. rozpalania grilli i ognisk), na zasadzie: „nie musisz, zgodnie ze swoim rozumem i poczuciem odpowiedzialności – nie rób”, które mogą mieć wpływ na miejscowe pogorszenie jakości powietrza i ponadnormatywną, niebezpieczną dla zdrowia absorbcję substancji wprowadzanych do powietrza np. rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ograniczenie nie jest zakazem. Natomiast pojęcie; „zakaz” oznacza bezwzględny zakaz używania określonych urządzeń i powstrzymywania się od pewnych czynności.

Jednocześnie informuję, że ograniczenie rozpalania grilli i ognisk nie powinno podlegać weryfikacji pod względem przestrzegania zapisów określonych w art. 332 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.), ponieważ nie taki był cel i zamysł wprowadzenia tego działania, które stanowi zalecenie sposobu postępowania. Oznacza to, że nie ma obecnie podstawy prawnej do karania (np. nakładania grzywny) za działanie pn. „Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk”. Ponadto wyjaśniam, że ograniczenie rozpalania grilli i ognisk jest związane m. in. ze spalaniem w nich paliw, w związku z tym nie obejmuje jedynie grilli elektrycznych.

z up. Zarządu Województwa

Urszula Pawlak
Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami,
Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych
ds. Gospodarki Odpadami i Pozwoleń Środowiskowych

Grillowanie w Warszawie

 

W jakich innych miastach nie powinniśmy rozpalać grilla?

Ograniczeniem objęto także miasta: Radom, Ostrołęka, Siedlce i powiaty: piaseczyński, legionowski, wołomiński, otwocki, pruszkowski; warszawski zachodni; siedlecki obowiązuje ograniczenie rozpalania grilli i ognisk.

Z pełną informacją, można zapoznać się poniżej:

26 kwietnia 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że w części woj. mazowieckiego, w tym w Warszawie na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu.

W związku z powyższym, od 26 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. na wskazanym obszarze obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) – ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, tj.: ograniczenie rozpalania grilli i ognisk, zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) – nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii), zakaz używania dmuchaw do liści.

Pełne informacje otrzymać można pod numerem telefonu 22 597 94 81 lub adresem mailowym: powietrze@mazovia.pl.

Czy za nieprzestrzeganie ograniczenia rozpalania grilla grozi mandat?

Nie. Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie potwierdziło, że nie ma podstaw do prawnego karania osób, które nie przestrzegają zalecenia:

Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk nie powinno podlegać weryfikacji pod względem przestrzegania zapisów określonych w art. 332 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.), ponieważ nie taki był cel i zamysł wprowadzenia tego działania, które stanowi zalecenie sposobu postępowania. Oznacza to, że nie ma obecnie podstawy prawnej do karania (np. nakładania grzywny) za działanie pn. „Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk”.

Tę informację potwierdził także Zarząd Województwa:

Jednocześnie informuję, że ograniczenie rozpalania grilli i ognisk nie powinno podlegać weryfikacji pod względem przestrzegania zapisów określonych w art. 332 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.), ponieważ nie taki był cel i zamysł wprowadzenia tego działania, które stanowi zalecenie sposobu postępowania. Oznacza to, że nie ma obecnie podstawy prawnej do karania (np. nakładania grzywny) za działanie pn. „Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk”.

Jaki rodzaj grilla obejmuje ograniczenie?

Ograniczenie obejmuje grillowanie na grillach węglowych i gazowych:

Ponadto wyjaśniam, że ograniczenie rozpalania grilli i ognisk jest związane m. in. ze spalaniem w nich paliw, w związku z tym nie obejmuje jedynie grilli elektrycznych.

Może zainteresować Cię także tekst: Grill gazowy – ranking najlepszych modeli! oraz Jaki grill elektryczny wybrać?