Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli
6h 2 osoby <120 zł Wideo

Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli

Michał Dobosz i Kacper GrillBastards z Webera, przygotują idealnie danie dla każdego mięsożercy, danie, które pozwoli osiągnąć prawdziwe mistrzostwo w przyrządzaniu żeberek! Przedstawiamy przepis na pyszne wędzone żeberka w glazurze z Coca- Coli, wędzone metodą Low and Slow. Zapraszamy!

„Wieprzowina Złotnicka, wyhodowana w latach 50. pod Poznaniem, to jedna z najlepszych wieprzowin na świecie. Gdybyśmy przecięli mięso żeberek, zobaczylibyśmy, że ta wieprzowina jest w środku – podobnie jak najlepsze steki na świecie – marmurkowata. Co zdarza się jedynie w najlepszych rasach wieprzowiny.” Kacper Salzman

Do dyspozycji mamy jedną z najlepszych wieprzowin na świecie – wieprzowinę Złotnicką. Została ona wyhodowana w latach 50. w Polsce. Wieprzowina ta, podobnie jak najlepsze steki na świecie, posiada marmurkowe mięso. Świadczy to o tym, że wieprzowina pochodzi z najlepszej rasy. Powolna metoda wędzenia sprawia, że mięso robi się delikatnie soczyste i rozpływa się w ustach. To najlepsze wędzone żeberka, jakich próbowałeś! 🙂

Składniki

 •  Żeberka wieprzowe
 •  Czosnek
 •  Gałązki rozmarynu
 •  Musztarda Dijon
 •  Mieszanka ostrych przypraw
 •  Olej
 •  
 •  Glazura:
 •  Coca - Cola
 •  Sos sojowy
 •  Ocet
 •  Miód

Przygotowanie:

 1. Po tym jak nasze żeberka spędziły całą dobę w solance, nasze przygotowania rozpoczynamy od odcięcia błony. Kiedy wykonamy ten krok, zabierzemy się za przyprawianie mięsa. Najpierw “faszerujemy” mięso. Wykonujemy niewielkie nacięcia między żebrami i wkładamy w nie czosnek oraz gałązki rozmarynu.
 2. Nacieramy mięso musztardą Dijon i mieszanką przypraw, w której znajdują się ostre smaki, takie jak pieprz cayenne i  chilli, a także cukier. Żeberka nacieramy bardzo dokładnie, tak aby mieć pewność że każde żebro będzie idealnie przyprawione.
 3. Na sam koniec żeberka smarujemy z jednej i  z drugiej strony odrobiną oleju. Tak przygotowane mięso układamy na stojaku do żeberek i zamykamy pokrywę wędzarni.
 4. Kiedy nasze żeberka spędzą już trochę czasu w 120 stopniach i zauważymy, że tkanka łączna zaczyna się powoli rozpuszczać, a mięso odchodzić od kości, jest to idealny moment, aby zwinąć mięso w folię aluminiową, po czym ponownie ułożyć je w wędzarni.
 5. Chrupiąca skórkę naszych wędzonych żeberek zapewni nam odpowiednia glazura. Przygotujemy ją, zaczynając od zredukowania najpopularniejszego napoju na świecie – Coca-Coli. Jest on bardzo słodki i lekko kwaśny, idealnie nadaję się do tego dania.
 6. Do Coca-Coli dodajemy odrobinę sosu sojowego, miód, a dla uzyskania jeszcze większej kwasowości – ocet. Do glazury możemy dodać jeszcze przykładowo czosnek i imbir. Glazurę możemy modyfikować wedle własnych preferencji. Ważne, aby sos był gęsty i słodki, co umożliwi jego karmelizację.
 7. Wędzone żeberka smarujemy glazurą i kładziemy ponownie na wędzarni, zamykamy pokrywę. Po niedługim czasie nasze żeberka, w pięknie błyszczącej słodkiej glazurze, są gotowe. Idealnie chrupiące z wierzchu, miękkie w środku. Smacznego!

Przepis wideo:

play

Zobacz również:

Żeberka w miodzie i whisky z grilla 90 min 2 osoby Wideo Żeberka w miodzie i whisky z grilla
Stek z rostbefu 30 min 2 osoby Wideo Stek z rostbefu
Żeberka Wołowe pomidorowo-winne na grillu >5 osób Wideo Żeberka Wołowe pomidorowo-winne na grillu