Jak przygotować mostek wołowy?
24 h >5 osób <120 zł Wideo

Jak przygotować mostek wołowy?

Mostek wołowy „Brisket” to kawał porządnego mięsa. Jak je przygotować? Najlepiej długo wędzić na grillu. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym „Briskter” wyjdzie soczysty i kruchy – dokładnie taki, jaki powinien być. Przeczytaj!

„Pamiętaj o tym, aby wkładając mięso na ruszt, umieścić je tłustą stroną do góry. W mięso wbijamy dwie sondy, aby mieć kontrolę nad temperaturą.” Michał Piotrów

Mostek wołowy to kawałek mięsa z piersi albo dolnej części klatki piersiowej wołowiny lub cielęciny. Mostek wołowy jest jednym z dziewięciu podstawowych kawałków wołowiny, chociaż definicja tego kawałka różni się na całym świecie. Mięśnie mostka obejmują powierzchowne i głębokie mięśnie klatki piersiowej, ponieważ bydło nie ma obojczyków, mięśnie te utrzymują około 60% masy ciała stojącego lub poruszającego się bydła.

Wymaga to znacznej ilości tkanki łącznej, więc powstałe mięso musi być odpowiednio ugotowane, aby je zmiękczyć. Dlatego też podczas przygotowania przepisu wykorzystamy grill na pellet, a mostek wołowy będziemy przygotować 24 godziny. Dzięki temu otrzymamy cudownie soczyste i kruche mięso.

Mostek wołowy „Brisket” przygotowaliśmy na grillu na pellet marki Broil King.

Składniki

  •  mostek wołowy
  •  bulion wołowy
  •  przyprawa do steków Broil King
  •  folia aluminiowa
  •  woda

Przygotowanie:

  1. Mostek wołowy przygotuj do obróbki, odkrawając tłuste części, wysusz i za pomocą strzykawki do marynaty nastrzykuj bulionem wołowym w kilku miejscach.
  2. Mięso posyp przyprawą do steków marki Broil King i odstaw na chwilę tak, aby przyprawy dobrze trzymały się mięsa.
  3. Grill rozgrzej do 100 stopni. W mięso wbijamy dwie sondy, które będą wskazywać nam aktualną temperaturę mięsa – uważajmy, aby nie przebić mięsa na wylot. Jedną sondę wbijamy w grubszą część, a drugą w chudszą.
  4. Mostek wołowy wrzuć na ruszt tłustą stroną do góry. Na górnej półce grilla ustawiamy tackę aluminiową z wodą.
  5. Kiedy mostek wołowy z grilla osiągnie temperaturę 70 stopni – zawiń go w folię aluminiową i zostaw na całą noc.

Przepis wideo:

play

Zobacz również:

Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli 6h 2 osoby Wideo Długo wędzone żeberka w glazurze z Coca-Coli
Burger wołowy z ogórkiem, musztardą i serem cheddar 30 min 2 osoby Wideo Burger wołowy z ogórkiem, musztardą i serem cheddar
Polędwica wołowa z sosem winno-cebulowym 45 min 4 osoby Polędwica wołowa z sosem winno-cebulowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *