Wiosenny lub letni weekend to doskonały czas na chwilę odpoczynku z przyjaciółmi i rodziną. Idealnym pomysłem będzie wspólne grillowanie na łonie natury! To czas relaksu, wspólnych rozmów i możliwość zjedzenia pysznych, soczystych mięs oraz chrupkich warzyw z grilla. Jeśli planujesz spędzić czas nieco dalej od domu, a przy tym chcesz zabrać grill ze sobą, koniecznie zapoznaj się z modelami grilli przenośnych, które dostępne są na rynku. Grill turystyczny to idealne uzupełnienie udanej wycieczki, pikniku z przyjaciółmi czy kempingu. 

Grille turystyczne są niezwykle popularne na polskim rynku. Aby zawsze cieszyć się możliwością grillowania daleko od domu, powinniśmy porównać kilka aspektów grilli przenośnych.  Do wyboru mamy grille turystyczne gazowe i węglowe. Przede wszystkim musimy więc zastanowić się, czy chcemy kupować węgiel lub brykiet czy zaopatrzymy się w butlę gazową lub kartusz. Bardzo ważną kwestią jest także to, jakie wymiary ma grill turystyczny, który chcemy zakupić. Uwzględnijmy, czy mamy na tyle miejsca w samochodzie, aby przewieźć grilla, wybierajmy także te o jak najbardziej kompaktowych rozmiarach.

Sprawdźmy też: jaka jest waga grilla, moc palników, z czego wykonany został ruszt oraz upewnijmy się, czy grill ma demontowalne nóżki. Ta funkcjonalność zdecydowanie zwiększa elastyczność w zakresie miejsca, w którym grillujemy. Po zdemontowaniu nóg, możemy ustawić grill turystyczny na stole, ale możemy także grillować na trawie. Podczas grillowania bardzo pomocny może okazać się również termometr – niektóre grille turystyczne mają zintegrowany termometr wbudowany w pokrywie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grill przenośny?

Rodzaj grilla:

  • grill gazowy
  • grill węglowy

Wyposażenie grilla:

  • kompaktowe rozmiary, które pozwolą nam na łatwy transport
  • waga grilla
  • moc palników oraz liczba palników
  • rodzaj rusztu (mamy ruszty żeliwne, ze stali nierdzewnej)
  • demontowalne nóżki – pozwoli nam to łatwo spakować grill i zabrać ze sobą, będziemy mogli korzystać z niego zarówno na stole, jak i na podłożu
  • termometr – niektóre grille turystyczne posiadają zintegrowany termometr, który ułatwia kontrolę procesu grillowania
  • tace ociekowe, misa na tłuszcz lub system zbierania skapującego tłuszczu – zdecydowanie ułatwią utrzymanie grilla w czystości
  • dodatkowa powierzchnia w postaci stolików bocznych – dodatkowa powierzchnia robocza, pamiętajmy jednak, że taki grill zajmie więcej miejsca

Poniżej w naszym Rankingu grilli turystycznych do 1 tys. zł prezentujemy kilka najlepszych modeli.

Sprawdź także: Grill na wakacje. Jaki wybrać i jak spakować?

Grill gazowy turystyczny

1. Grill gazowy Enders Explorer Next PRO 

Cena: 899 zł

Niemiecka marka Enders wyszła naprzeciw miłośnikom grillowania w plenerze, proponując model przenośnego grilla gazowego Explorer Next PRO. Grill posiada dwa osobno regulowane palniki wykonane ze stali nierdzewnej o mocy 2,2 kW każdy, łącznie daje to 4,4 kW mocy podczas grillowania. Doskonałym rozwiązaniem są demontowalne nogi, dzięki czemu grill Enders możemy ustawić zarówno na stole podczas kempingu, jak i bezpośrednio na podłożu, takim jak trawa czy beton. Grill uruchomimy szybko za pomocą bezbateryjnego zapłonu piezoelektrycznego.

Ruszt został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki temu jest wyjątkowo trwały i odporny na bardzo wysokie temperatury. Grillowanie ułatwi nam także rozwiązanie charakterystyczne dla marki Enders, czyli 2 wyjmowane tacki ociekowe na tłuszcz. Dzięki nim dużo łatwiej będzie nam utrzymać grilla w czystości. Kontrolę temperatury dań znacznie ułatwia wbudowany termometr, który został umieszczony w aluminiowej pokrywie modelu Enders.

Grill Enders to doskonała jakość i bardzo praktyczne rozwiązania, do tego w niezwykle przystępnej cenie. Zdecydowanie polecamy ten model!

Wymiary:
Szerokość: 59 cm
Wysokość: 80 cm
Głębokość: 47 cm
Powierzchnia grillowania: 1536 cm2
Wymiary rusztu: 48 x 32 cm

Grill turystyczny Enders Explorer Next PRO

 

 

2. Grill gazowy Campingaz Compact LX Seria 2

Cena: 999 zł

Kolejnym grillem gazowym, który możemy zabrać ze sobą na wyjazd jest model Campingaz Compact LX Seria 2. Ogromną zaletą grilla Campingaz jest jego składana konstrukcja, grill możemy złożyć tak jak walizkę, a dzięki wbudowanym kółkom, nie będziemy musieli go nosić w rękach, wystarczy pociągnąć za sobą dokładnie jak walizkę podróżną! Grill przenośny posiada niezależnie regulowane dwa palniki o łącznej mocy 5,85 kW oraz termometr w pokrywie. Dużą zaletą grilla są także 2 składane stoliki boczne, zwiększające zakres miejsca roboczego. Produkt został wyposażony w zapłon piezoelektryczny, dzięki któremu szybko i bezpiecznie rozpoczniemy grillowanie oraz w trwały, żeliwny ruszt z emaliowaną powłoką.

Wymiary:
Szerokość: 114 cm
Wysokość: 96 cm
Głębokość: 58 cm
Powierzchnia grillowania: 2100 cm²
Wymiary rusztu: 66 x 32 cm

Grill turystyczny Campingaz Compact

 

3. Grill przenośny gazowy Weber Go-Anywhere

Cena: 749 zł

Grill turystyczny gazowy Weber Go-Anywhere to niezwykle kompaktowy i lekki grill przenośny. Możemy zabrać go na kemping, działkę czy piknik, mając pewność, że nie zajmie dużo miejsca. Grill ma rozkładane nóżki, które podczas transportu chronią pokrywę przed otwarciem, a w trakcie grillowania dbają o stabilność Webera. Grill posiada 1 palnik o mocy 2,1 kW oraz system zbierania skapującego tłuszczu. Dzięki temu czyszczenie grilla będzie łatwe i przyjemne. Dodatkowym ułatwieniem jest bezstopniowe pokrętło palników i bezpieczny zapłon piezoelektryczny. Grill zasilamy nabojami gazowymi 445 gramów, dzięki czemu jest on naprawdę niezwykle poręczny w transporcie. Weber Go-Anywhere wyposażony został w stalowy ruszt pokryty emalią porcelanową, zapobiegającą przyklejaniu się potraw.

Wymiary:
Szerokość: 53,4 cm
Wysokość: 36,9 cm
Głębokość: 31 cm
Powierzchnia grillowania: 1066 cm2
Wymiary rusztu: 41 x 26 cm

Grill gazowy Weber Go Anywhere

Grill węglowy turystyczny

 

4. Grill przenośny węglowy Weber Go-Anywhere

Cena: 368 zł

Marka Weber ma w swojej ofercie model Go-Anywhere także w wersji węglowej. Grill jest zdecydowanie tańszy niż gazowy odpowiednik, jest więc świetną opcją dla osób, które szukają budżetowych, ale dobrych jakościowo rozwiązań. Grill został wyposażony w stalowy ruszt pokryty emalią porcelanową oraz w nóżki, które po złożeniu pełnią funkcję zabezpieczającą przed otwarciem w trakcie transportu. Pełen komfort grillowania dzięki regulacji temperatury za pomocą dwóch otworów wentylacyjnych. Grill węglowy Go-Anywhere jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr czy mróz. Ogromną zaletą jest ergonomiczny uchwyt wykonany z duroplastu (materiału termoizolacyjnego), dzięki czemu nie poparzymy się podczas grillowania.

Wymiary:
Szerokość: 53,4 cm
Wysokość: 36,9 cm
Głębokość: 31 cm
Powierzchnia grillowania: 1092 cm2
Wymiary rusztu: 42 x 26 cm

Grill przenośny węglowy Weber Go-Anywhere

5. Grill węglowy przenośny Weber Smokey Joe Premium

Cena: 339 zł

Grill węglowy przenośny Weber Smokey Joe Premium dostępny jest na rynku w kilku opcjach kolorystycznych: kremowy, szałwiowy, szary, ceglasty, czarny. Dzięki temu mamy bardzo szeroki wybór i możliwość dostosowania grilla do naszego gustu estetycznego. Model ten jest niezwykle lekki i kompaktowy, bez problemu zabierzemy go do samochodu lub przewieziemy rowerem, a nawet weźmiemy bezpośrednio ze sobą, idąc na piechotę np. do pobliskiego parku! Dzięki składanym nóżkom możemy bezpiecznie przenieść grill, nie obawiając się o rozsypanie zawartości. Weber Smokey Joe Premium posiada także specjalny uchwyt wykonany z duroplastu wzmocnionego osłoną termiczną. Grill został wykończony emalią porcelanową, która gwarantuje niezwykłą trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Istotną zaletą są także boczne wyloty powietrza – umożliwiają one dokładniejszą regulację płomienia. Model Weber posiada także misę zbierającą tłuszcz i popiół, dzięki czemu łatwiej wyczyścimy grilla.

Wymiary:
Wysokość: 43,2 cm
Szerokość: 36,1 cm
Głębokość: 42 cm
Średnica rusztu: 37 cm

Grill węglowy Smokej Joe Weber

6. Grill węglowy LotusGrill 

Cena: 699 zł

Kolejnym turystycznym grillem węglowym, który może przypaść Ci do gustu jest grill marki LotusGrill. Modele te wyróżniają się innowacyjną budową – palenisko grilla jest całkowicie odizolowane od kapiącego z potraw tłuszczu, dzięki czemu grill praktycznie w ogóle nie emituje dymu. Dzięki temu rozwiązaniu, węgiel nie zapala się od wytapiającego się tłuszczu, co sprawia, że nasze grillowane potrawy są znacznie zdrowsze i smaczniejsze. LotusGrill posiada także pokrętło, które uruchamia wbudowany wiatraczek zasilany bateriami, co sprawia, że grilla rozpalimy bardzo szybko i bez problemu. Wiatrak pełni także funkcję regulatora temperatury oraz zapewnia idealną cyrkulację powietrza. Grille LotusGrill dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych oraz w wersji XL (w cenie 999 zł).

Wymiary:
Wymiary: 35 x 23,4 cm
Średnica: 32 cm

Grill węglowy LotusGrill