Dziś coś dla miłośników grillowania steków oraz dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jakie są rodzaje steków, czym się charakteryzują i jak należy je przyrządzać na ruszcie. Steki są uwielbiane przez wielu wielbicieli grilla. Warto poznać ich najważniejsze rodzaje – zobacz, jakie kawałki mięsa możesz dostać u swojego rzeźnika: pamiętaj, aby kupować mięso w sprawdzonych punktach.

Różne rodzaje steków

Na rynku mamy ogromny wybór steków – każdy koneser dobrych, soczystych steków znajdzie coś dla siebie: od najlepiej znanych Rib Eye, przez stek Strip, filet Mignon czy stek Porterhouse. Kupując mięso, warto zwrócić uwagę na jego marmurkowanie, czyli mleczne białe linie, które możemy zauważyć w kawałku mięsa. Jest to tłuszcz, który podczas grillowania wytopi się, nadając mięsu wspaniały smak i pożądaną przez nas soczystość. Zgodnie ze starym przysłowiem powinniśmy pamiętać jednak, że co za dużo, to nie zdrowo – wybierajmy kawałki delikatnie przetykane marmurkowymi liniami.

Tłuszczu nie powinno być zbyt dużo. Kiedy wytapia się on w nadmiernej ilości i skapuje na żar, może nadać mięsu smak sadzy, a w mięsie pozostaną nieprzyjemne, chrzęszczące kawałki. Tłuszcz z brzegów możemy odciąć, zostawiając grubość około 5 mm. Nie usuniemy natomiast większych grudek tłuszczu, które znajdują się w środku mięsa, dlatego już w sklepie warto wybierać niezbyt tłuste kawałki.

Różne rodzaje steków na grilla

Stek Rib Eye

Niekwestionowany król grilla! Steki Rib Eye wykrawa się z antrykotu. Ich przerośnięta tłuszczem tkanka mięsna, gwarantuje największą przyjemność z jedzenia. Rib Eye charakteryzuje się dużym stopniem marmurkowatości, to właśnie delikatne ilości tłuszczu zapewniają niesamowity smak mięsa. Stek jest jednocześnie aromatyczny i delikatny, pochodzi z lekko obrobionej górnej części klatki piersiowej. Dzięki marmurkowatej strukturze tłuszczu jest bardzo dobry do szybkiego grillowania w wysokiej temperaturze. Rib Eye ma charakterystyczne oko tłuszczowe. Przed umieszczeniem na ruszcie, odetnij zewnętrzną warstwę tłuszczu, zostawiając grubość około 5 mm, żeby podczas grillowania ograniczyć wytapianie jego zbyt dużej ilości.

Sprawdź przepis: Stek Tomahawk Rib Eye z grillowaną kukurydzą i Stek Rib Eye podany z sosem chimichurri z dodatkiem ananasa

Stek rib eye

Tomahawk

Stek tomahawk to stek wołowy typu Rib Eye o specjalnym cięciu, z pozostawioną co najmniej 12-centymetrową kością żebrową. Tomahawka wycina się ze środkowej części antrykotu, czyli długiego mięśnia biegnącego wzdłuż kręgosłupa i przyrastającego do kręgów piersiowych. Delikatna, marmurkowata struktura wpływa na wyjątkową soczystość mięsa i wyrazisty smak.

Stek Tomahawk rodzaje steków

Sprawdź przepis: Stek Tomahawk z masłem cytrynowym i miętą

Rodzaje steków: Stek Strip

Ten stek pochodzi z grubego rostbefu i bywa nazywany stekiem klubowym lub nowojorskim. Dosyć chudy kawałek mięsa, nieco twardszy od steku z antrykotu lub polędwicy, za to bardzo wyrazisty w smaku. Składa się z mało pracującego mięśnia, longissimusa, który sprawia, że mięso jest szczególnie delikatne, chociaż nie tak delikatne jak pobliski mięsień lędźwiowy lub polędwica. W przeciwieństwie do polędwicy – longissimus – jest to mięsień dużych rozmiarów, dzięki czemu można go kroić na większe porcje.

Stek strip stek nowojorski

Filet Mignon

Steki z polędwicy, są bardzo miękkie, lecz także odpowiednio drogie. Piecze się je bardzo krótko, metodą bezpośrednią w bardzo wysokiej temperaturze. To kawałek mięsa wycięty z mniejszego końca polędwicy. Biegnie ona po obu stronach kręgosłupa i jest zwykle wycinana jako dwa długie kawałki mięsa. Bywa też, że polędwica jest sprzedawana w całości. Filet Mignon kupujemy zwykle w formie okrągłego kawałka otrzymanego z cieńszego końca polędwicy. Często jest to najdelikatniejsza i najbardziej chuda część. Filet z Mignon ma łagodniejszy smak niż inne kawałki mięsa. Ze względu na niewielką ilość filetu, który można pozyskać z każdego zwierzęcia, jest to generalnie najdroższy kawałek mięsa.

Filet mignon stek

Stek Porterhouse

Klasyczny stek, który grilluje się najpierw metodą bezpośrednią w wysokiej temperaturze, a następnie w niższej. Stek Porterhouse jest zbliżony do steku T-bone, ale jest od niego większy. Wycina się go z kością, oddzielającą delikatną polędwicę od soczystego rostbefu. Ze względu na swoje rozmiary Porterhouse doskonale nadaje się jako danie dla 2 osób. Zawiera kręgi lędźwiowe w kształcie litery „T” z odcinkami wewnętrznego mięśnia skośnego brzucha po obu stronach. Steki Porterhouse są wycinane z tylnego końca polędwicy i dlatego zawierają jej większą część.

Sprawdź przepis: Stek Porterhouse z fermentowanym pieprzem i wędzoną solą

stek porterhouse

Stek T-Bone

Jest podobny do steku Porterhouse, lecz z mniejszym kawałkiem polędwicy, ponieważ pochodzi z umiejscowionego bardziej z przodu, kawałka tuszy wołowej. Porterhouse pochodzi z końca krótkiej polędwicy (koniec znajdujący się najbliżej grzbietu wołu), natomiast T-Bone wycinany jest z przedniej części polędwicy, gdzie znajduje się jej węższa część. T-Bone różni się więc odrobinę od Porterhouse’a, ponieważ zawiera nieco mniej polędwicy. Zarówno T-Bone, jak i Porterhouse to dwa rodzaje steków bardzo chętnie wybierane na grilla.

Sprawdź przepis: T-Bone Stek z grillowanymi warzywami i sosem czosnkowym

Stek T-Bone

Stek Sirloin

Wykrojony z cienkiego rostbefu stek, odznacza się delikatnym marmurkowaniem i doskonale nadaje się na szaszłyki. Mięso jest najlepsze, gdy niteczki tłuszczu są w nim dobrze widoczne. Stek Sirloin jest wycinany z polędwicy cięciem subprimal, w miejscu, gdzie wykrawa się T-Bone, Porterhouse i steki klubowe. Polędwica dzieli się na kilka rodzajów steków, z czego Sirloin jest najbardziej ceniony.

Stek Sirloin

Rodzaje steków: stek z Łaty

Ten stek wykrawa się z łaty, poniżej polędwicy. Ma płaski, owalny kształt i długie wyraźne, widoczne włókna. Cieszy się coraz większą popularnością, należy zawsze pokroić go w poprzek włókien. To chudy kawałek mięsa, który nadaje się zarówno do pieczenia w piekarniku, jak i do grillowania jak duży stek. Mięso jest stosunkowo tanie i aromatyczne.

Stek Skirt

Stek ten jest gęsto przerośnięty tłuszczem. Wykrawa się go z przepony wołowej i niekiedy bywa bardzo łykowaty. Po grillowaniu jest jednak bardziej soczysty i aromatyczny niż stek z łaty, zwłaszcza gdy wcześniej leżał w marynacie.

Ligawa: stek w fałszywej polędwicy

Ligawa, nazywana inaczej fałszywą polędwicą pochodzi z udźca, a dokładniej z mięśnia, który utrzymuje kręgosłup w części krzyżowej. Jest to mięsień półścięgnisty z długimi włóknami otoczony tkanką tłuszczową i cienką błoną.

Kiedy steki są upieczone?

Pożądany stopień wypieczenia większego kawałka mięsa, można łatwo sprawdzić za pomocą specjalnego termometru. Należy go wbić w najgrubszą część mięsa i jeżeli temperatura jest niższa o 2-5 stopni od oczekiwanej, mięso można zdjąć z grilla. Większe kawałki pieczeni wołowej, lub udziec jagnięcy nadal bowiem się pieką, kiedy odpoczywają – zawinięte w folię aluminiową w temperaturze pokojowej. W tym czasie w ich wnętrzu rozchodzą się soki.

Termometrem znacznie trudniej sprawdzić stopień wypieczenia steków i kotletów, gdyż w obu przypadkach temperaturę należy mierzyć dokładnie w środku mięsa. Zdecydowanie łatwiej zrobić to palcem. Większość surowych steków jest miękka jak głąb kciuka rozluźnionej dłoni i stopniowo twardnieje w trakcie pieczenia.

Może zainteresować Cię również: Perfekcyjny stek z grilla

Grillowany stek Tomahawk

Jakie są rodzaje steków i jak je grillować?

Omówione rodzaje steków możesz w bardzo łatwy sposób przygotować na grillu. Jak powinno się przyprawiać steki? Potrzebujesz jedynie soli i pieprzu – aby przygotować perfekcyjny stek nie potrzebujesz wielu składników, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Zwykła, sklepowa sól warzona nie dorównuje jakością gruboziarnistej soli morskiej. Ponadto zawiera jod, który nadaje stekom metaliczny posmak. Mięso przyprawiaj również świeżo mielonym pieprzem, który posiada doskonały aromat. Steki powinniśmy posolić i pozostawić na 20-30 minut w temperaturze pokojowej, wtedy mamy pewność, że sól zdąży przeniknąć do mięsa, dodatkowo ogrzane steki grillują się szybciej i są bardziej soczyste. Nie należy wrzucać na ruszt mięsa wyjętego bezpośrednio z lodówki.

Stek smarujemy cienką warstwą oliwy z oliwek, przyprawiamy solą i pieprzem, wrzucamy na mocno rozgrzany grill i w zależności od grubości mięsa i pożądanego stopnia wysmażenia, grillujemy około 3-4 minut z każdej strony.