Grillowanie to temat niezwykle obszerny. Obejmuje zarówno podstawową wiedzę jak i tą dla tych bardziej zaawansowanych. Czy za każdym razem powinno się czyścić ruszt do grillowania? Co zrobić kiedy pojawią się płomienie? Kiedy należy grillować z zamkniętą pokrywą? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziecie poniżej!

Czy za każdym razem powinno się czyścić ruszt do grillowania?

Tak, powinno się to robić za każdym razem, nie tylko dlatego, że dzięki temu ruszt lepiej wygląda, lecz także z tego powodu, że grillowane produkty szybko przywierają do nieoczyszczonych prętów. Z czystego rusztu łatwiej je zdjąć, a ponadto pozostawia on na nich apetyczny wzór prążków.

Wiedza o Grillowaniu

Aby łatwo oczyścić ruszt grilla, rozgrzej grill do 260 stopni i w rękawicach termoizolacyjnych kilka razy przeciągnij po prętach drucianą szczotką na długim trzonku, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia.

Jak oczyścić pozostałe elementy grilla?

Mniej więcej raz w miesiącu grill należy oczyścić nieco dokładniej. Powinno się wtedy ściśle przestrzegać wskazówek producenta. Umyj grill ługiem mydlanym za pomocą gąbki. Sadzę i zanieczyszczenia, które gromadzą się w pokrywie grilla, należy regularnie zdrapywać. Podnieś ruszt, oczyść szczotką palniki, kocioł grilla i tackę na ściekający tłuszcz.

Wyczerpujące wskazówki, dotyczące konserwacji i czyszczenia grilla znajdziesz w instrukcji obsługi. Jeśli masz grill na węgiel drzewny, pamiętaj że popiół zawiera wodę – jeżeli pozostanie w kotle grilla na dłużej, może być przyczyną powstawania rdzy.

Czy przed rozpoczęciem grillowania należy smarować ruszt olejem?

Nie zaleca się robienia tego, choć robi tak wielu amatorów grillowania. Weź pod uwagę, że kapiący z rusztu olej może być przyczyną pojawienia się płomieni zarówno w grillu na węgiel drzewny jak i w grillu gazowym. Smarując olejem tylko przeznaczone do grillowania produkty a nie ruszt grilla, oszczędzasz tłuszcz a ponadto ułatwiasz sobie ich późniejsze zdejmowanie z rusztu.

Wiedza o Grillowaniu – Co zrobić gdy pojawią się płomienie?

Do pojawienia się płomieni w grillu węglowym, dochodzi najczęściej w pierwszych sekundach po ułożeniu produktów na ruszcie, lub natychmiast po ich przewróceniu na druga stronę. Wówczas należy najpierw zamknąć pokrywę grilla i przymknąć górne wywietrzniki do połowy. Ograniczy to dopływ tlenu, co zazwyczaj wystarczy do ugaszenia płomieni. Ogień można obserwować przez szczeliny wywietrzników.

Jeśli płomienie nie zgasną, należy unieść pokrywę grilla i umieścić grillowane produkty w strefie znajdującej się poza bezpośrednim działaniem żaru. To między innymi dlatego należy zawsze dysponować powierzchnią pozwalającą na grillowanie metodą pośrednią. Po kilku sekundach kapiący tłuszcz się wypali a płomienie znikną. Wówczas grillowane produkty można ułożyć bezpośrednio nad żarem.

Wiedza o Grillowaniu

W grillach gazowych, ogień pojawia się rzadziej, ponieważ większość urządzeń tego rodzaju, skonstruowana jest tak, by tłuszcz nie mógł kapać bezpośrednio na palniki. Na przykład palniki w grillach gazowych Weber, zaopatrzone są na ogół w pochyłe stalowe osłony.  Nie tylko całkowicie zapobiegają powstawaniu płomieni, lecz również sprawiają, że skapujące na nie płyny oraz tłuszcz, zamieniają się w aromatyczny dym.

Sposób postępowania w razie pojawienia się płomieni w grillu gazowym, jest taki sam jak w grillach opalanych węglem drzewnym: najpierw należy zamknąć grill pokrywą, a jeśli to nie pomoże, produkty umieszcza się w strefie przeznaczonej do grillowania metodą pośrednią.

Kiedy należy grillować z zamkniętą pokrywą grilla?

Tak często jak tylko to możliwe. Obojętnie jakiego grilla używamy – opalanego węglem drzewnym czy gazowego – jego pokrywa spełnia naprawdę ważną rolę. Zmniejsza dopływ tlenu i wpływa na to, że grillowane produkty pieką się zarówno od dołu jak i od góry.

Podczas gdy ich spodnia strona wystawiona jest na działanie wyższej temperatury, ciepło odbijane od pokrywy przyspiesza proces grillowania. Gdyby nie pokrywa grilla, żar węglowy traciłby ciepło o wiele szybciej a grillowane produkty musiałyby pozostać na ruszcie dłużej, ulegając nadmiernemu wysuszeniu.

Wiedza o Grillowaniu

Ponadto, gdy pokrywa grilla jest zamknięta, ruszt staje się bardziej gorący, a jego temperatura oddziałuję bezpośrednio na grillowane potrawy. I wreszcie: pokrywa grilla zatrzymuje zapachy i sprzyja wchłanianiu ich przed grillowane produkty.

Nie używając pokrywy grilla, dużo tracimy. Jedyny wyjątek stanowi grillowanie cienkich produktów takich jak kromki chleba czy tortille. Pieką się one tak szybko,  że rozsądniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie podniesionej pokrywy grilla i niespuszczanie ich z oka.