Jedną z najważniejszych umiejętności, jakie zdobywa kucharz, jest zdolność zastąpienia jednego składnika drugim. Filety z mięsa tuńczyka w razie potrzeby można zastąpić filetami z koryfeny, zamiast steku Porterhouse możemy przyrządzić stek T-bone. Jeśli jednak chodzi o grilla – tutaj nie powinniśmy iść na ustępstwa, ponieważ nie ma żadnej alternatywy dla wysokiej jakości. Czym zatem kierować się przy zakupie grilla gazowego? Jak wybrać właściwy grill?

Właściwy grill: jak wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się tym, gdzie chcemy grillować, dla ilu osób najczęściej grillujemy oraz tym, jakie udogodnienia powinien posiadać grill. Wiele osób zwraca uwagę na to, czy model ma szafkę, do której schowamy 11-kilogramową butlę gazową, ważna jest także możliwość zastosowania wymiennych wkładów oraz rodzaj rusztów. Zwróć także uwagę na moc grilla, liczbę palników oraz rodzaj piekarnika. Piekarnik wykonany z odlewu dużo lepiej będzie utrzymywał temperaturę.

Sprawdź sposób budowy i czas gwarancji

Grill jest jednym z tych nabytków, które powinny wytrzymać wiele lat. Zwykle stoi pod gołym niebem, narażony na działanie warunków atmosferycznych, więc musi być solidnie zbudowany. Jeśli wybierzesz grilla ze stali szlachetnej, pamiętaj o tym, że powinien mieć on masywną konstrukcję. Bardzo wytrzymałe są także emaliowane powierzchnie. Sprawdź wszystkie kanty grilla, nie powinno być tutaj ostrych krawędzi. Zwróć uwagę na wykończenie – krzywa rama lub asymetryczne drzwiczki to przykład braku staranności wykonania.

grill gazowy

Sprawdź wnętrze grilla

Wnętrze i konstrukcja grilla są ważniejsze od zewnętrznego wyglądu. Sprawdź, czy pokrywa łatwo się otwiera i zamyka. Czy jest dostatecznie stabilna czy też chwiejna? Zwróć uwagę również na to, czy grill ma mocne pręty, w końcu będą przez najbliższe lata regularnie używane.

Palniki we właściwym miejscu

Nierównomierna temperatura jest zmorą każdego miłośnika grillowania. W prawidłowo skonstruowanym grillu, palniki rozmieszcza się w jednakowych odstępach w komorze spalania. Metalowe szyny osłaniają palniki i odprowadzają skapujący tłuszcz daleko od płomieni. Dodatkowo rozprowadzają równomiernie ciepło w komorze grilla.

Zapewnij sobie dużo miejsca

Na ruszcie grilla musi być wystarczająco dużo miejsca na grillowanie produktów. Zwróć uwagę, że wiele przepisów wymaga grillowania metodą pośrednią i bezpośrednią, a to oznacza, że produkty mogą być często przesuwane z jednej strefy do drugiej.

grill gazowy

Więcej mocy nie oznacza lepszego jedzenia

Według powszechnie panującej opinii im większa moc grilla, tym lepiej się grilluje. Jednak nie zawsze się to sprawdza. Moc znamionową grilla jest mierzymy w kilowatach. Dawniej istniały grille gazowe, które z trudem wytwarzały wysokie temperatury. Dziś to nie problem. Gdy powierzchnia grilla nie jest zbyt duża, wystarczająca jest moc znamionowa od 2 do 3 kW.

Grill gazowy – nie trać z oczu najważniejszego

Kupując grill gazowy, należy sprawdzić, gdzie skapuje tłuszcz. Tłuszcz jest łatwopalny i jeśli nie zostanie dobrze odprowadzony z wnętrza grilla, może być przyczyną powstawania płomienia. Dobrze zaprojektowany system grillowania, obejmuje także tackę na skapujący tłuszcz, która jest łatwo dostępna od frontowej strony grilla. Sama tacka powinna być głęboka na szerokość dłoni i w miarę możliwości wyposażona w jednorazowe wkładki, znacznie ułatwiające jej oczyszczanie.

Jakość dodatkowego wyposażenia

Obecnie dostępne mamy grille wyposażone w dodatkowe urządzenia , takie jak palnik boczny albo rożen obrotowy. Dostarczają one jeszcze więcej przyjemności z grillowania, o ile są dobrej jakości. Palnik boczny powinien być dostatecznie mocny, by dało się na nim normalnie gotować, w przeciwnym razie nie warto marnować na niego pieniędzy. Palnik musi mieć składaną pokrywę, w innym wypadku zajmuje cenną powierzchnię, kiedy jest nieużywany. Pokrywa chroni palnik boczny przed wiatrem i zwiększa jego moc. Jeśli kupujesz grill z rożnem, przetestuj jego silnik. Rożen powinien być bardzo wytrzymały, tak samo kotewki mocujące. Na koniec zwróć uwagę na położenie rożna. Jeżeli silnik albo rożen umiejscowiono nad palnikiem bocznym, możliwości tego grilla będą ograniczone.

Sprawdź także: Grill gazowy – ranking najlepszych modeli!