Grill360 Grillopedia - Encyklopedia Grillowania Wołowina i jagnięcina – Co powinieneś wiedzieć?

Wołowina i jagnięcina – Co powinieneś wiedzieć?

  decofire
  0 2178
  Wołowina i jagnięcina – Co powinieneś wiedzieć?

  Gdy kupujesz droższy stek, płacisz wyższa cenę przede wszystkim za delikatność mięsa. Zatem stek z polędwicy kosztuję więcej niż stek z łaty, choć ten drugi ma znacznie bogatszy smak. Drogie i delikatne steki takie jak porterhouse, t-bone, stek z polędwicy albo z rostbefu, pochodzą z mięśni, które są mniej obciążone kiedy zwierzę normalnie się porusza. Inne steki takie jak z stek z łaty czy cienkiego rostbefu pochodzą z bardziej obciążonych mięśni.

  Wołowina i jagnięcina – Smak mięsa zależy od paszy

  Bydło naturalnie żywi się trawą. Jednak zaopatrzenie zwierząt w całoroczny dostęp do świeżej trawy, byłoby bardzo drogie. Znacznie taniej jest trzymać bydło w oborze i karmić je treściwszą paszą na bazie zboża. Zwierzęta rosną szybciej a ich mięso staję się bardziej delikatne. W porównaniu z bydłem opasowym, bydło pastwiskowe jest chudsze i rozwija się bez dodatków antybiotyków i hormonów. Jego mięso jest mniej delikatne za to bardziej wyraźne w smaku.

  Kryteria jakości wołowiny

   

  wołowina i jagnięcina

  Najważniejszymi kryteriami przy zakupie wołowiny jest dojrzałość mięsa i zawartość tłuszczu. Zwłaszcza marmurkować czyli tłuszcz śródmięśniowy, który w postaci cienkich niteczek przerasta włókna, ma decydujące znaczenie dla smaku i soczystości grillowanego steku. Dojrzewanie mięsa w odpowiednich warunkach, również ma ogromny wpływ na to, że po upieczeniu jest ono delikatne i aromatyczne. W czasie procesu dojrzewania, enzymy zamykają tkankę mięśniową i mięso kruszeje. Przy zakupie wołowina powinna mieć barwę od różowej po jasno czerwoną. Jeśli mięso jest ciemnoczerwone bądź brunatne, pochodzi od starszych zwierząt i prawdopodobnie będzie nieco łykowate. Powierzchnia mięsa powinna być wilgotna, lecz w żadnych wypadku nie mokra ani lepka.

  Chrupiące i zarumienione mięso jest smaczniejsze

  Niezależnie od tego jaki kawałek mięsa grillujesz, będzie ono lepsze jeśli delikatnie się przypiecze na brązowo. Zawarte w nim białko i cukry, karmelizują się pod wpływem wysokiej temperatury i wytwarzają mnóstwo substancji zapachowych i aromatycznych. Ci, którzy uważają, że mięso przy tym wysycha, nie mają racji, bowiem tą teorię odrzucono już dawno temu. Chrupiąca przypieczona skórka, oprócz tego, że jest aromatyczna, chroni mięso przez wysuszeniem.

  wołowina i jagnięcina

  Przed grillowaniem osusz mięso papierowym ręcznikiem, ponieważ przy nadmiarze wilgoci, bardziej się ono ugotuję niżeli przypiecze na brązowo. Wołowinę należy solić dopiero 20-30 minut przed grillowaniem, gdyż pod wpływem dłuższego działania soli z mięsa wypływają krew i soki, a jego powierzania staję się wilgotna lub nawet rozmoknięta. W każdym razie, mięso zawsze należy posolić przed grillowaniem, gdyż po upieczeniu, sól nie może już w nie wnikać.

  GD Star Rating
  loading...
  Wołowina i jagnięcina - Co powinieneś wiedzieć?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

  PODOBNE ARTYKUŁY