Burgery to doskonały pomysł na grill party dla większej liczby osób. Za jednym zamachem przygotujesz kilka kotletów do burgerów na raz. Wystarczą jeszcze tylko chrupiące dodatki i ulubione sosy. Pamiętaj też, że burger nie zawsze musi być zrobiony z wołowiny. Oto kilka doskonałych alternatyw.

Jagnięcina

Wybierz ją, jeśli masz ochotę na mięso o szczególnie intensywnym smaku. Odrobinę mielonej jagnięciny, możesz dodać do burgera wołowego lub użyć samego mięsa jagnięcego. Najlepsze burgery jagnięce udają się z mięsa pochodzącego z łopatki. Poproś swojego rzeźnika, żeby zmienił je specjalnie dla Ciebie. Jagnięcina, podobnie jak wołowina, powinna zawierać 20% tłuszczu.

Burger z jagnięciny

Burger z wieprzowiny

Przygotowane z niej burgery należą do najbardziej soczystych. Mięso to trzeba wprawdzie piec nieco dłużej niż wołowinę, co w większym stopniu pozbawia je wilgoci, lecz za to wieprzowina przeważnie zawiera znacznie więcej tłuszczu i wody. Również chude mięso drobiowe, na przykład z kurczaka, można uzupełnić odrobiną wieprzowiny. Wyczujesz w smaku, o ile bardziej aromatyczne i soczyste staną się wówczas burgery.

Sprawdź także: Jak grillować burgery – 5 praktycznych porad

Burger z mięsem wieprzowym

Drób

Niektóre z popularnych burgerów robi się z mielonego mięsa kurzego lub indyczego. Delikatne aromaty tych chudych rodzajów mięsa, dopuszczają do głosu inne cenne dodatki, jak posiekane zioła lub drobno pokrojone warzywa. Jasne mięso z piersi jest zbyt chude na burgery, lecz ciemniejsze mięso z udek nadaję się na nie bardzo dobrze. Jak w przypadku wszystkich burgerów z chudego mięsa, trzeba użyć substancji wiążącej i chłodzić surowe burgery przez godzinę.

Hamburger z kurczaka

Burgery możesz także podawać z panierowanym filetem z kurczaka. Zdrową panierkę a’la KFC przygotujesz w prosty sposób ze śniadaniowych płatków kukurydzianych. Możesz sięgnąć także po panierkę do dań smażonych popularną w kuchni azjatyckiej, czyli panko. Taka wersja z pewnością zasmakuje najmłodszym gościom!

Burger z kurczakiem KFC

Ryby i owoce morza

Nie każde morskie stworzenie nadaję się na burgery. Najlepsze są krewetki, łosoś i tuńczyk. Ich mięso ma ścisłą konsystencję, nie rozpada się więc również po posiekaniu lub zmieleniu w maszynce do mięsa. Mimo to powinno się do niego dodać substancję wiążącą, aby zapobiec rozpadnięciu się burgera na kawałki. Zwykle używa się bułki tartej i jaja. Poza tym, burgery z owoców morza przed grillowaniem powinno się włożyć co najmniej na godzinę do lodówki, aby stwardniały.

Burger z rybą

Burger warzywny

Najzdrowsze burgery przyrządza się ze składników roślinnych. Z fasoli z puszki otrzymuję się piękne kotlety, należy tylko uprzednio opłukać fasolę wodą, odsączyć i rozdrobnić w mikserze. Masę miesza się następnie z jajkiem i bułką tartą, żeby stała się zwięzła. Odrobina drobno posiekanych warzyw dodaje jej wilgoci i smaku. Wegetariańskie burgery są zasadniczo bardzo miękkie. Powinno się je zatem chłodzić co najmniej przez godzinę, a następnie piec na dziurkowanej patelni grillowej lub żeliwnej płycie do grillowania. Burgery wegetariańskie możemy przygotować także z buraków, szpinaku, ciecierzycy lub sera.

Burger wegetariański

Sprawdź także: Jakie mięso na burgery wybrać?

Przepisy na burgery

Szukasz przepisów na tradycyjne burgery? Zapraszamy do naszego działu: Przepisy na burgery z grilla.