Grillując zaburzamy często proporcje podstawowych komponentów, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Mowa o białkach, tłuszczach i węglowodanach. Niestety często takie uczty kończą się zjedzeniem zbyt dużej ilości białka, która pokryłaby nasze zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy na najbliższe 2-3 dni. Białko w naszej codziennej diecie powinno stanowić zaledwie 20-30%, tłuszcze 15-20%, zaś węglowodany najwięcej, bo aż 50-65%. Proporcje te mogą oczywiście ulec zmianie w zależności od stylu życia, aktywności fizycznej, wieku czy choroby.

Zbilansowanie posiłków

Bardzo ważną zasadą o której trzeba pamiętać, jest podział na 3 lub 5 posiłków. Podczas, gdy zaplanowaliśmy danie z grilla na nasz obiad, a w ciągu dnia spożywamy 5 posiłków, to możemy przeznaczyć 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie, czyli około 690 kcal*. Jeśli zaś zjadamy 3 posiłki, to na obiad mamy nieco większą rezerwę kaloryczną- 1000 kcal. Często natomiast rozpalamy grilla wieczorem, na kolację, która z reguły jest lżejsza i mniej kaloryczna w stosunku do obiadu (460-600 kcal).
Dbajmy o proporcje na talerzu poszczególnych elementów dania, czyli ćwiartkę przeznaczmy na mięso, kolejną na węglowodany złożone, czyli ulubioną kaszę/ ryż brązowy/ pełnoziarnisty makaron/ pełnoziarniste pieczywo, a pozostałą połowę na grillowane warzywa .

akademia-zdrowego-grillowania. Zbilansowanie posiłków

Zbilansowanie posiłków – przykładowe wzorowe danie

Poniżej przedstawiam Wam przykładowe, pełnowartościowe danie z grilla, którego wartość kaloryczna to 690 kcal.
– pierś z kurczaka (jako główne źródło białka w tym wypadku)- około 150 gram
– warzywa (jako główne źródło węglowodanów) -200 gram. Proponuję grillowane warzywa, o których przeczytacie w artykule „Jak grillować warzywa?”.
– mały ziemniak pieczony (źródło węglowodanów)- 80 gram
– grillowana pita- 1 sztuka (źródło węglowodanów)– 70 gram.
– sos na bazie oliwy z oliwek (jako główne źródło „dobrych” tłuszczów)- 30 gram.
Oto moje 2 sprawdzone sosy, które idealnie pasują do potraw z grilla i wzbogacą je w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe:

LIMONKOWO-BAZYLIOWY

Sok z 1 limonki
Pęczek bazylii
100 ml oliwy z oliwek
Sól morska
Świeżo mielony pieprz
Liście bazylii myjemy i  odsączamy. Wyciskamy sok z jednej limonki. Dodajemy oliwę. Całość miksujemy za pomocą blendera, następnie przyprawiamy solą i pieprzem.

akademia-zdrowego-grillowania-bilans-5

MIĘTOWO-CYTRYNOWY

Sok z 1 cytryny
Pęczek mięty
150 ml oliwy z oliwek
Sól morska
Świeżo mielony pieprz
Liście mięty myjemy i  odsączamy. Wyciskamy sok z jednej cytryny. Dodajemy oliwę. Całość miksujemy blenderem. Doprawiamy szczyptą soli i pieprzu.
Życzę smacznego i pamiętajcie, że trzymanie się tych zasad sprzyja w walce o smukłą sylwetkę, dobre samopoczucie i zdrowie!

*Przyjmując przeciętne dobowe zapotrzebowanie na energię – 2300 kcal.

akademia-zdrowego-grillowania-bilans-4