Konserwacja grilla jest bardzo ważna. Twój grill latami będzie Ci się odwdzięczał za okazaną mu troskę. Za każdym razem, kiedy używasz grilla, powinieneś dokładnie oczyścić ruszt i to właśnie wtedy, gdy jest mocno rozgrzany (bezpośrednio przed grillowaniem albo po nim). Szczotką drucianą na długim trzonku, usuń z rusztu resztki potraw, które do niego przywarły, także między prętami. Oprócz codziennego czyszczenia grilla, warto pamiętać także o gruntownym czyszczeniu.

Comiesięczna konserwacja grilla gazowego

Czyszczenie rusztu

Grill gazowy powinien być regularnie czyszczony i konserwowany, jeśli chcemy, aby posłużył nam przez długie lata. Po każdym użyciu grilla, powinniśmy wyczyścić dokładnie jego ruszt za pomocą drucianej szczotki. Dobrze sprawdzą się modele szczotek, które mają krótsze boki – dzięki nim wyczyścisz także przestrzenie między żeberkami rusztu. Po wyczyszczeniu rusztu warto nanieść na niego olej o wysokim punkcie dymienia, np. olej rzepakowy. Dzięki temu ruszt zostanie odpowiednio zakonserwowany.

Konserwacja grilla gazowego

Co zrobić, kiedy ruszt zardzewiał?

Warto podkreślić, że żeliwo ma tendencje do rdzewienia. Brak odpowiedniej konserwacji rusztu oraz brak użytkowania grilla przez dłuższy czas sprawiają, że może pojawić się na nim rdzawy nalot. Nawet jeżeli ruszt Twojego grilla zardzewiał, możesz bez problemu przywrócić mu dawny blask.

Na początku za pomocą drucianej szczotki usuń dokładnie rdzę z rusztu. Szczotka powinna być wykonana z trwałej stali nierdzewnej tak, aby bez problemu usunąć osad z rusztu.

Ruszt, który wyczyścimy dokładnie szczotką, bardzo mocno rozgrzewamy na około 10 minut, a następnie schładzamy. Umieszczamy go w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń i dokładnie myjemy za pomocą gąbki.

Tak oczyszczony ruszt dokładnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego, a następnie nasmarować olejem roślinnym o wysokiej temperaturze dymienia, np. oleju rzepakowego. Aby dokładnie nasmarować przestrzenie między żeberkami rusztu, możemy użyć pędzelka silikonowego albo oleju, który znajduje się w spray’u.

Czyszczenie aromatyzerów

Warto także wyczyścić aromatyzery, które odparowują skapujący na nie tłuszcz i marynaty. Jeżeli czyścimy grill gazowy w ramach codziennej konserwacji, szyny nie muszą być demontowane. Warto natomiast raz na jakiś czas, podczas gruntownej konserwacji, zdjąć je i oczyścić ze wszystkich stron. Podczas nagrzewania grilla w wysokiej temperaturze spalają się resztki, które znajdują się na szynach. Należy później przeczyścić aromatyzery za pomocą drucianej szczotki.

Czyszczenie aromatyzerów

Czyszczenie boków grilla i piekarnika

Wewnątrz grilla warto także wyczyścić boki piekarnika i sam piekarnik. Możemy to zrobić za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej, tej samej, której używaliśmy do czyszczenia rusztu.

Czyszczenie piekarnika w grillu

Instrukcja czyszczenia grilla gazowego

  1. Kiedy grill jest ciepły, ale już nie gorący, umyj gąbką jego pokrywę, aby usunąć uporczywy osad sadzy.
  2.  Zdejmij ruszt grilla i oczyść metalowe szyny, które osłaniają palniki boczne (użyj do tego celu drobnej szczotki, najlepiej takiej którą czyścisz ruszt grilla). Dzięki temu unikniesz strzelających płomieni. Jeśli często grillujesz, doradzamy czyszczenie grilla częściej niż raz w tygodniu.
  3.  Szczotką drucianą ostrożnie oczyść palniki. W tym celu kilkakrotnie  przeciągnij nią wzdłuż boków palników. Nie przyciskaj zbyt mocno szczotki, aby nie uszkodzić palników.
  4.  Szpachelką z tworzywa sztucznego albo łopatką do zdrapywania ciasta usuń osady tłuszczu z kotła grilla. Jeżeli grill jest wyposażony w tackę na skapujący tłuszcz, zbierz do niej zanieczyszczenia, a potem ją wyrzuć.
  5.  Kocioł grilla umyj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zachowaj przy tym ostrożność, żeby woda nie dostała się do środka palników.
  6. Złóż grill i po miesiącu powtórz czyszczenie.

Konserwacja i czyszczenie grilla węglowego

Gdy grill ostygnie, usuń popiół z kotła, ponieważ popiół chłonie wilgoć powietrza, po każdym użyciu należy go usunąć z kotła. Jeżeli grill jest wyposażony w wyjmowany popielnik, należy go opróżnić po każdym użyciu. Kocioł grilla przetrzyj gąbką lub ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie. Zapobiega to powstawaniu uporczywych osadów sadzy w kotle.

Czyszczenie rusztu w grillu węglowym

Ruszt w grillu węglowym czyścimy tak samo, jak w grillu gazowym. Ważne, aby ruszt był wcześniej dobrze rozgrzany – dzięki temu będziemy mogli łatwiej usunąć zabrudzenia za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej. Oczyszczony ruszt możemy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Na koniec wycieramy ruszt do sucha i konserwujemy, nakładając na niego olej o wysokiej temperaturze dymienia.

Czyszczenie rusztu w grillu węglowym

Konserwacja grilla elektrycznego

Po zakończeniu grillowania należy oczyścić ruszt z pozostałości jedzenia. Najlepiej usunąć je za pomocą papierowego ręcznika, dzięki temu skrócimy czas wypalania rusztu. Po pozbyciu się resztek, przechodzimy do procesu wypalania: pokrętło grilla ustawiamy na największy stopień i zamykamy pokrywę. Zanieczyszczenia z rusztu będą wypalały się przez ok. 15-20 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Następnie przy pomocy czystej szczotki należy wyczyścić jeszcze ciepły ruszt. Ruszt możemy także przemyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie zakonserwować, smarując ruszt olejem roślinnym o wysokiej temperaturze dymienia, np. olejem rzepakowym.

Konserwacja grilla elektrycznego

Sprawdź także: Czyszczenie grilli elektrycznych – Porady eksperta Grill360 

  1. Gdy grill nieco ostygnie, ale będzie jeszcze ciepły, przetrzyj pokrywę gąbką lub ściereczką zmoczoną w delikatnym płynie. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu uporczywych osadów sadzy w pokrywie grilla.
  2. Wyjmij ruszt grilla. Szpachelką z tworzywa sztucznego, zeskrobać resztki tłuszczu z dna grilla. Jeśli grill jest wyposażony w tackę na skapujący tłuszcz, zsuń do niej zanieczyszczenia. Następnie opróżnij tackę.
  3. Wnętrze grilla przetrzyj wilgotną, ciepłą gąbką lub ściereczką. Uważaj aby nie zamoczyć elementów grzewczych.

Sprawdź także: Jak wyczyścić grill elektryczny Weber Pulse?