Butle do grilla napełnione są gazem. Na rynku do wyboru mamy ich kilka rodzajów. Butla gazowa 11-kilogramowa, 5-kilogramowa oraz butla gazowa Nano. Butle różnią się między sobą nie tylko wielkością ale także zawartością, bowiem w standardowych butlach znajduję się gaz propan-butan, z kolei w butlach Nano – czysty propan. Wybór butli może być nie lada wyzwaniem dla użytkownika grilla gazowego. Zatem według jakich kryteriów powinniśmy wybrać odpowiednią butlę gazową ?

Butla gazowa do grilla a jej wielkość

Wielkość butli powinna być wybierana pod kątem częstotliwości grillowania. Jeśli często grillujemy w naszym ogrodzie, nie tylko w sezonie, wybierzemy 11-kilogramową butlę gazową, która pozwoli nam na dłuższe grillowanie. Butla wypełniona jest mieszanką propan-butan.

Butla do grilla gazowego

Jeśli grillujemy jedynie od czasu do czasu, wybierzmy butlę do grilla 5-kilogramową. Taki rozmiar bez problemu zmieści się w większości grilli gazowych. Butla wypełniona jest mieszanką propan-butan. Uwaga! W każdym grillu sprzedawanym na polskim rynku, grille mają w standardzie podłączenie i reduktor do butli 5 i 11-kilogramowych. W tych butlach używany jest ten sam zawór, więc zamiennie możemy stosować 5 lub 11-kilogramową butlę.

Butla gazowa do grilla 5 kg

Na rynku dostępne są także nowoczesne butle kompozytowe na tzw. „Klik-On”, wypełnione czystym propanem. Poniżej zdjęcie butli kompozytowej Nano, 8-kilogramowej, z czystym propanem. Ten rodzaj butli posiada inny reduktor niż montowany w standardzie w polskich grillach gazowych, jednak bez problemu możemy dostosować go do naszych potrzeb. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na końcu tekstu w filmie Jak wybrać butlę gazową. Aby obejrzeć instrukcję video, możesz też kliknąć tutaj.

Butla kompozytowa

Większą butlą na tzw. „Klik-On” jest butla Dom Light, której pojemność wynosi 10 kg czystego propanu. Zarówno Nano, jak i Dom Light posiadają kompozytowe rączki, które podczas przenoszenia w niskich temperaturach, nie odmrożą nam dłoni. Zapewniają też pewniejszy chwyt niż klasyczna butla stalowa.

Butla do grilla Dom Light

 

Pamiętajmy jednak, że większe butle nie zawsze mieszczą się wewnątrz mniejszych grilli i wtedy, taka butla będzie musiała stać obok grilla. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są specjalne pokrowce na butle gazowe, które jednocześnie pozwalają zachować estetyczny wygląd naszego urządzenia.

 

Rodzaje butli gazowych do grilli

Zdecydowana większość dostępnych na rynku grilli gazowych jest zasilana standardową butlą z mieszanką gazów propan-butan (11 kg lub 5 kg) lub propan (8 lub 10 kg). Takie butle gazowe są dostępne na stacjach benzynowych lub w autoryzowanych punktach sprzedaży gazu na terenie całej Polski. W dobrej jakości sklepach do każdej butli dołączone są złącza i reduktor niezbędne do ich prawidłowego używania. Butla gazowa do grilla powinna posiadać także atesty dopuszczające do użycia na terenie Polski.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje butli, w tym również butle kompozytowe nowej generacji:

  • butla nr 1 – stalowa ważąca około 11 kg netto, mieszcząca w sobie 11 kg mieszanki gazu propan-butan
  • nr 2 – stalowa, 5-kilogramowa butla z mieszanką gazu propan-butan
  • nr 3 – „Dom Light” ważącą zaledwie 6,8 kg netto, mieszczącą w sobie 10 kg gazu propan
  • butla nr 4– „Nano Gas” ważącą zaledwie 5 kg netto, mieszczącą w sobie 8 kg gazu propan

Butle gazowe do grilla rodzaje

Butle kompozytowe nowej generacji dostępne są do zakupienia jedynie na stacjach benzynowych „BP”, na których też możemy dokonać wymiany pustej butli na pełną. Przy zakupie tych butli należy się również zaopatrzyć w reduktor „Klik-On”, czyli szybkozłączkę,  pozwalającą na podłączenie butli bez użycia klucza.

Który gaz będzie lepszy?

Użytkownicy grilli gazowych często zastanawiają się, jaka jest różnica między gazem propan-butan a czystym propanem.  Podstawowa różnica dotyczy temperatury wrzenia gazu. Butan zawarty w mieszance propan-butanu przestaje odparować, kiedy temperatura spada poniżej -0,5 C i pozostaje w stanie płynnym. To może spowodować, że nie będziesz mógł odpalić grilla gazowego, kiedy grillujesz w chłodniejszy, mroźny dzień. Czysty propan odparowuje nawet przy -42 C i nadaje się do stosowania w chłodnych miejscach, gdzie temperatura spada poniżej 0 stopni C. To ważna informacja szczególnie dla osób, które grillują w sezonie zimowym. Propan-butan użyty w ujemnej temperaturze znacznie szybciej się skończy. Zatem czysty propan, stosowany w butlach Nano i Dom Light, jest bardziej wydajny i posiada większą kaloryczność.

butle do grilla

Uwaga! Niestety, należy także pamiętać o tym, że butle Nano i Dom Light nie będą miały zastosowania w większych grillach gazowych. Przy większym zużyciu gazu, reduktor butli Nano automatycznie blokuje się.

Jak zamontować reduktor?

Wysokiej jakości grille gazowe posiadają reduktor w zestawie. Butle gazowe 11-kilogramowe i 5-kilogramowe mogą być stosowane zamiennie, ponieważ posiadają te same reduktory. Z kolei butle Nano posiadają zupełnie inny typ reduktora. Jest on jednak bardzo prosty do zamontowania i jego wymiana nie stanowi większego problemu. Posiadając instrukcję urządzenia, z którego korzystamy, z pewnością poradzimy sobie z  prawidłową instalacją reduktora. Jeśli zastanawiasz się, jaka butla gazowa będzie odpowiednia do Twojego grilla i jak zamontować reduktor, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy.

Jak podłączyć butlę gazową do grilla gazowego?

Wszystkie grille gazowe w Polsce posiadają wąż i reduktor w zestawie, który możemy podłączyć do standardowej, stalowej butli 11-kilogramowej. Natomiast jeżeli chcemy używać butli Nano lub Dom Light, potrzebny nam inny reduktor, który możemy dokupić.

Jak sprawdzić szczelność butli gazowej?

Aby sprawdzić szczelność podłączenia butli, należy miejsca podłączenia (zawór na butli, oba końce węża gazowego) spryskać pianką ze specjalnego testera lub wodą z mydlinami. Jakakolwiek nieszczelność będzie powodowała powstawanie bąbelków, które wskażą miejsce nieszczelności. Więcej o bezpieczeństwie butli gazowych przeczytasz na stronie AmeriGas.

Gdzie kupić butle gazowe do grilla gazowego?

Butla gazowa do grilla gazowego jest dostępna na stacjach benzynowych lub w autoryzowanych punktach sprzedaży gazu na terenie całej Polski. W tych miejscach również możemy taką butlę gazową napełnić, kiedy zużyjemy już cały gaz podczas grillowania.