Grillowanie cieszy się wielką popularnością, ale ten sposób przygotowywania potraw też ma swoje wady. Dym, który powstaje podczas smażenia potraw na ruszcie, to jeden z minusów – pozostawia na naszych ubraniach nieprzyjemny zapach i może przeszkadzać. Stanowi duży kłopot, szczególnie gdy mieszkamy w bloku, a obok mamy sąsiadów, którym dym wpada do okien. Jak temu zaradzić? Poznaj grill bezdymny – rozwiązanie przyjazne dla sąsiadów i środowiska! 

Grill węglowy w bloku – czy to możliwe?

Nie brakuje zwolenników przygotowywania potraw na tradycyjnym grillu węglowym, którzy uważają ten rodzaj grillowania za najlepsze możliwe rozwiązanie. Niestety, mieszkańcy bloków, którzy mają do dyspozycji jedynie balkon, mogli zapomnieć o korzystaniu z grilla węglowego – generuje on najwięcej dymu. Ponadto emituje szkodliwe substancje i zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie powinniśmy z niego korzystać, mieszkając w bloku. Czy wielbiciele grillowania z miasta nadal muszą całkowicie zrezygnować z grilli węglowych? Okazuje się, że niekoniecznie! Grill bezdymny to ekologiczny wariant grillowania na węglu drzewnym, który dzięki swojej konstrukcji nie generuje dymu!

Grill bezdymny – jak działa?

Skąd właściwie bierze się dym? Główną przyczyną jest tłuszcz, który skapuje z potraw na węgiel. Grill bezdymny posiada jednak innowacyjną, przemyślaną konstrukcję, która eliminuje ten problem. Wyposażony jest w specjalną misę, która zbiera tłuszcz, a tym samym zapobiega powstawaniu dymu. Co więcej, to rozwiązanie chroni także nasze zdrowie –  jeśli tłuszcz nie skapuje na rozżarzony węgiel, nie powstają szkodliwe substancje rakotwórcze!

Grill bezdymny lotus budowa

Grill bezdymny posiada specjalną komorę na wsypywany brykiet lub węgiel drzewny oraz termiczną obudowę zewnętrzną, która nie nagrzewa się. Stosuje się również specjalny system obiegu powietrza, który dodatkowo zapobiega powstawaniu dymu. Ponadto, rozpalanie ekologicznej wersji grilla węglowego jest znacznie łatwiejsze, niż na tradycyjnym modelu – funkcjonalne sprzęty wysokiej jakości (takie jak grille bezdymne Lotus Grill) posiadają wentylatory na baterie z regulowaną mocą, których nawiew znacznie przyspiesza proces rozpalania i pozwala na kontrolę stopnia żarzenia się węgla.

Jakie zalety ma grill bezdymny?

Nie musisz rezygnować z grillowania, jeśli mieszkasz w mieście. Możesz przyrządzać potrawy na ruszcie w sposób bezpieczny, zdrowy i ekologiczny! Grill bezdymny to rozwiązanie, które daje zupełnie nowe możliwości – nie szkodzisz środowisku, nie jesteś narażony na otrzymanie mandatu i nie zepsujesz swoich relacji z sąsiadami!  Lista zalet jest jednak znacznie dłuższa, oto niektóre z nich:

  • grille bezdymne to urządzenia poręczne, które świetnie się sprawdzą podczas grillowania w plenerze lub na wyjeździe
  • niewielki rozmiar umożliwia grillowanie nawet na małym balkonie
  • łatwe w demontażu, dzięki czemu ich czyszczenie nie stanowi problemu
  • obudowa nie nagrzewa się i jest odporna na temperaturę – obieg powietrza jest zamknięty, więc grillowanie jest bezpieczne
  • rozpalanie trwa tylko kilka minut i jest znacznie łatwiejsze niż w tradycyjnym grillu węglowym
  • przyrządzanie potraw nie szkodzi zdrowiu – tłuszcz nie ma kontaktu z żarzącym się węglem
  • węgiel znajduje się w specjalnym pojemniku – nawet podczas upadku grilla nie wydostanie się na zewnątrz
  • nowoczesne wzornictwo – grill wyróżnia się i przyciąga uwagę
  • sprzęt jest wydajny i nie zużywa dużo węgla

Zobacz także: Grill na balkon w bloku? Poznaj 5 zasad!

Grill bezdymny – czy to dobre rozwiązanie dla każdego?

Grill bezdymny to ciekawe rozwiązanie, które dzięki swoim zaletom jest coraz częściej wybierane. Warto jednak poznać również jego słabsze strony, aby dokonany zakup był w pełni świadomy.

Czy prawdą jest, że grill bezdymny nie generuje żadnego dymu? Nie do końca. Przez większość czasu rzeczywiście grillujemy zupełnie bez dymu, ale podczas rozpalania urządzenia dym może się pojawić. Jest to szczególnie ważne, gdy zdecydowaliśmy się grillować na balkonie. Czy można temu jakoś zaradzić? Istnieje kilka sposobów:

  • Wybieranie podpałki wysokiej jakości z pewnością ograniczy ilość dymu.
  • Dobrą praktyką jest również osuszenie mięsa ręcznikami papierowymi przed ułożeniem na ruszcie.
  • Wpływ na powstawanie dymu ma również czystość rusztu – zawsze należy zeskrobać z niego resztki pozostałe po przyrządzanych wcześniej daniach.

Pamiętaj również o tym, że chociaż urządzenie nie emituje dymu – nie oznacza to, że możesz grillować w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Jako miejsce do przygotowywania potraw z rusztu najlepiej sprawdzi się taras lub balkon. Jeśli chcesz grillować w domu, to wybierz pomieszczenie, które jest dobrze wentylowane i najlepiej rób to przy szeroko otwartym oknie. Palony węgiel zawsze emituje CO2, a więc dla własnego zdrowia należy zachować wszelkie środki ostrożności  – zalecamy grillowanie na świeżym powietrzu.

Inne sposoby na grillowanie bez dymu

Innym często wybieranym rozwiązaniem, które umożliwia bezpieczne grillowanie na balkonie bez dymu, jest grill elektryczny.

Wady i zalety grilla elektrycznego

Wiele osób twierdzi, że tego typu sprzęt nie jest w stanie zapewnić tak dobrego smaku, jak z tradycyjnego grilla, ale nie jest to wcale prawda. Nowoczesny sprzęt wysokiej jakości, który potrafi osiągać wysokie temperatury i posiada ruszty żeliwne – zapewnia smak, który dorównuje daniom przyrządzanym na grillu węglowym lub gazowym.

Może zainteresować Cię także: Jaki grill elektryczny wybrać?

Szukasz porad o grillowaniu? Wejdź na nasz kanał na YouTubie!