Jadąc w pełną pozytywnych emocji podróż do Ameryki Południowej, warto spróbować mistrzowskiego argentyńskiego grilla i Yerba Mate, czyli dwóch największych tradycji, a nawet rytuałów w rejonach rzeki Parana i zatoki Rio de la Plata. Pięknem tej kultury jest przykładanie szczególnej wagi do budowania relacji z innymi ludźmi we wszystkim, co się robi. Co oznacza asado? Kim jest asador i jak wygląda parrillada? Przekonaj się, jak przebiega grillowanie w Argentynie!

Jak wygląda grillowanie w Argentynie?

W Argentynie, jak i sąsiadujących państwach, grill jest niezwykle spektakularny w swojej prostocie. Nazywa się asado i polega na pieczeniu ogromnych kawałów mięsa zawieszonych nad ogniskiem na wbitych w ziemię palach, dookoła ognia. W przypadku największych części mięsa (ćwierćtusze lub półtusze wołowiny oraz całe tusze innych gatunków), wiesza się je na konstrukcjach przypominających metalowe krzyże. Rzadziej, mniejsze kawałki grilluje się na konstrukcji zwanej parrillada – to najzwyczajniejszy ruszt, zawieszony nad ogniskiem lub postawiony w jego pobliżu.

Grillowanie asado w Argentynie

Argentyńczycy są wirtuozami grillowanej wołowiny

Gauchos (ludzie hiszpańsko-indiańskiej krwi, zamieszkujący wiejskie tereny Ameryki Południowej) dopracowali rustykalne metody grillowania do perfekcji i dalej je podtrzymują. Dzięki temu asado stało się jednym z symboli kulinarnych Argentyny. Mięso wołowe z terenów Pampy (równiny w Ameryce Południowej) cieszy się opinią jednego z najsmaczniejszych i najzdrowszych mięs na świecie. Wynika to z hodowli bydła na otwartym, naturalnym terenie, bez użycia przyspieszaczy wzrostu w postaci hormonów. Nic więc dziwnego, że Argentyńczycy zasłynęli z największej konsumpcji wołowiny na świecie. Przeciętny mieszkaniec kraju zjada jej rocznie, średnio 100 kg – dwa wieki temu, średnia wynosiła o 80 kg więcej!

Mistrz argentyńskiego asado nosi miano asadora i sam przeprowadza proces pieczenia mięsa od samego początku do końca. Przy tak wielkich kawałkach zwierzyny, często oznacza to kilka godzin doglądania ognia i obracania mięsa. Ponadto, mimo że Argentyna również poszła z duchem czasu i zaczęto dbać o równość płci, rola asadora, według tradycji, uważana jest za typowo męskie zadanie. Żeńska część domostwa odpowiada za przygotowanie stołu i udzielanie gościny zaproszonym osobom. Właśnie w ten sposób przebiega grillowanie w Argentynie.

Asador grill Argentyna

Rytuał grillowania w Argentynie – sztuka pysznego jedzenia i budowania relacji

Cały rytuał zaczyna się jeszcze przed przybyciem gości. Asador rozpala ognisko, zazwyczaj używając samego drewna lub węgla drzewnego – szczególnie popularne jest drewno Quebracho. W przypadku rozpalania węgla, asador posypuje węgiel gruboziarnistą solą w celu uniknięcia wpływu węgla na smak mięsa. W międzyczasie pojawiają się zaproszeni goście, usadowieni przy stole nieopodal ogniska. Wypełniają czas rozmowami, anegdotami z życia, radością i budowaniem coraz bliższych relacji. Często żywym rozmowom, w oczekiwaniu na dania główne, towarzyszą salami i ser oraz lampka czerwonego wina w dłoni, czy też szczególnie popularna w Argentynie Yerba Mate, która świetnie łączy się smakiem i działaniem z potrawami z grilla. Podczas grillowania w Argentynie to punkt obowiązkowy!

Grill i Yerba Mate

 

Kolejną ciekawostką, jest sposób jedzenia. W odróżnieniu od naszych stołów pełnych sałatek, makaronów, ziemniaków, sosów i innych dodatków, w Argentynie praktycznie spożywa się samo mięso. Oczywiście stawia się na stole sałatkę warzywną – często z grillowanych warzyw, ale większość osób całkowicie ignoruje jej obecność, delektując się przepysznym, soczystym, pieczonym mięsem, które powala z nóg swoją jakością i starannym przyrządzeniem.

Podobnie nie wszystkie napoje są w argentyńskiej kulturze dozwolone do grilla. Przy tak dobrym mięsie nie powinno się pić napojów wpływających na czułość receptorów smakowych. Głównie pija się wino i Yerba Mate, które podkreślają i eksponują jeszcze bardziej smak poddymionej wołowiny oraz usprawniają trawienie. Popularna jest też czysta woda, z tym, że pod żadnym względem nie może być gazowana! O sokach, słodkich napojach gazowanych i innych intensywnych w smaku cieczach można zapomnieć.

Al pan – popularna metoda jedzenia

Wśród gauchos cieszy się popularnością metoda jedzenia al pan – mięso w chlebie. Gotowy kawałek mięsa chwyta się prosto w dłoń, z użyciem kromki chleba, aby nie poparzyć sobie dłoni. Zaś po chwili stygnięcia można ostrożnie gryźć taką kanapkę, uważając, żeby nie poparzyć sobie ust. W miastach używa się jednak sztućców i talerzy.

Karuzela zaproszeń – tak można by podsumować okazje do grillowania. Argentyńczycy nie potrzebują specjalnego pretekstu do przygotowania ogromnego asado. Zazwyczaj grillują w weekendy, ale i w tygodniu się zdarza – z tym, że wtedy z mniejszymi kawałkami mięsa, aby szybciej je upiec. Często przytrafia się, że każdy zaproszony chce się odwdzięczyć, więc w niedługim czasie sam organizuje asado i zaprasza te same osoby. Grillowanie i jedzenie pysznych potraw, przy kolejnych zaparzkach Yerba Mate, nie ma końca.

Yerba Mate – niezastąpiony towarzysz grilla w Argentynie

Towarzysz – tak właśnie błędnie tłumaczy popularny translator południowoamerykańskie słówko mate. W Argentynie mate oznacza naczynko do spożywania intrygującego napoju Yerba Mate. Ale czym jest yerba i dlaczego tak doskonale pasuje do grilla?

Yerba Mate to susz z Ostrokrzewu Paragwajskiego (ilex paraguariensis, St.Hillaire), którego napar był czczony przez plemiona Indian Guarani – odkrywców smaku i pozytywnego wpływu na organizm tego ziela. W Ameryce Południowej poza pobudzającym, odżywczym i poprawiającym trawienie działaniem, yerba szczególnie jest doceniania za relacje, jakie buduje rytuał jej spożywania oraz podejście do życia, jakiego rytuał picia mate uczy.

Podobnie jak z asado, rytuał Yerba Mate polega na wspólnym siedzeniu przy rozmowach i popijaniu kolejnych zalań naparu. Wszyscy zajmują miejsce w kręgu, jest jedno naczynko z zaparzoną yerbą, które wędruje kolejno od osoby do osoby. Każdy dostaje pełne zalanie i po wysiorbaniu go, oddaje mate cebadorowi (zalewający – zazwyczaj gospodarz), który zalewa ponownie napar wodą z termosu i podaje kolejnej osobie w kręgu. W Argentynie jednak nie pija się yerby głównie z uwagi na jej właściwości, a bardziej z uwagi na towarzystwo i zacieśnianie relacji, dzieląc się naparem. Cel jest dokładnie taki sam jak przy rytuale asado, co można połączyć i jeszcze bardziej cieszyć się dniem, siorbiąc, rozmawiając i czekając na pyszne potrawy.

Tykwa z yerba

Przy takich ilościach grillowanego mięsa, często tłustego, wspomagające trawienie działanie Yerba Mate jest niezwykle cenne. Napar ten pobudza żołądek do produkcji soków trawiennych, przyspiesza metabolizm i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Co czyni go wspaniałym dodatkiem do grillowania w Argentynie w szerokim gronie. Ponadto, każdy po takim posiedzeniu może prowadzić samochód, bez zbędnego wydawania pieniędzy na taksówkę.

Sprawdź także: Jak grillują w innych krajach? Grillowanie na świecie

Jak smakuje ten wyjątkowy napar i co wspólnego ma z grillem?

Odczucia smakowe to bardzo indywidualny temat, ponieważ każdy odczuwa bodźce smakowe inaczej – dla jednego herbata posłodzona jedną łyżeczką cukru będzie zbyt gorzka, a dla drugiego zbyt słodka. W każdym razie, yerba ma szeroko rozwinięte profile goryczkowe i kwaskowe. Dodatkowo zdarza się też ciasteczkowość, roślinna słodycz czy też świeżość.

Produkowana jest w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i (częściowo) Urugwaju. Każdy kraj ma susz o całkiem innej charakterystyce smakowej, jak i różni się mieleniem suszu. Argentyna i Paragwaj charakteryzują się dymionym suszem, często metodą barbacua – coś na wzór wędzenia, co czyni yerbę dodatkiem, którego smak świetnie pasuje do grillowanych potraw. Dla prawdziwych fanatyków dymu, najbardziej wędzarniczy aromat ma kraftowa Meta Mate Leafy Melody.

Konkretna dawka witamin, minerałów i kofeiny!

Yerba Mate wypełniona jest po brzegi pozytywnym działaniem składników. Zawiera w sobie m.in.:

  • Ksantyny – kofeina, teobromina oraz (w niewielkich ilościach) teofilina znane z właściwości pobudzających oraz wspomagających pracę umysłową;
  • Polifenole – główna grupa związków odpowiedzialnych za właściwości antyoksydacyjne – antyrakowe i przeciwmutagenne;
  • Saponiny – odpowiadają za charakterystyczny, goryczkowy smak oraz za powstawanie pianki na powierzchni naparu. Mają właściwości przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu;
  • Makroelementy – potas, magnez, fosfor;
  • Mikroelementy – cynk, mangan, chrom, krzem, miedź;
  • Witaminy – A, B1, B2, C, E, H, PP.

Yerba Mate w plenerze

Szeroki wachlarz składników odpowiada za:

  • Pobudzenie;
  • Odżywienie organizmu, zniwelowanie poczucia zmęczenia;
  • Regulację ciśnienia krwi;
  • Regenerację organizmu – dostarcza witaminy oraz minerały – w tym sporo magnezu;
  • Poprawę samopoczucia i działanie relaksujące;
  • Pozytywny wpływ na kondycję skóry;
  • Poprawę trawienia;
  • Aktywację oraz rozluźnienie układu nerwowego;
  • Zwiększenie odporności organizmu.

Jak nie człowiek do Argentyny, to Argentyna do człowieka

O ile ciężko wybrać się w daleką podróż do Argentyny, to można postarać się przenieść latynoamerykańską atmosferę do nas. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaopatrzyć się w Yerba Mate i zorganizować grilla. Wystarczy tylko zaprosić rodzinę czy też znajomych i cieszyć się chwilą. Wszystkie składniki do przygotowania yerby z prawdziwego zdarzenia są pod ręką na dobreziele.pl.

Teraz tylko pozostaje skupić się na tym, co w życiu jest najważniejsze, czyli pozytywne relacje z innymi i radość z otaczającego nas świata.

Artykuł Partnera:
Dobre Ziele – sklep pasjonatów Yerba Mate. Posiada największy wybór suszów – od klasycznych yerb z Argentyny czy Paragwaju, poprzez smakowe mieszanki, aż po brazylijskie, mocno zmielone chimarrão. O yerbie wiedzą niemal wszystko i chętnie się tą wiedzą dzielą. Doradzają profile smakowe, dobierają poziom mocy do indywidualnych potrzeb, opowiadają o tajemniczo wyglądających akcesoriach. Zapraszamy na DobreZiele.pl oraz do stacjonarnego sklepu w Krakowie.