Grillowanie ryb i owoców morza może wydawać się całkiem proste. Jednak, aby ryba była zawsze dobrze przyrządzona na ruszcie, należy przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy wskazówki oraz kilka przydatnych sztuczek, dzięki którym nasza grillowana ryba zawsze będzie idealna. Dowiedz się, jak grillować ryby, by były delikatne i soczyste!

Jak grillować ryby? Wskazówki

  1. Czysty ruszt grilla – aby dokładnie oczyścić ruszt, użyj szczotki drucianej.
  2. Odrobina tłuszczu – rybę delikatnie posmaruj olejem z obu stron, jednak nie natłuszczaj nim rusztu.
  3. Wysoka temperatura – ryba zacznie odchodzić od rusztu, gdy na jej powierzchni, powstanie przypieczona cienka skóra. Aby ją uzyskać, niezbędna jest wysoka temperatura.
  4. Dużo cierpliwości – ryba szybciej się przypieka, gdy leży w jednym miejscu na ruszcie. Pokrywa grilla w miarę możliwości powinna być zamknięta, a ryba powinna być odwracana nie częściej niż raz.
  5. Odpowiedni czas – rybę grilluj nieco dłużej z tej strony, którą została położona na ruszcie. Dzięki temu łatwiej odejdzie od rusztu i zyska ładny wzór prążków, charakterystyczny dla grillowanych potraw.
  6. Sztuczka ze skórką – jeśli grillujesz filet ze skórą, ułóż go na ruszcie najpierw skórką do góry. Po odwróceniu i upieczeniu fileta, wsuń łopatkę między skórę i mięso rybie. Mięso oddziel od skóry, która pozostanie na ruszcie.

Grillowanie ryb

Grillowanie ryb – wybór właściwej ryby

Do grillowania najlepiej nadają się ryby o zwartym mięsie oraz owoce morza, ponieważ zachowują swój kształt w trakcie pieczenia i odwracania. Na grillu bez problemu można przyrządzić także ryby o delikatniejszym mięsie, jednak wymagają one nieco więcej uwagi. Zachęcamy do wypróbowania na grillu następujących ryb: okoń, łosoś, pstrąg, halibut, tuńczyk czy dorsz. Raczej nie jest polecany wybór ryb o listkowatej strukturze, jak sola czy tilapia.

Jak ocenić świeżość ryby?

Kupując rybę, warto dokładnie się jej przyjrzeć. Pamiętaj, że połowę sukcesu podczas grillowania ryby stanowi dobrej jakości, świeży produkt. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać świeżą rybę:

  1. Świeża ryba, sprzedawana w całości, powinna mieć błyszczące, wypukłe oczy. Jeżeli źrenice zachodzą mgłą lub oczy są wklęsłe – nie kupuj! Taka ryba ma już kilka dni lub więcej i nie nadaje się do jedzenia.
  2. Mięso ryby powinno być sprężyste i jędrne. Łatwo to ocenić, naciskając palcem na fragment ryby. Jeżeli szybko wróci na miejsce – ryba jest świeża, jeżeli natomiast po naciśnięciu palcem, w mięsie ryby pozostaje dołek i mięso bardzo powoli wraca na swoje miejsce – ryba jest kilkudniowa.
  3. Mięso świeżej ryby nie odchodzi od ości, w przeciwieństwie do nieświeżej ryby – wówczas mięso samo odpada od ości i kręgosłupa. Możesz to sprawdzić, delikatnie rozchylając wnętrze ryby.
  4. Oskrzela świeżej ryby są krwistoczerwone, a ryby starej – sine lub różowe.

Jak sprawdzić świeżość ryby

Grillowanie filetów ryby

Przed grillowaniem filetów ryby, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Zaczynamy od usunięcia drobnych ości, w filecie można je wyczuć, przesuwając palcem „pod włos”. Wystarczy wyciągnąć je pojedynczo pincetą, aby nasi goście nie musieli tego robić w trakcie jedzenia. Wielu Grill Masterów odwraca rybę, gdy przywiera ona do rusztu. W rybie położonej na rozgrzanym grillu, zmienia się struktura białek, które twardnieją i tworzą cienką skorupkę. To właśnie ona umożliwia przewrócenie ryby na drugą stronę, bez naderwania mięsa. Do czasu utworzenia skorupki często mijają około 2-3 minuty, a czasami nawet 8 minut. Zalecamy odczekać ten czas, aby otrzymać zwarte i jędrne mięso.

Sprawdź także: Wędzarka do ryb. Czy warto w nią zainwestować?

Kiedy ryba jest upieczona?

Ryby w żadnym wypadku nie można piec za długo, musi zostać zdjęta z grilla zanim jej mięso zacznie rozpadać się na płaty. Temperatura gotowego mięsa ryby powinna wynosić 52-55 stopni. Stopień wypieczenia poznaje się po barwie – nie może być ani przezroczyste ani szkliste. Ogólna najważniejsza zasada grillowania ryb to od 3 do 4 minut na jeden centymetr grubości ryby. Temperaturę mięsa ryby możesz sprawdzić za pomocą termometru do grillowania, a jeżeli go nie posiadasz, zastosować prostą sztuczkę:

Trick, jak sprawdzić, czy ryba jest odpowiednio wypieczona: Metalowym szpikulcem nakłuj filet ryby w najgrubszym miejscu, po czym wyjmij po kilku sekundach. Następnie koniec szpikulca przyłóż do wrażliwego miejsca na skórze, np. do kciuka lub wierzchu dłoni. Jeżeli szpikulec jest zimny – grilluj dalej. Jeżeli natomiast odczuwasz ciepło – zakończ grillowanie. Pamiętaj, że gorący koniec szpikulca oznacza, że ryba została przepieczona.

Grillowany tuńczyk

Czasy grillowania wybranych ryb

Ryby, które ważą poniżej 1400 g możemy upiec w całości metodą bezpośrednią, a te ważące więcej – metodą pośrednią. Naturalny aromat ryby możemy wzbogacić, dodając takie dodatki, jak cytryna, koperek, świeże zioła, przyprawy oraz masło. Pamiętaj, że ryba ma bardzo delikatne mięso, które łatwo się rozpada. Poniżej znajdziesz zakres wskazanych temperatur podczas grillowania ryby.

Grillowanie ryby

Sprawdź także: Jak długo grillować dania na ruszcie?

Akcesoria do grillowania ryb

Jeżeli obawiasz się, że ryba podczas grillowania rozpadnie się, możesz skorzystać z akcesoriów, które pomogą Ci w grillowaniu tego delikatnego mięsa. Pierwszym takim akcesorium jest deska drewniana do grillowania. Grillowanie na desce to gwarancja, że ryba nie rozpadnie się na mniejsze kawałki. Deskę wystarczy przez 60 minut namaczać w wodzie, a po tym czasie ułożyć na rozgrzanym grillu. Następnie układamy na niej kawałek ryby i grillujemy pod przykryciem. Dzięki temu zabiegowi ryba zyskuje wspaniały, pikantny, dymny aromat.

Grillowanie na desce

Sprawdź także: Grillowanie na desce – porady

Kolejnym przydatnym akcesorium jest kosz do grillowania ryb. Kosze przeznaczone do grillowania ryb są wykonane ze stali nierdzewnej. Pomiędzy dwoma ramami kosza znajduje się elastyczna siatka, która łatwo przystosowuje się do kształtu umieszczonej pomiędzy nimi ryby. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że podczas przewracania na drugą stronę, ryba nie rozpadnie się.

Rybę możesz także w prosty sposób grillować na płycie żeliwnej. Grillując na płycie, masz pewność, że mniejsze kawałki delikatnego mięsa nie wpadną między żeberka rusztu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie.

Jak grillować ryby? Przepisy

Poniżej znajdziesz propozycje kilku przepisów na grillowane ryby, które przygotowali dla Ciebie nasi Grill Masterzy.

Dorsz z grilla (przepis)

Dorsz, często nazywany królem Bałtyku, to niezwykle delikatne i bogate w cenne witaminy mięso. Wystarczy tylko chwila na ruszcie, abyś mógł cieszyć się delikatnym mięsem grillowanego dorsza. Zapraszamy do obejrzenia naszego sprawdzonego przepisu na dorsza z grilla.

Pstrąg z grilla (przepis)

Sprawdzony przepis na pstrąga z grilla od naszego Grill Mastera – Juliana Karewicza. Świeży pstrąg faszerowany aromatycznymi dodatkami to doskonała alternatywa dla klasycznych mięs i nudnych potraw. Niezwykły aromat mięsa sprawi, że będzie to najlepsza ryba, jaką zaserwujesz swoim gościom!

Halibut i pstrąg łososiowy (przepis)

Ryba z grilla zawiera wiele kwasów Omega 3, dzięki czemu jest nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa. Halibuta i pstrąga łososiowego z poniższego przepisu przygotujesz błyskawicznie. To doskonały pomysł dla osób, które chcą zaserwować gościom szybkie danie.

Okoń z grilla (przepis)

Wersja okonia z grilla z użyciem deski cedrowej. Dzięki temu niepozornemu dodatkowi, mięso ryby nabiera wspaniałego, niepowtarzalnego aromatu.

 
Więcej przepisów na ryby i owoce morza z grilla znajdziesz tutaj.