Chcesz rozpocząć przygodę z wędzeniem, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się jakie drewno do wędzenia najlepiej wybrać? Poznaj wszystkie tajemnice, rodzaje drewna i zacznij wędzić już dziś! Przygotuj zdrowe wędzonki bez zbędnych konserwantów i szkodliwych dodatków. Samodzielne wędzenie to najlepszy sposób na pyszne wędliny! 

Drewno do wędzenia – rodzaje

Drewno do wędzenia jest bardzo ważnym elementem grillowania. Wybór drzewa jest kluczowy, ponieważ drewno do wędzenia odpowiada za wyjątkowy aromat i smak wędzonki. Ważne jest, aby drzewo wybrać zgodnie z tym, jaki sprzęt posiadamy. Obecnie na rynku drewno do wędzenia występuje w różnej formie. Do przygotowania wędzonki idealnie nadają się: kawałki drewna, które wykorzystywane są w większych lub drewnianych wędzarniach, mniejsze zrębki wędzarniane, wytwarzane z wysokiej jakości drewna oraz wiórki wędzarnicze – najpopularniejszy wybór drewna do wędzenia. Do dłuższego wędzenia idealnie sprawdzą się kawałki drewna, które polecane są głównie dla osób doświadczonych. Zrębki z drewna i wiórki są odpowiednie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wędzeniem. Należy pamiętać, aby przed rozpaleniem paleniska zrębki i wiórki namoczyć w wodzie przez około 30 minut.

Rodzaje drewna do wędzenia grill360

Sprawdź także: Wędzarnia Borniak

Jaki gatunek drewna do wędzenia najlepiej wybrać?

W procesie wędzenia bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna. Jedną z najważniejszych zasad jest fakt, że do wędzenia należy używać suchego drewna. Mokre drewno do wędzenia może zmienić delikatny smak wędzonki i nadać mu gorzki posmak, a brązowy kolor zmienić na ciemną barwę. Dodatkowo wędzone mięso może stracić swój soczysty aromat. Drewno nie powinno zawierać w sobie więcej niż 25% wilgotności. Należy pamiętać, żeby przechowywać drewno do wędzenia w suchym miejscu. Dzięki temu proces wędzenia przebiegnie pomyślnie – bez efektu kopcenia.

Kawałki drewna do wędzenia whiskey

Na niepowtarzalny smak, wyjątkowy aromat i złocisty kolor uwędzonych potraw wpływa połączenie rodzaju mięsa z drewnem. Twarde kawałki drewna bardzo dobrze sprawdzą się do wędzenia dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny i innych twardszych mięs. Natomiast drewno liściaste polecane jest do wędzenia drobiu. Również do wędzenia ryb najczęściej stosuje się drzewa liściaste zarówno gatunki ozdobne, leśne, jak i gatunki drzew owocowych takich jak jabłoń i wiśnia. Najbardziej polecanym gatunkiem drzew liściastych są drzewa orzechowe takie jak dąb, pekan oraz hikora.

W Polsce najpopularniejsze drewno do wędzenia cięższych mięs to drzewo: bukowe, olchowe i dębowe. Do wędzenia drobiu, ryb i lżejszych wyrobów Polacy chętnie używają drzew owocowych takich jak: jabłoń, wiśnia, grusza, śliwa. Należy natomiast unikać drzew iglastych, ponieważ cechują się dużą zawartością żywicy. Podczas wędzenia wytwarzają bardzo duże ilości klejących substancji smolistych, które pozostawiają ciemnobrązowy kolor i gorzki smak. Takie wędzonki zawierają szkodliwe substancje i są po prostu niezdrowe. Co ciekawe, w największym niemieckim landzie znajdującym się w południowej części kraju – Bawarii – do dnia dzisiejszego bardzo popularne jest używanie drzew iglastych jako podstawowe drewno do wędzenia.

Kawałki drewna bukowego

Drewno do wędzenia – rodzaje i smak

Na smak i kolor wędzonki ma wpływ gatunek użytego drewna. Podczas stosowania drzew owocowych, uwędzone potrawy mają lekko owocowy posmak, subtelny aromat oraz ciemną barwę. Drewno jabłoni zapewnia słodko-owocowy smak i głównie stosowane jest do wędzenia drobiu. Do lekkich mięs wykorzystywana jest również grusza, która należy do drzew owocowych. Drzewa liściaste zapewniają delikatny smak i łagodny zapach. Drewno olchy nadaje wędzonkom ciemnozłoty kolor. Jest to najpopularniejsze drewno, ponieważ nadaje się zarówno do wędzenia mięs, jak i ryb. Wykorzystując drewno z akacji, uzyskamy delikatny smak oraz jasny, cytrynowy kolor. Jesion i wiąz to drewno nadające się do wędzenia cięższych mięs – głównie dziczyzny. Uzyskany kolor jest złocistożółty, a ostry smak i zapach wyróżnia je spośród wszystkich pozostałych. Poniżej przedstawiamy tabele opracowane przez markę Borniak, polskiego producenta wędzarni cyfrowych i analogowych, akcesoriów do wędzenia oraz wiórków wędzarniczych. Tabele demonstrują rodzaje drewna, kolor możliwy do uzyskania, smak i zapach oraz poszczególne rodzaje mięs.

Jakie drewno do wędzenia?

Warto wykorzystywać różne rodzaje drewna – eksperymentować z gatunkami i odmianami drzew liściastych oraz owocowych, tak aby odnaleźć swój ulubiony smak i zapach wędzonki. Winorośl daje głęboki owocowy smak i zapach, produkuje dużo dymu i świetnie nadaje się do delikatnego mięsa np. ryby lub drobiu. Natomiast brzoza nadaje się głównie do wędzenia wieprzowiny, a smak i zapach jest inny niż winorośli, cechuje się lekką goryczką. Odkorowana brzoza znakomicie nadaje się na rozpalenie paleniska. Dlatego warto sprawdzić wszystkie rodzaje drzewa do wędzenia zarówno kawałki drewna, mniejsze zrębki wędzarniane, jak i wiórki wędzarnicze, które rewelacyjnie sprawdzają się również w wędzarniach cyfrowych.

Sprawdź także: Pulled pork wędzone na zimno

Jakie drewno do wędzenia?

Drewno do wędzenia w kawałkach

Kawałki drewna świetnie nadaje się do wędzenia w większych wędzarniach lub do podwędzania potraw na grillu. Doskonale sprawdzą się do przyrządzenia twardszego mięsa, które wymaga dłuższego czasu wędzenia. Drewno w kawałkach marki Napoleon spełnia najwyższe standardy i jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby miłośników grillowania.

Kawałki z drzewa śliwkowego

Z ich pomocą uwędzisz aromatyczne potrawy ze słodką, aksamitną nutą. Drewno ze śliwki jest znakomite do wędzenia wieprzowiny.

Kawałki z dębowych beczek po whiskey

Wyjątkowe zrębki, nadające wędzonce mocny aromat ze słodko-cierpkim posmakiem. Potrawy odznaczają się wyśmienitym aromatem whiskey. Świetne do przygotowania mięs, ryb, a także grillowania owoców i warzyw.

Zrębki wędzarnicze

Zrębki nadają niepowtarzalny smak, a także aromat potrawom. Ten rodzaj drewna używany głównie w wędzarniach automatycznych i grillach gazowych lub węglowych. Sposób użycia jest niezwykle prosty! Wystarczy wsypać drewienka do generatora dymu, następnie zostają one przetransportowane na grzałkę i zaczyna się proces wędzenia. Jeśli zdecydujesz się używać zrębków w grillach gazowych lub węglowych, należy pamiętać, aby zrębki namoczyć 30 minut przed rozpoczęciem procesu wędzenia. Drewno do wędzenia zaczyna się tlić i produkować aromatyczny dym. Podczas przygotowywania wędzonki w grillach, zrębki należy umieścić w specjalnym, dedykowanym do tego pojemniku do wędzenia.

Sprawdź także: Wędzone polędwiczki wieprzowe

Zastosowanie zrębków wędzarniczych ma wiele zalet, do których należą: lepsze walory smakowe i wizualne potraw, ponieważ dym, który zostaje wyprodukowany podczas spalania, dociera w głąb potraw i nadaje charakterystyczny kolor dla użytego gatunku drzew oraz niesamowity aromat, podkreślający niepowtarzalny smak. Drewno do wędzenia w procesie spalania obniża wilgotność produktu, dlatego poprzez konserwację dymem trwałość wyrobów ulega zwiększeniu. Drewno do wędzenia polskiej marki Borniak jest w 100% naturalne. Dzięki poddaniu zrębków obróbce termicznej są one wolne od grzybów i pleśni.

Zrębki wędzarnicze

Zrębki z drzewa bukowego

Polecane są głównie początkującym, którzy chcą spróbować sił w wędzeniu ryb i innych mięs. Zrębki z drzewa bukowego nadają niesamowity aromat. Idealnie sprawdzą się podczas wędzenia mięs. Bukowe drewno nadaje złocisty, jasnobrązowy kolor.

Zrębki z drzewa olchowego

Dzięki użyciu olchy wędzenie przebiega w niezwykle łatwy sposób – uwędzisz pyszne, aromatyczne wędzonki. Olcha nadaje potrawom ciemnozłoty lub jasnobrązowy kolor. Sprawdzi się do wędzenia mięs i ryb.

Zrębki z drzewa dębowego

Obdarzają wędzonki wyjątkowym aromatem, są polecane do wędzenia każdego rodzaju mięsa. Uzyskamy intensywny smak wędzonki – lekko gorzkawy posmak z wykwintną nutą karmelu oraz ciemną barwę.

Zrębki z drzewa brzozowego

Wykorzystywane do wędzenia wieprzowiny, nadają potrawie ciemnozłoty, brązowy kolor oraz zachęcający aromat.

Zrębki z drzewa czereśniowego

Nadają lekki, owocowy aromat, a także delikatny połysk i ciemnobrązowy kolor. Idealne do wędzenia mięs np. cielęciny, szynek, kiełbas oraz ryb.

Zrębki z drzewa klonowego

Polecane do wędzenia wołowiny i ryb. Nadają potrawie subtelny aromat, słodki smak oraz złocistą barwę.

Zrębki z drzewa hikory orzechowca

Najlepiej sprawdzą się do drobiu i ryb, zabarwiają na ciemnożółty kolor, zachowując specyficzny smak i zapach.

Wiórki do wędzenia i akcesoria

Wiórki wędzarnicze to najpopularniejszy wybór drewna do wędzenia. Drewno podczas podgrzewania wydziela i nadaje potrawom zdumiewający aromat. Należy pamiętać, aby przed grillowaniem namoczyć drewienka lub wiórki przez około 30 minut. Jeśli chcesz wzbogacić wędzonki o dodatkowe, apetyczne walory smakowe, warto zaopatrzyć się w specjalną wędzarkę, szczególnie jeśli chcesz wędzić na grillu gazowym. Skrzyneczki pozwalają na wędzenie łagodnym dymem, wydobywając przy tym nieskazitelny smak i aromat potrawy.

Sposób użycia skrzynek jest bardzo prosty, ponieważ stalowa skrzynka posiada uchwyty – dzięki temu przenoszenie jej jest prostsze niż myślisz. Skrzynka ma również pokrywkę z otworami zamykaną na zatrzask. Wędzarki przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na ruszcie. Wystarczy napełnić wnętrze skrzynki wybranymi wiórkami, zalać wodą lub piwem i położyć na ruszcie lub aromatyzerach.

Przydatnym narzędziem podczas wędzenia będzie termometr, jeśli zależy Ci na dokładnym pomiarze temperatury przyrządzanych wędzonek. Jakość uwędzonych potraw zależy od kontrolowania temperatury. Termometr Bluetooth B-Therm Borniak z dwoma sondami umożliwia łatwy i precyzyjny pomiar temperatury.