Wieprzowina to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów mięs – na grillu chętnie przyrządzamy kiełbasy, żeberka, karkówkę lub boczek. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj dostarcza takich samych wartości odżywczych – mięso z ras hodowanych masowo gorzej smakuje i może być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli poszukujesz produktów wysokiej jakości, postaw na mięso z rodzimych ras świń, wyhodowanych w Polsce! Do cenionych odmian należy wieprzowina złotnicka, o charakterystycznym wyglądzie i niezwykłym smaku. Dowiedz się, jakie są jej zalety i dlaczego wybrać właśnie ten typ mięsa.

Świnia złotnicka – gatunek polskiego pochodzenia

Wieprzowina bardzo często gości na naszych talerzach, ale nie każdy ma świadomość, że w Polsce hoduje się aż 9 różnych ras świni domowej. Różnią się one pomiędzy sobą wyglądem, szybkością wzrostu oraz typem użytkowym. Wieprzowina złotnicka cechuje się wysoką jakością i wyjątkowym smakiem. Mięso z tej rasy jest soczyste, kruche i wyróżnia się charakterystyczną marmurkowatością.

Świnie złotnickie to jedna z najstarszych ras wyhodowanych w Polsce – stworzona w wyniku krzyżowania świń z Wilna i Nowogródka w okresie powojennym. Ostatecznie powstały dwie odmiany – świnia złotnicka biała oraz świnia złotnicka pstra. Obie rasy późno dojrzewają i są odporne na stres oraz specyficzne czynniki chorobotwórcze.

Świnia złotnicka pstra

Chociaż łączy je wiele podobieństw, można także zaobserwować kilka istotnych różnic:

  • świnia złotnicka biała – charakteryzuje się białym umaszczeniem, dopuszczalne są niewielkie czarne łatki. Ich głowa jest mała, tułów długi, a kończyny wysokie. Masa ciała lochy osiąga wagę 200-250 kg, natomiast knura 250-300 kg.
  • świnia złotnicka pstra – wyróżnia się łaciatym, czarno-białym umaszczeniem. Głowa powinna być średniej wielkości, a tułów długi, lekko spłaszczony. Kończyny są mocne, a kości grube. Ta rasa osiąga większą masę ciała – waga loch dochodzi do wartości nawet 300 kg, natomiast knurów do 350 kg.

Świnie ras złotnickich są hodowane głównie w małych gospodarstwach na wolnym wybiegu, najczęściej w Wielkopolsce. Dojrzewają wolniej od ras przemysłowych – z tego powodu ich hodowlą zajmują się głównie pasjonaci, prowadzący gospodarstwa ekologiczne. Dzięki uzyskaniu odpowiedniej dojrzałości, wieprzowina złotnicka smakuje znacznie lepiej, niż mięso z ras produkowanych na skalę masową.

Wyroby z wieprzowiny

Wieprzowina złotnicka – dlaczego warto ją wybrać?

Wieprzowina złotnicka pozyskiwana zarówno z rasy białej, jak i pstrej jest wykorzystywana do wyboru produktów regionalnych i została wpisana na krajową Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tę listę trafiają jedynie produkty o wyjątkowych cechach i jakości, uzyskiwane w wyniku tradycyjnych metod produkcji.

Mięso pozyskiwane ze świń złotnickich wyraźnie różni się od mięsa pozyskiwanego z innych ras:

  • jego konsystencja jest jędrna i elastyczna
  • można zaobserwować marmurkowatość tkanki mięśniowej
  • zawartość tłuszczu śródmięśniowego jest odpowiednia – wynosi 2-3%, dzięki czemu mięso wyróżnia się dobrą jakością
  • jest kruche, soczyste i smakowite, a po obróbce termicznej nie traci aromatu

Świetnie nadaje się do wytworzenia produktów regionalnych lub wyrobów długo dojrzewających. Badania wykazują, że mięso z ras złotnickich nie ma wad typu PSE, czyli bladości oraz wodnistości. Podczas obróbki cieplnej – smażenia, pieczenia, gotowania oraz grillowania – zaobserwowane ubytki w objętości i masie są znacznie mniejsze niż w przypadku innych ras. Podczas procesu chłodzenia ubytek masy również jest mniejszy, natomiast podczas peklowania przyrost masy jest większy.

Grillowane żeberka z wieprzowiny złotnickiej

Wieprzowina złotnicka – zalety spożywania

Mięso wieprzowe cechuje się dużą zawartością białka przyswajalnego, które ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Stymuluje procesy myślowe, pełni funkcję budulcową i ma wpływ na gojenie ran. Jego brak może prowadzić do zmęczenia, apatii i zahamowania wzrostu – niedobór jest szczególnie groźny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Badania wykazały, że w polędwicy pochodzącej ze świń złotnickich zawartość białka jest największa – wynosi aż 24,5%. W mięsie z ras świń puławskich białko stanowi 23% zawartości, natomiast u ras pochodzenia duńskiego to 22,5%.

Spożywanie mięsa wieprzowego wysokiej jakości, takiego jak wieprzowina złotnicka ma znacznie więcej zalet:

  • Produkty pochodzące z certyfikowanych, ekologicznych hodowli pozbawione są antybiotyków, hormonów, polepszaczy smaku oraz konserwantów. Świnie rodzimych ras mają dostęp do wolnego wybiegu, są karmione naturalną paszą, a hodowcy muszą spełnić wiele wymogów.
  • W mięsie wieprzowym zawartość „złego tłuszczu” pochodzącego z kwasów nasyconych SFA jest niższa niż w mięsie wołowym. Ponadto, w wieprzowinie znajduje się więcej korzystnych, wielonienasyconych kwasów PUFA.
  • Wieprzowina wysokiej jakości jest bogata w witaminy z grupy B. Im bardziej zwarte mięso, tym większa zawartość witaminy B1.  W mięsie wieprzowym znajdują się także witaminy A, D, E oraz K.
  • Mięso wieprzowe ma większą zawartość żelaza niż mięso drobiowe – najwięcej żelaza można znaleźć w karkówce (6,25 mg/100 g). Ponadto, żelazo z wieprzowiny jest przyswajalne znacznie lepiej, niż z produktów roślinnych.
  • Mięso wieprzowe ma niższą zawartość sodu i  mniej cholesterolu niż mięso z kurczaka.

Produkty z wieprzowiny

Wiele osób jest przekonanych, że wieprzowina należy do mniej zdrowych gatunków mięsa, ale nie jest to prawda. Wyniki badań, wskazujące na szkodliwość tego typu mięsa, dotyczą głównie produktów przetworzonych, pochodzących z ras hodowanych masowo. Mięso wysokiej jakości, takie jak wieprzowina złotnicka dostarcza wiele cennych składników – warto jednak zachować umiar i dbać o zbilansowaną dietę.

Sprawdź też: Grillowanie żeberek – 5 praktycznych porad

Na co zwracać uwagę podczas zakupu wieprzowiny?

Kupując wieprzowinę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach. Prawidłowy kolor świeżego mięsa to róż, który w zależności od części tuszy może różnić się intensywnością. Barwa powinna być jednolita i pozbawiona przebarwień. Unikaj produktów o zabarwieniu żółtym lub brązowym – to znak, że mięso jest nieświeże. Inne cechy mięsa, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Zapach – powinien być bardzo delikatny, praktycznie bezwonny.
  • Ilość tłuszczu i ścięgien – im mniejsza ich zawartość, tym lepiej. Mięso wysokiej jakości, jak wieprzowina złotnicka jest chude i pozbawione nadmiaru tłuszczu, a dzięki temu bardziej smakowite.
  • Powierzchnia przekroju – powinna być sucha. Wilgotność może świadczyć o nastrzyknięciu, w celu sztucznego zwiększenia objętości mięsa.

Świeża wieprzowina złotnicka

Warto także zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na opakowaniach produktów. O wysokiej jakości mięsa świadczą między innymi znaki:

  • Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – oznaczający produkty wytwarzane z użyciem tradycyjnych metod i surowców.
  • Jakość i tradycja – otrzymują go szczegółowo zweryfikowane produkty z 50-letnią tradycją wytwarzania.
  • Produkt Polski – pojawia się na lokalnych produktach. Daje pewność, że mięso nie było długo transportowane, a więc jest świeże.

Wieprzowina złotnicka, jako produkt o wyjątkowych walorach smakowych i odżywczych jest także promowana certyfikatem „Rasa rodzima” – to odznaczenie zyskały tylko trzy rasy świń: złotnicka pstra, złotnicka biała oraz puławska.

Sprawdzone przepisy na wieprzowinę

Nasi Grill Masterzy mają dla Ciebie kilka pomysłów na dania z wieprzowiny. Sprawdź, czym możesz zaskoczyć bliskich:

Więcej przypisów znajdziesz na naszym kanale YouTube!