Aluminiowe tacki to częsty i powszechny element grillowania – trudno się dziwić, są tanie, praktyczne i łatwo dostępne. Jednak niestety na tym kończą się ich zalety – korzystanie z nich ma także swoje ciemne strony, o których warto wiedzieć. Jedną z nich jest fakt,  że grillowanie na tackach wykonanych z tego metalu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu! Nie jest to bez znaczenia w kontekście ilości grillowanych potraw, jakie Polacy zjadają co roku w sezonie wakacyjnym.

Grillowanie na tackach aluminiowych – dlaczego jest niebezpieczne?

Główny problem z aluminiowymi tackami na grilla wynika ze składnika, z którego są wytwarzane – glinu. Podczas procesu grillowania, któremu towarzyszy bardzo wysoka temperatura, może on przenikać do przygotowywanych potraw. Co prawda nie ma powodów, by zbyt mocno demonizować ten pierwiastek – w niewielkiej ilości nie szkodzi zdrowiu. Możemy spotkać go w produktach spożywczych, które jemy na co dzień! Jest obecny między innymi w: wyrobach zbożowych (np. chleb, ciasta), warzywach oraz grzybach. Aluminium często pokrywa również patelnie, garnki i folie, które mają bezpośredni kontakt z przygotowywaną i serwowaną żywnością. Nie da się go uniknąć w 100%.

Według naukowych szacunków tygodniowa dawka spożywania glinu nie powinna przewyższać 1 miligrama na kilogram masy ciała. Jak widać bardzo łatwo o przekroczenie normy zdrowego przyswajania aluminium, zwłaszcza jeśli grillowanie regularnie umila nam letnie popołudnia. Dlatego warto zrezygnować z aluminiowych tacek na rzecz zdrowszych odpowiedników, a szczególnie unikać grillowania na nich marynowanych potraw – marynata potrafi zwiększyć nawet kilkakrotnie przyswajalność glinu. Nie powinno się także przygotowywać na nich kwaśnych i słonych dań.

grillowanie na tackach aluminiowych

Negatywny wpływ aluminium na nasze zdrowie

Choć spora część glinu jest usuwana przez nerki wraz z moczem, to po przekroczeniu dozwolonej normy, składnik ten zaczyna się kumulować w naszym organizmie. Gromadzi się między innymi w nerkach i płucach, wywołując wiele niepożądanych skutków. Przykładami negatywnego oddziaływania aluminium są:

  • Kumulowanie się pierwiastka w mózgu i upośledzenie pracy układu nerwowego. Może to skutkować problemami z pamięcią, koncentracją, czy utrzymaniem równowagi. Podejrzewa się również, że aluminium może przyczyną rozwoju choroby Alzheimera.
  • U młodych ludzi nagromadzenie się glinu może spowodować zahamowanie rozwoju układu kostnego, a z biegiem czasu prowadzić do osteoporozy.
  • Mogą pojawić się trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak: ciągłe uczucie osłabienia, nadmierne pocenie się, czy problemy żołądkowe.

Trzeba zaznaczyć, że glin jest najbardziej niebezpieczny dla osób z niewydolnością nerek. Mają one bowiem problem ze skutecznym pozbywaniem się tego pierwiastka z organizmu.

Grillowanie na tackach – czy zawsze jest złym wyborem?

Główną zaletą tacek na grill jest fakt, że zbierają kapiący z grillowanych potraw tłuszcz, dzięki czemu łatwiej zachować czysty sprzęt. Jeśli chcesz uniknąć konieczności uporczywego czyszczenia, sięgnij po jednorazowe aluminiowe tacki ociekowe. Jeśli umieścisz ją w misie ociekowej grilla – pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek włożony w sprzątanie. Po skończonym grillowaniu wystarczy wyrzucić brudną tackę.

Grillowanie na tackach nie jest konieczne podczas korzystania z grilla gazowego, który wyposażony jest w specjalne aromatyzery.  Odparowują one skapujący tłuszcz i nadają przez to wyjątkowego smaku i aromatu grillowanym potrawom.

grillowanie na tackach aluminiowych

Sprawdź także: Grill gazowy – czy jest zdrowszy od węglowego?

Zdrowe zamienniki dla tacek z aluminium

Czy są jakieś rozwiązania, które spełniają wszystkie funkcje aluminiowej tacki do grilla i jednocześnie nie szkodzą naszemu zdrowiu ? Na szczęście tak! Jest sporo akcesoriów, które nie ustępują funkcjonalnością tackom, a jednocześnie są wykonane z materiałów przyjaznych zdrowiu i środowisku. Do przykładowych należą:

  • kosze do grilla – sprawdzą się szczególnie do grillowania ryb lub warzyw, które może sprawić problem nawet najbardziej wprawionym entuzjastom grillowania ze względu na swój delikatny charakter. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zróżnicowanych pod względem wielkości, czy głębokości kosza.
  • brytfanny do grillowania – pozwalają na równomierne grillowanie dań, a także świetnie nadają się do aromatyzowania potraw z rusztu. Do ich zalet należą także trwałość i przyjazność środowisku – raz kupione, służą nawet kilka lat. Również w przypadku brytfann mamy szeroki wybór asortymentu. Możemy wybrać akcesorium, które spełniające wszystkie oczekiwania – na przykład takie, którego konstrukcja zapobiega przywieraniu potraw do powierzchni brytfanny.
  • drewniana deska do grillowania – stosowanie jej może nadać potrawom wyjątkowego aromatu dzięki drzewu cydru, klonu, czy dębu, z których są wykonane. Cedrowa deska do grillowania świetnie nada się do przygotowania ryb i mięsa drobiowego, nadając im wyjątkowy smak i zapach.

Inne zdrowe nawyki podczas grillowania

Rezygnacja z aluminiowej tacki na grilla to jedno, ale warto poznać także inne zasady, które sprawią, że grillowanie będzie smaczne i bezpieczne dla twojego zdrowia.

  • Czyść regularnie ruszt – warto zadbać o czystość rusztu, by uniknąć resztek z poprzedniego grillowania na przygotowywanych potrawach. Tym samym unikniesz zepsucia ich smaku i aromatu.
  • Zwracaj uwagę na jakość kupowanej podpałki, węgla i brykietu – jakość i skład stosowanych produktów ma znaczący wpływ na smak i zapach grillowanych potraw.
  • Unikaj kupowania gotowych dań na grilla – często są przygotowywane w niezdrowy sposób, a brak kontroli nad jakością i świeżością może przyczynić się do przykrych rezultatów w postaci złego samopoczucia po zjedzeniu potraw.
  • Daj szansę owocom, warzywom i tofu – nie samym mięsem żyje człowiek! Taką zasadę warto przyjąć podczas grillowania i otworzyć się na nowe możliwości! Dzięki temu grillowanie będzie zdrowsze, a dieta bardziej urozmaicona.

Sprawdź także: Grillowane warzywa. Jak grillować?