Soczysta karkówka z grilla to klasyczna potrawa, której z pewnością nie zabraknie na ruszcie u miłośników grillowanych mięs. To danie stosunkowo proste w przygotowaniu. Kluczem do świetnego efektu jest odpowiednia marynata, która pozwoli uzyskać bogactwo walorów smakowych i nada mięsu wyjątkowej miękkości i kruchości. Jaka marynata do karkówki na grilla będzie najlepsza? O czym warto pamiętać, przygotowując mięso do wstawienia na ruszt? Sprawdź nasze wskazówki i zobacz przepisy na najlepsze marynaty do karkówki grillowanej!

Po co właściwie marynować plastry karkówki?

Niektórzy początkujący miłośnicy grillowania mogą się zastanawiać, po co właściwie marynujemy karkówkę? To proste! Pod wpływem moczenia wieprzowiny w marynacie przez kilkanaście godzin staje się ona odpowiednio miękka. Włókna zanurzone w aromatycznych, płynnych dodatkach kruszeją, dzięki czemu plastry mięsa na talerzach będą wyjątkowo soczyste. Pominięcie tego kroku doprowadziłoby do uzyskania przysłowiowej „podeszwy”, suchej i trudnej do gryzienia – z pewnością nikt nie chciałby zaserwować swoim gościom tak niesmacznej karkówki!

Kolejnym powodem przemawiającym za zrobieniem marynaty do karkówki z grilla jest uzyskanie wyjątkowego aromatu wewnątrz mięsa. Dzięki recepturze składającej się z mieszanki wyrazistych przypraw, świeżych ziół i słodszych dodatków, które wnikną w głąb mięsa, danie zachwyci bogactwem walorów smakowych nawet bardziej wybredne osoby.

Zobacz też: Jakie mięso na burgery z grilla?

Jaka marynata do karkówki na grilla?

Jakie składniki warto wykorzystać, aby zrobić marynatę do karkówki na grilla? Nie istnieje jedna uniwersalna receptura – warto wykorzystać dodatki jak najbardziej dopasowane do preferencji smakowych. Wiele osób uważa, że karkówka z grilla najlepiej smakuje w połączeniu ze słodkimi dodatkami, ale możesz także przygotować wersję na ostro, jeśli lubisz pikantne smaki.

  • Jeśli zamierzasz zamarynować karkówkę na słodko, wykorzystaj naturalny miód pszczeli, który nie tylko wzbogaci walory smakowe, ale także wartości odżywcze serwowanego mięsa. Nie powinno także zabraknąć słodkiej musztardy, dzięki której kawałki soczystej karkówki nabiorą więcej wyrazistości i zyskają fantastyczny, złotawy kolor.
  • Jaka natomiast powinna być marynata do karkówki dla zwolenników ostrych smaków? Użyj ostrej musztardy, a do tego dodaj pikantny ketchup oraz surowe papryczki chili.
  • Niezależnie od tego, z jakich składników przygotujesz marynatę do karkówki, dodaj do niej kwaśny dodatek – najlepiej ocet lub sok z cytryny. Dlaczego? Ponieważ szybciej rozpuszczą białka w mięsie, dzięki czemu uzyskasz jeszcze bardziej miękką karkówkę, która będzie rozpływać się w ustach!

 

Marynata do karkówki na grilla przyprawy

Karkówkę możesz także namoczyć w solance 3%, 5% lub 6%, czyli roztworze z soli oraz wody. To świetny sposób na przedłużenie trwałości mięsa – sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy zamierzasz przygotować na grillu większe ilości karkówki.

Marynata do karkówki na grilla – jak długo pozostawić w niej mięso?

Niezależnie od tego, jakich składników użyjesz, przygotowana marynata do karkówki to tylko połowa sukcesu. Najważniejsze jest to, aby kawałki mięsa pozostały zanurzone w aromatycznej zalewie przez odpowiednio długi czas. Nigdy nie przygotowuj tej potrawy w pośpiechu. Pozwól, aby wszystkie aromaty połączyły się ze sobą i przeniknęły do wnętrza karkówki, zmiękczając jego strukturę.

Marynowanie karkówki powinno trwać minimum 8 godzin, a wiele receptur podaje, że najbardziej optymalny czas to około 12-24 h. Najlepiej przygotuj marynatę do karkówki wieczorem, dzień przed planowanym grillem i pozostaw ją w zalewie na całą noc. Pamiętaj, im dłużej potrwa marynowanie mięsa, tym bardziej aromatyczne i soczyste będą upieczone plastry karkówki podane na talerzach.

Jak uzyskać miękką karkówkę z grilla?

Marynata do karkówki ma ogromny wpływ na smak mięsa i jego soczystość, ale jeszcze ważniejsza jest jakość zakupionej karkówki. Jeśli zdarzyło Ci się, że podane mięso było twarde w środku, pomimo trzymania przez kilkanaście godzin w zalewie, to być może przyczyną była właśnie niezbyt dobra jakość. Zawsze kupuj mięso w sprawdzonych sklepach i zanim skusisz się na promocyjną cenę, dokładnie obejrzyj wybrany kawałek wieprzowiny. Nigdy nie kupuj żylastego mięsa, poprzerastanego tłuszczem. Sprawdź także przed zakupem pochodzenie karkówki.

Równie ważną kwestią jest odpowiednia grubość plastrów karkówki – pokrojone mięso powinno mieć około 1 cm grubości. Zbyt cienkie szybko zeschnie, natomiast zbyt grube wchłonie mniej marynaty i będzie znacznie trudniejsze w obróbce termicznej.

Surowa karkówka

Marynowanie karkówki – proste przepisy

Chcesz przygotować marynatę do karkówki i szukasz prostych przepisów, które pozwolą Ci uzyskać wyśmienity efekt? Sprawdź nasze propozycje i wybierz recepturę na karkówkę z grilla, która najbardziej Ci odpowiada!

Przepis pierwszy – domowa marynata z miodem i tymiankiem

Pierwszą proponowaną marynatą jest słodkie połączenie miodu z wyrazistym tymiankiem i kminkiem o nieco pikantnym, gorzkawym smaku.

Składniki na marynatę

  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka miodu
  • 1 cebula
  • Olej rzepakowy
  • Tymianek (kilka gałązek)
  • Kminek

Przygotowanie marynaty

  1. Na początek pokrój mięso wieprzowe na plastry o grubości 1 cm, a następnie ponacinaj włókna, aby uzyskać wzór kratki na powierzchni. Następnie posól z obu stron (pomiń ten krok, jeśli karkówka była wcześniej moczona w solance).
  2. Ząbki czosnku przeciśnij przez praskę, a następnie dodaj łyżkę miodu, pokrojoną cebulę, listki tymianku, kminek rozdrobniony w moździerzu oraz olej rzepakowy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
  3. Mięso dokładnie natrzyj przygotowaną marynatą, a następnie włóż do lodówki przynajmniej na kilka godzin.
  4. Gdy karkówka odpowiednio nasiąknie marynatą, rozgrzej grilla do 160-180 stopni Celsjusza i ułóż na ruszcie wszystkie kawałki mięsa. Później opiekaj przez około 8 minut aż do zarumienienia z obu stron.

Zobacz więcej szczegółów tutaj.

Karkówka grillowana na ruszcie

Przepis drugi – klasyczna marynata z musztardą i ketchupem

Jeśli poszukujesz uniwersalnego przepisu, który przypadnie do gustu wszystkim zaproszonym gościom, zdecyduj się na bezpieczne połączenie, czyli marynatę na bazie łagodnego ketchupu i musztardy, z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Składniki marynaty

Do przygotowania tej marynaty będziesz potrzebować:

  • 1 łyżkę musztardy
  • 1 łyżkę ketchupu
  • 4 łyżki oleju roślinnego
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżkę siekanego tymianku
  • 1 łyżeczkę słodkiej papryki
  • 1 łyżeczkę pikantnej papryki
  • łyżeczkę soli i pieprzu

Podane proporcje wystarczą do pokrycia marynatą 1 kg mięsa wieprzowego.

Przygotowanie marynaty

  1. Pokrój karkówkę na cienkie plastry (około 1 cm grubości), korzystając z ostrego noża. Z jednego kilograma otrzymasz około 14 kawałków.
  2. Włóż do miski wszystkie potrzebne składniki i dokładnie wymieszaj.
  3. Obtocz mięso w marynacie i włóż do lodówki na minimum 12 godzin.
  4. Gdy karkówka dobrze przesiąknie marynatą, wyjmij ją z lodówki na około godzinę przed grillowaniem. Następnie nagrzej ruszt do 180 stopni i piecz do zarumienienia przez około 8 minut.

Marynata do karkówki na grilla

Przepis 3 – karkówka w całości w marynacie z jogurtem naturalnym

Funkcjonalny grill, który długo utrzymuje wysokie temperatury, umożliwi Ci przygotowanie karkówki w całości. Opiekamy mięso metodą pośrednią na grillu elektrycznym lub gazowym i kroimy dopiero po ściągnięciu z rusztu. Karkówka będzie wyjątkowo soczysta!

Zobacz też: Metody grillowania – jaką wybrać? Grillowanie pośrednie, bezpośrednie i 50/50

Składniki do marynaty

  • 200 g jogurtu naturalnego
  • 2 cebule
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka mieszanki curry

Przyprawy do mięsa:

  • 2 łyżki papryki słodkiej
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka czosnku granulowanego
  • 1 łyżka rozmarynu suszonego
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
  • 15 ząbków czosnku
  • 30 liści szałwii

Podane proporcje będą odpowiednie dla 2-kilogramowej karkówki.

Marynata z jogurtem – przygotowanie

  1. Do naczynia z mięsem wsyp sól i przyprawę curry, następnie dodaj cebulę posiekaną na pióra i wlej jogurt.
  2. Natrzyj karkówkę przygotowaną marynatą i włóż do lodówki na około 12 godzin.
  3. Po upływie tego czasu wyjmij marynowane mięso z lodówki i odciśnij nadmiar jogurtu ręcznikiem papierowym.
  4. Na powierzchni karkówki zrób około 10-15 dziur, używając małego noża, a następnie powiększ je palcami.
  5. Każdy ząbek czosnku owiń z obu stron liśćmi szałwii, a później umieść je w wykonanych nacięciach.
  6. Obsyp mięso mieszanką przypraw.
  7. Przygotuj tackę aluminiową i napełnij ją zimną wodą, a następnie umieść nad włączonym palnikiem.
  8. Grilluj metodą pośrednią na grillu nagrzanym do temperatury 140-160 stopni Celsjusza, aż do momentu, gdy mięso osiągnie w środku 68 stopni Celsjusza.
  9. Po ściągnięciu z rusztu odczekaj około 10-15 minut, a następnie pokrój.

Zobacz więcej szczegółów tutaj.

Marynowana karkówka z grilla po ściągnięciu z rusztu

Marynata do karkówki na grilla – pomocne akcesoria

Jeśli zamierzasz często przygotowywać na grillu mięsa w marynacie, zadbaj o to, aby ułatwić sobie to zadanie. Przygotowaliśmy dla Ciebie proponowane akcesoria do grillowania, które z pewnością będą pomocne.

Pędzel silikonowy Imperial Broil King

Profesjonalny pędzel do nakładania marynaty, wykonany ze stali nierdzewnej. Silikonowa końcówka pobiera duże ilości marynat i tłuszczów. Ponadto, jest odporna na temperatury do 260 stopni Celsjusza. Pędzel sprawdzi się także do konserwowania rusztu olejem.

Bawełniany pędzelek do marynat i sosów Big Green Egg

Pędzelek z długą rączką, która zapewnia wygodę oraz ze zdejmowaną główką z bawełny. Znacząco ułatwi nakładanie sosów i marynat na mięsa. Główkę można namoczyć w wodzie, by usunąć zabrudzenia.

Strzykawka do marynaty Broil King

Strzykawka z dwoma igłami w zestawie sprawi, że marynata dokładnie przeniknie do każdego miejsca przygotowywanej potrawy. Pomieści łącznie 44 ml płynu. Ponadto, dzięki podziałce zapewnia wyjątkową precyzję.

Zestaw noży do steków Broil King

Kanadyjski producent słynnych grilli Broil King stworzył zestaw z myślą o krojeniu wymagających steków, jednak noże doskonale sprawdzą się także do krojenia innych mięs. W zestawie znajdziesz łącznie 4 sztuki noży wykonanych ze stali szlachetnej.

Nóż do porcjowania Broil King

Pozwoli łatwo pokroić mięsa o dowolnym stopniu wysmażenia, doskonale radzi sobie z różnymi częściami wieprzowiny. Wygodna rękojeść zapewnia komfort i pozwala na dokładne porcjowanie potraw, a stal szlachetna zapewnia trwałość na wiele lat.