Choć kuchnia włoska kojarzy nam się przede wszystkim z wszelakiego rodzaju makaronami, lazanią oraz pizzą, to może również poszczycić się mięsnymi przysmakami. Stek po florencku zwany też bistecca alla fiorentina jest jednym z najpopularniejszych dań słonecznej Toskanii. To kawałek soczystej polędwicy z rostbefem, przyrządzany razem z kością. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na temat tego kulinarnego specjału oraz poznaj sposób na jego przyrządzenie!

Zalety spożywania mięsa wołowego

Mięso wołowe ma swoich fanów na całym świecie. Nic w tym dziwnego – jest smaczne, a także soczyste i nadaje się do przyrządzenia wielu niesamowitych potraw! Choć często można spotkać się z kontrowersjami dotyczącymi spożywania wołowiny, to nikogo raczej nie zdziwi fakt, że jest ona źródłem cennych dla organizmu substancji. Przede wszystkim posiada dużo więcej przyswajalnego żelaza niż mięso innych zwierząt hodowlanych. Jest również źródłem cennych składników takich jak: witaminy A, D, E oraz B1, B6 i B12. Wszelkiego rodzaju steki to doskonały sposób, by dostarczyć sobie dużą dawkę kreatyny – składnika stymulującego syntezę protein w mięśniach. Jednak należy także zaznaczyć, że według Instytutu Żywności i Żywienia nie powinno się spożywać go więcej niż 500 g tygodniowo. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że w swoim składzie posiada niekorzystny tłuszcz, na który muszą uważać zwłaszcza osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

surowe mięso wołowe z przyprawami na ciemnym tle.

Stek po florencku – co to jest?

Bistecca alla fiorentina to stek wołowy, którego sposób przyrządzenia wywodzi się z Florencji. Jest to porcja polędwicy i rostbefu o grubości 4-5 cm, które połączone są kością w kształcie litery T. Doskonały stek to przede wszystkim gruby kawał mięsa, który razem z kością waży około 1,5 kg. Stek po florencku z założenia ma być krwisty i słabo wysmażony. Mięso powinno być również odpowiednio tłuste – najlepiej, aby pochodziło ono z dojrzałej i tuczonej przez okres dwóch tygodni krowy rasy Chianina lub Maremmana, hodowanej w dolinie Val di Chiana w Toskanii. Jest ono wtedy chude i jednocześnie soczyste, ze względu na fakt, że żywienie krów roślinami pochodzącymi z urodzajnych toskańskich terenów nadaje mu niesamowity smak i aromat. Nie da się jednak zaprzeczyć, że restauratorzy podczas przygotowywania steku po florencku bardzo często wykorzystują także mięsa innych ras.

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje steków i jak je grillować?

Stek po florencku – historia

Są różne wersje na temat tego, w jakich okolicznościach przygotowano po raz pierwszy bistecca alla fiorentina, ale co do jednego nikt nie ma wątpliwości – to pyszne wołowe danie ma swoje korzenie we Włoszech, a konkretnie w słonecznej Florencji. Według niektórych wszystko zaczęło się od festynu na cześć świętego Wawrzyńca, podczas którego na ogniskach przyrządzano duże ilości wołowiny i rozdawano ją ludności. Biorący udział w uroczystości angielscy rycerze nazwali danie w swoim ojczystym języku beef steak, co sprawiło, że we Włoszech przyjęła się nazwa bistecca, którą używa się do dziś. Z kolei według innych źródeł stek po florencku to potrawa, którą rozpropagowali  bogaci Anglicy zamieszkujący Florencję w XIX wieku. Dzięki ich zamożności mogli pozwolić sobie na częste jadanie cielęciny oraz wołowiny i tym samym oba te gatunki mięs stały się nieodłącznym elementem lokalnej kuchni, a także podstawą do przygotowywania niesamowitych potraw, takich jak stek po florencku.

Stek po florencku położony na tacy z dodatkiem ziół i przypraw

Jak przygotować stek po florencku?

Bistecca alla fiorentina to wyjątkowe danie, które zachwyca nie tylko włoskich smakoszy i można spotkać je w restauracjach na całym świecie! Steki najlepiej przygotowywać na grillu węglowym. Unoszący się dym dodaje potrawie jeszcze więcej niesamowitego smaku oraz aromatu, który doceniają wszyscy miłośnicy dobrze przyrządzonego mięsa. Przygotowanie dania jest szybkie i proste, ze względu na fakt, że potrzebujesz dosłownie czterech składników i dobrego grilla. Skorzystaj z przepisu i zachwyć przyjaciół oraz rodzinę idealnie zgrillowanym stekiem po florencku!

Składniki:

  • stek T–bone (około 1 kilograma mięsa wołowego),
  • sól,
  • pieprz,
  • sok z cytryny lub oliwa,
  • patelnia grillowa.

Stek po florencku – przepis

  1. Rozpal i rozgrzej swojego grilla. Połóż stek na patelni grillowej lub bezpośrednio na rozżarzonym ruszcie. Ważne jest także zadbanie o to, by nie miał on kontaktu z ogniem.
  2. Mięso powinno być przez pierwszą minutę blisko źródła ciepła, by powstała aromatyczna skórka, a następnie oddalone, aby nie ugotowało się w środku.
  3. Grilluj stek przez około 5 minut z obu stron do momentu zarumienienia. Ważne jest, by mięso w środku nadal pozostawało krwiste, dzięki czemu będzie jeszcze smaczniejsze. Nie powinno się obracać go widelcem, ponieważ naruszyłby strukturę skórki, wykształconej na początku grillowania. Spowodowałoby to wylanie soków z wnętrza mięsa, które odpowiadają za jego wyjątkowy smak i aromat.
  4. Na końcu posól i dopieprz mięso, możesz je również polać sokiem z cytryny lub oliwą.
  5. Zaserwuj pyszny stek po florencku sobie i bliskim!

Sprawdź także przepis: T–Bone Stek z grillowanymi warzywami i sosem czosnkowym

Kawałki przyrządzonego steku po florencku z przyprawami i pomidorami koktajlowymi.

Jaki grill wybrać?

Do przyrządzania steka po florencku niezbędny jest solidny sprzęt, który pozwoli Ci uzyskać najlepsze rezultaty kulinarne. Zaleca się wybór grilla węglowego oraz węgla drzewnego powstałego z dębu, który nada stekom charakterystycznego smaku i aromatu barbecue. Do przyrządzenia bistecca alla fiorentina i nie tylko świetnie sprawdzą się takie urządzenia jak:

Grill węglowy Weber Classic Original Kettle One–Touch

Szukasz ergonomicznego grilla na taras lub do ogrodu? Weber Classic Original dzięki zastosowanym w nim funkcjom z pewnością Cię nie zawiedzie! Za sprawą rusztu do pieczenia ze stali platerowanej Twoje mięsa będą jeszcze lepiej zgrillowane. Praktyczny termometr, który został wbudowany w piękną, czarną pokrywę to gwarancja stałej kontroli temperatury podczas przyrządzania dań. Dzięki innowacyjnemu systemowi One-Touch z łatwością wyczyścisz swój sprzęt po skończonym przyjęciu.

Grill węglowy Broil King KEG 5000

Grill węglowy powinien posiadać solidną i trwałą konstrukcję, która pozwoli korzystać z niego przez wiele lat. Takie właśnie są produkty marki Broil King! KEG 5000 wyposażony jest w dwuścienną, stalową pokrywę oraz korpus, które posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu ograniczysz zużycie węgla, a Twoje potrawy będą jeszcze lepiej zgrillowane! Otwory wentylacyjne na górze sprzętu ułatwią Ci kontrolowanie temperatury podczas przyrządzania dań, a także sprawią, że mięso będzie jeszcze smaczniejsze. Dzięki wyjmowanej tacy na popiół z otworem Roto-Draft™ sprzątanie po skończonym grillowaniu będzie szybkie i przyjemne!

Kamado Joe – Joe Classic II 45 cm z wózkiem

To niezawodny sprzęt, który dzięki ceramicznemu wykonaniu zapewni ekonomiczne i wydajne grillowanie. Za sprawą wbudowanego w piękną pokrywę termometru możesz stale monitorować temperaturę podczas przyrządzania Twoich dań. Dzięki opatentowanej szufladzie na popiół z łatwością posprzątasz po skończonym grillowaniu, ciesząc się oszczędnością czasu i energii. Wózek z blokowanymi kółkami to ergonomiczne rozwiązanie, które pozwoli Ci przemieszczać urządzenie w dowolne miejsce!

Grill węglowy Lotus Grill XXL

Marzysz o grillowaniu bez dymu? Z Lotus Grill to możliwe! Urządzenie jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, co sprawi, że rozpalisz je zaledwie w kilka minut. Stosowanie sprzętu to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, dzięki specjalnym klamrom zabezpieczającym oraz solidnej konstrukcji, które sprawiają, że nie musisz martwić się wysypaniem rozgrzanej zawartości kosza w przypadku wywrócenia grilla.

Przeczytaj także: Włoska kuchnia – grillowanie we włoskim stylu